Ayın Burcu Başak

Bugün Güneş Başak burcuna geçiyor. Güneş 23 Eylüle kadar Başak burcunda titiz, düzenli çalışkan enerjiler verecek.

 

                                  Başak Burcu Özellikleri

 


                     Öz (Güneş) Burcunuz : Güneş Başakta
Başaklar yaptıkları ve oldukları her şeyde saflık ve mükemmellik arzularlar. Genellikle çekingen, utangaç, problem çözmeye yatkın, ayrıntıya dikkat eden, titiz, çalışkan, sistematik, saygılı, dakik ve güvenilir kimselerdir. Genel kabul gören kanıya göre ayıca pratik ve ayrıntı gerektiren işlere yatkındırlar. Buna rağmen olumsuz açıdan, ilgisiz, kuşkucu, alaycı, seçici, moralsiz, eleştiren, kötümser ve ben merkezli olabilirler. Başkalarına hizmet ederken genellikle teknik ve analitik doğaları gereği birçok detayla çalışmaktan mutludurlar. Hizmet etmek yönetmekten önemli olduğundan patron olmaya gerek duymazlar. Başakların keskin çözümleme yetenekleri ve mükemmel bellekleri onları meraklı ve öğrenmeye açık kılar. İnsanları, olayları ve sorunları analiz etmekten hoşlanırlar. Her zaman nerede, nasıl, neden ve ne zaman olduğunu bilmek isterler. Sıkılmaya tahammülleri olmadığından rahatlayıp gevşemek onlar için zordur. Yaparken ya da öğrenirken meşgul olmak isterler. Bir başak sözünü yerine getireceğine güvenilen kimsedir. Örgütlemek ve plan yapmak için özel bir becerisi vardır. Düzen ve ahenge karşı doğuştan sevgi besler. Kendini mükemmel olmak için zorlar ve başkalarında da mükemmelliği arama eğilimleri vardır. Bunun eksikliğini görürlerse eleştirmekten ve bir kulp takmaktan da geri kalmazlar. Başaklar endişe duymaya eğilimlidirler. Çünkü bu her zaman mükemmelliği arzu etmelerindendir ve her zaman bir şeyin nasıl daha iyi olabileceğini ya da yapılabileceğini düşünürler. Bu gerilim sağlıklarını etkileyebilir, barsak düzensizliklerine yol açabilir. Başaklar yaşama dair olumlu bir bakış açısı geliştirmeye ihtiyaç duyarlar ve bu onların sağlıkları üzerinde doğrudan etkilidir. Hayata dair fazlaca tedirgin olurlarsa hastalık hastası olabilirler. Genellikle sağlıklıdırlar ve her zaman kendilerine özen göstermek için diyet ya da şifalı bitkiler gibi yeni yöntemler ararlar. Genci ya da yaşlısı tüm Başaklar gün içinde zihinlerini dinlendirmek için bir molaya ihtiyaç duyarlar. Her durumda birçok Başak yaşından daha genç görünür. Aşk hayatında Başak burcu erkeği arzu ettiği gibi tutkularını ifade etmekte zorluk çekerler. Başak burçları kendi kendilerine yeterler fakat birini sevip ona bağlandıklarında çok mutlu olurlar.
 

Başak Burcunu Temsil Eden Taşlar

 

Pırlanta Yeşim Jasper Aquamarin

 

 
Başak Burcunu Temsil Eden Renkler

 

Şeftali Rengi Pastel Mavi Altın Rengi

 

 
Başak Burcunu Temsil Eden Çiçekler

 

Biberiye Peygamber Çiçeği Kediotu

 

 
  

 

YÜKSELEN BAŞAK

 

Sevgili Yükselen Başak, Balık yükseleni olanlara sizin detayları olan düşkünlüğünüzü incelemesi gerektiğini ve biraz daha sorgulayıcı ve gerçekçi olmasını önerdik. Sizin ise Yükselen Balık ' ın resmin bütününü gören bakış açlarına ihtiyacınız var. Bazen o kadar çok detaylara kapılabiliyorsunuz ki, sizin ile anlaşmaya ve iş yapmaya çalışan yada bir hayalini paylaşmak için size gelmiş bir arkadaşınız sonunda "Ben ne diyecektim " dediği bir rolün içinde kendini bulabilir.

 

Aslında konuların en önemli noktalarını yakalayan ve pek çok kişinin asla fark edemeyeceği noktaları yakalama başarınız bir arama kurtarma ekibinde, bir yazar kadrosunda, bir mimari çalışmada yada bir aşı üretiminde çok faydalı olabilir. Fakat basit bir çamaşır yıkama operasyonu ! sizin için partnerinizi çıldırtan bir projeye dönüşebilir. Bir yükselen Balık ile bir araya gelip, tecrübelerinizi paylaşmalısınız. Ancak sizi işkolikliğiniz konusunda takdir etmeliyiz.

 

Tembelliği yaşamın gerekliliği olarak gören bazı kişilerin ve pek çok yapılmayı bekleyen işi de göz önüne alırsak çalışmak konusunda bir danışan olabilirsiniz. En doğru şekli ile sonuçlanmayı bekleyen hesap işlerini size emanet edebilirler. Tabii eğer tüm işlemleri yargılamayacaksanız !. Çok fazla şey bilmeye olan eğiliminiz sizi iyi bir araştırmacı , bir kitap kurdu yapacaktır. Pratiklik konusunda sizden öğreneceklerimiz olacaktır. Yada bir kitap çıkarmak istersek iyi bir editörlük sizin işiniz olacaktır. Bu arada unutmamak gerekli sevgili yükselen Başak, siz genel olarak saf ve dokunulmamış özellikleri olan bir kişiliksiniz. Arada bir sizin gibi olmayı başaramayan yükselen Başaklar çıksa da kötü niyetli değilsinizdir.

 

Hayat sizin için her köşesi bilinmesi gerekli bir alandır. Araştırılmalı ve bilgi edinilmelidir. Bu yaklaşım size pek çok savunma yöntemini de öğretmiştir. Bu yüzden bilmenin iyi ve doğru bir şey olduğunun bilinci ile yalnızca bilmenin ve sizin bildiğinizi bilmenin doğruluğuna takılabilir ve yargı ile yaşam yöntemleri yüzünden pek çok kişiyi eleştirebilirsiniz.

 

Ayrıntıcı , analizci ve takıntılı yapınız konusunda yükselen Balık' ınki gibi olmasa da biraz daha geniş bir perspektiften bakmak iyi bir yöntem olabilir. Detayların siz bilmeseniz de olmaya devam edeceğini ve siz eleştirmeseniz de seçim yapabileceklerini unutmadan , tüm seçimlerin sizinkilerden oluşmadığını kendinize hatırlatarak ilişkilere katılmalısınız. Öğretmenlik yapıyorsanız, öğrencilerinizin zor durumda olduğunu söyleyebilirim. Doktor iseniz , hastalarınız çok şanslı. Çocuklar ile iletişim halinde iseniz , onların oyuna ihtiyacı olduğunu kendinize hatırlatmalısınız. Konuşmak ve önermek zamanla etkili olacaktır. Bu süre içinde sizi sevmeye çalışan ama bunu başaramayan çocuklarınız olabilir.

 

Bir bilgi portalı kuruyor yada gazete çıkartıyorsanız işvereniniz sizden çok memnun kalacaktır. Hatasız bir yayıncılık tam size göre. Fakat detaycılığınız işleri geciktirebilir. Sevgili yükselen Başak , kendinize değişmek için zaman tanıyın ve sakin olun. Dalgaların nasıl oluştuğunu bilmeniz, fırtınayı dindirmeyecektir.!

 

 

AY BAŞAK' TA

 

Ana Fikir
Önceden herşeyi tahmin etmeli , görmeli, kontrol etmeliyim.

 

Sihirli Kelimeler 
Yetenekli, pratik, alçakgönüllü, çalışkan, 
irdeleyici ve/veya yargılayıcı, mükemmelliyetçi

 

 

Ay Başak' ta alınması gerekli karmik dersler

 

Herşeyin olmasını istediğiniz şekilde gerçekleşmesi sizin için önemlidir. Mantıklısınızdır ancak pratiklik daha ön plandadır. Mümkünse işlerinizin mükemmel yada ona yakın gerçekleşmesi huzurunuzu sağlayacaktır. Fakat siz kendinizi de bir türlü bu mükemmeller arasında görmeyip, sıkça ve acımasızca eleştirirsiniz. Genel olarak da eleştirici bir yapı sergilediğinizi söyleyebilirim.  Eğer kendinizi inandığınız bir şey ile ifade edebilirseniz, bu duygulardan biraz uzaklaşırsınız. Yararlı olduğunuzu bilmeniz sizin için huzur verici niteliklerden biridir. Çok titizsinizdir ve aynı titizlik ile tüm yaşamı geçirmeye çalışırsınız. Hem işinizde hem duygularınızda çok titiz davranır ve rahat hareket etmeye çalışan yakın arkadaşlarınız arasında bu konu yüzünden eleştirilebilirsiniz. Doğal akışa bırakma eğiliminiz yoktur. Bunu istesenizde mükemmelliyetçi yapınız yüzünden gerçekleştiremeyebilirsiniz.

 

Kendinizi formda tutmaya, görünmeniz gerektiği gibi görünmeye aşırı özen gösterebilirsiniz. Bu yüzden ihtiyacınız olmasa da hayatınızda sıkça rejim yaparken sizi görebiliriz. Giysilerinizin ve çoraplarınızın katlanma ve yerleşme şekilleri yüzünden yardımcılarınız biraz ızdırap çekiyor olabilirler. Bazı eşyalarınızı iyi temizlemedikleri için sıkça yeniden yıkadığınız bile oluyordur.

 

Kontrolcü yapınız, çocuklarınız yada kendinize ait işiniz ve çalışanlarınız olduğunda çığrından çıkabilir. Kontrolü kendinize yönlendirmeyi denemelisiniz. Ancak başkalarını kontrol etmemeniz anlamında tabii ki.. Siz kabullenmektense, size uygun olduğu bir şekil bulmaya çalışıyorsunuz. Eleştirel olduğunuz için yakınlarınız arasında arada bir uyarı alabilirsiniz. Aslında tüm bunlarda hoşunuza gitmez. Çünkü tam da mükemmel olmaya çalışıyordunuz. Bu sizi biraz sinirlendirecek ve asabi tepkiler göstermenize neden olacaktır.

 

Tabii sizin için pek çok şey konusunda birden mükemmel olmaya çalışmak, herşey birden olamayacağınız için bazen dengesiz bir yapı sergilemenize neden olabilir. Seçtikleriniz bir süre içinde çoğul olmaya başlayabilir. Ne yapmanız gerektiği ve neyi seçmeniz gerektiği konusunda sıkıntı çekebilirsiniz. Başak' ın hijyen takıntısını sergileyebilirsiniz. Duygularınızda ve cinsel hayatınızda da sıradışı bir şekilde hijyen beklentiniz olabilir.

 

Kısıtlamalar konusunda kendi üzerinizde çalışmalısınız. Doğal olmalı ve içinizden geldiği gibi davranmayı seçmelisiniz. Seçimlerin kaynak ve doğrularını sürekli dışarıda daha iyi yaptığını düşündüklerinizde değil, içsel kaynaklarınızda aramalısınız.

 

Çoğu zaman neyi seçeceğinizi bilemediğiniz yada mükemmel görüntünüzün bozulma olasılığı nedeni ile sessiz ve seçimsiz kalabilirsiniz. Bazı tutumlarınız, içinize atma ve biriktirme sürecine dönebilir . Tüm bunlar ani öfke patlamaları ile birlikte sindirim sistemi rahatsızlıklarına dönecektir. Muhtemelen anneniz seçim ve ihtiyaçlarınız ile duygularınızı ifade ederken, sizi baskıladı ve yönlendirmeye çalıştı. Kendi gerçekliğinizin küçük yaşlardan süpheci bir şekilde irdelenmesi sizi de aynı yapıya dönüştürdü. Artık geçmiş , gerçekten geride kaldı. Seçme özgürlüğünüz var. Ve bunu da yapacak durumdasınız. Analiz ve sentez yapabilme kabiliyetiniz yüksek olduğu için , düzgün, doğru ve aslında sizinde umut ettiğiniz gibi doğru olanı işaret edebilme yeteneğiniz var. Bunu başarabilirsiniz. Hepsi için kendinizi serbest bırakmalısınız.

 

Bilgiyi , öğrenmeyi çok seviyorsunuz. Bilgi sizin kontrol etmeye çalıştığınız dünyadaki yetkinliğinizi arttırıyor. Bu yüzden bilmeye, edinmeye doğal bir çekim duyarsınız. Gizemli olaylar dahi ilginizi çeker. Hafızanız da çok iyi olduğu için analiz ve sentez kabiliyetiniz de yüksektir. Vardığınız vargıları paylaşmaktan keyif alırsınız ancak yargılanmak ve reddedilmekten de çekinirsiniz. Aslında iyi , titiz bir öğretmen olursunuz. Fakat bir an önce nasıl öğretmeniz gerektiğin konusunda karar vermelisiniz. Mükemmeli bulma çabanız, karşınızdakini bir süre şaşırtabilir. Daha da indirger isek, söylemeniz gereken şeyi nasıl söyleyeceğinizi düşünmekten, en doğru hangisidir diye plan yapmaktan konuşmak ve söylemek , açık etmek konusunda bazen sessiz kalabilir, konuşmayabilirsiniz.