Boğa Burcunda Yeniay

18 Mayıs’ tasabah 07:13’de Güneş ve Ay 26 derece Boğa burcunda birleşecek ve yeniay doğacak.


18 Mayıs’ ta sabah 07:13’de Güneş ve Ay 26 derece Boğa burcunda birleşecek ve yeniay doğacak.


Boğa burcu yeniayı maddi manevi güvenliğimiz, para, bütçe, sahip olduğumuz değerler, sevdiğimiz kişiler, kişisel zevkler, yetenekler, sanat, doğa ve toprak ile ilgili kavramları ön plana çıkarabilir. Toprak elementinin sabit nitelikli enerjileri uzun vadeli ve kalıcı hedeflerimize bizi yöneltebilir. Yaşamımıza istikrar ve güven getirecek konularda yeni adımlar atabilir, başlangıçlar yapabiliriz.


Tutulma yönetici Venüs Yengeç burcunda ve haritanın ikinci evinde güçlü pozisyonda. Üstelik Ay ile karşılıklı ağırlama halinde olduğu için gücü artıyor. Özellikle maddi güvence, para, emlak, mülk gibi konulardaki girişimlerde destekleyici olabilir. Bunu yanısıra ilişkilerde evlilik ve yuva kurma kavramlarının öne çıktığı ve bu alanlarda hareketin arttığı bir süreçte olacağız. Üstelik yeniayın gerçekleştiği Süreyya Ay durağı eski alim ve astrologlar tarafından evlilik, evlenme, maddi ve ticari kazançlar, yatırımlar bakımından şanslı kabul edilir.


Tutulma anı haritasında İkizler burcu yükseliyor. Yöneticisi Merkür İkizler burcunda retroya geçmek üzere durağan. İletişim ve haber trafiğinin yoğun olacağı bu dönemde çeşitli karışıklıklar, engellerle karşılaşabiliriz. Merkür haber, iletişim, bilgi kaynakları, medya, gazeteler, eğitim, öğretmenler, ulaşım, trafik, posta, kurye hizmetlerini yönetir. Bu dönemde duyacağımız her söze de inanmamalıyız. Bol bol dedikodu duyabiliriz. Güneş ve ay yanısıra Merkür ve Mars’ın da ikizler burcunda ve haritanın on ikinci evinde yerleşmesi gizli düşmanlıklar, yalan, iftira, hile, dolandırılma ve hırsızlık gibi olumsuz durumlara yol açabilir. 


Merkür ve Mars’ın Balık burcundaki Neptün ile yaptığı kare açı bu riskleri arttırıyor. Özellikle Mayıs sonunda 26-31 Mayıs aralığında iletişim, ulaşım ve eğitim ile ilgili konularda karmaşa ve kaos olabilir. Art niyetli haberler, sahtekarlıklar artabilir. Havanın çok yağışlı olması mümkün. Bu durum sudan gelebilecek zararlara, ulaşımda ve iletişimde engellere, kazalara yol açabilir. Deniz ve gemi kazaları ile ilgili çok haber duyabiliriz.


Yeniay derecesi önemli ve güçlü bir sabit yıldız olan ALGOL ile birleşiyor. Satürn etkili bu yıldız haritadaki yerleşimlere göre çok şanslı veya tehlikeli olabilir.

Efsanevi Medusa’nın başı olarak da anılan Algol, boğaz ve boyun bölgesinde olabilecek problemler, tiroid, nodül, guatr, boyun fıtığı, boğulma, asılma, boyuna gelecek darbe ve şiddet sonucu ölüm gibi etkiler ortaya çıkarabilir. Solunum yolları ve nefes ile ilgili Merkür de durağan olduğu için özellikle alerji, astım, solunum yolları ile ilgili problemler, tıkanma ve nefes alamama gibi durumlara dikkat etmek gerekiyor.


Yeniay noktasına yakın yerleşen Admetos da tıkanıklık ve engellerle ilgilidir. Satürn’ün üst bir oktavı gibi düşünülebilir. Bunun yanısıra Admetos herhangi bir konuda derinleşmeyi, çok sağlam ve güçlü temeller atmayı da işaret eder. Ancak bu hızlı değil yavaş yavaş sindire sindire gerçekleşecektir.


Yeniay derecesi Flora astreoidi ile de ilişki kuruyor. Flora yaratıcılık, doğurganlık, neşe ve tabiat sevgisi veren, doğa, toprak, çiçekçilik, bahçecilik, arıcılık, bal üretimi ile ilgili bir astreoitdir. Boğa burcu temalarına yakın olan Flora Güneş ve Ay ile kare açı yaptığı için bu alanlarda deneyimler ve farkındalıklar ortaya çıkarabilir.


Yeniay TC horoskopunun on birinci evinde doğacak.


Burası Meclis, parlamento, yerel yönetimler, azınlıklar, dış ülkelerle anlaşmalar, şirketler, toplumsal kuruluşlar, halk hareketleri, organizasyonlar, yasa değişimleri, ekonomi, milli varlıklar ve borsayı ilgilendiren konuları kapsar.


Güneş ve Ay kavuşumu TC horoskopunun 5. evindeki Jüpiter ile karşıt açı yapıyor. Jüpiter horoskopun 6. ve 10. ev yöneticisi. Bu evler, ülke yönetimi, liderler, hükümet, politika, kamusal alan, halkın sağlığı, küçükbaş hayvanlar, memurlar, polis ve orduyla ilgilidir. Jüpiter ülkenin maddi zenginliğini, akademisyenleri ve hukukçuları da temsil eder. Merkür’ün durağan olması (virüsle bulaşan hastalıklar) kuş gribi ve keneden bulaşan virüslerin daha tehlikeli bir boyuta gelebileceğini işaret edebilir. Ancak onikici evdeki İkizler burcundaki Merkür ve Mars sözkonusu olduğunda gizli hesaplar, ekonomiye zarar verecek spekülasyonlara da neden olabilir.


Yeniayın etkileri Ay 24-25 Mayıs’da ilkdördün fazına geldiğinde daha belirgin hale gelecek. Bu dönemde Güneş Satürn karşıtlığı da etkinleşmiş olacak. Ekilenin biçilme zamanı. Satürn yaşam enerjimiz Güneş’in karşısına geçtiğinde engel ve sınavlar karşımıza çıkarabilir. Otorite kavramları ile çatışma, kadersel olaylar söz konusu. 

2 Haziran Yay burcu dolunayında yukarıda bahsedilen kavramlar daha belirgin ve görünür hale gelebilir.

 

Yeniayın genel değerlendirmesini öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre takip ediniz. Doğum haritanızda yeniay derecesi ile temas yoksa sizin için önemli bir etkisi olmayacaktır.

 

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte maddi gelirleriniz, kazançlarınızla ilgili yeni gelişmeler ve önemli değişimler meydana gelebilir. Kontrol dışı bazı ani harcamalar ortaya çıkabilir; maddi konularda temkinli hareket etmelisiniz.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Burcunuzda doğacak yeniay ile birlikte  kendiniz ve yaşamınızla ilgili yeni kararlar alabilirsiniz. İşiniz, kariyeriniz veya ilişkilerinizle ilgili girişimler veya kişisel görünüşünüz ve imajınızla ilgili yenilikler yapabilirsiniz. Bu dönem sağlığınıza özen göstermelisiniz. Seyahate çıkabilirsiniz.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte bilinçaltınız, ruhsal ve manevi konularda yeni farkındalıklar kazanabilirsiniz. Bir bağımlılığınız ve zararlı alışkanlığınız varsa bu yeniayda onu sonlandırmak için girişimlerde bulunabilirsiniz.

 

YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte ait olduğunuz gruplar, arkadaşlarınız, projeleriniz, gelecek hedefleriniz ile ilgili yeni girişimlerde bulunabilirsiniz. Kariyerinizle ilgili ekip çalışmaları ve organizasyonlar içerisinde yer alabilirsiniz.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte kariyer yaşamınızda, toplum önündeki statünüzü etkileyecek yeni gelişmeler meydana gelebilir. Yaşamınızdaki otorite kavramları ve aile büyükleri ile ilgili sorumluluklar daha fazla gündeminizde olabilir.


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte yurtdışı, seyahatler, eğitim ile ilgili bir konuda önemli girişimlerde bulunabilirsiniz.. Hukuksal konularda da hızlı gelişmeler olabilir; ertelenmiş sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz. 


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte ortak kazançlar, yatırımlar, kredi, vergi, sigorta, prim gibi kavramlarda önemli başlangıçlar ve dönüşümler meydana gelebilir. Maddi konularda temkinli olmalı, riskli hareketlerde bulunmamalısınız.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte ikili ilişkileriniz, ortaklıklarınız ve eşiniz ile ilgili bazı kavramlarda önemli değişimler ve dönüşümler meydana gelebilir. Toplum önündeki imajınız, rakipleriniz ve hizmet aldığınız kişilerle ilgili yeni gelişmeler bekleyebilirsiniz.

 

 YAY (23 Kasım-21Aralık)

Boğa burcunda doğacak yeniay iş, hizmet ve çalışma hayatınızda yeni imkanlar karşınıza çıkarabilir. Günlük rutinleriniz ve alışkanlıklarınızı düzenleyebilir, aileniz ve çevrenizden önemli yardımlar alabilirsiniz.

 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte  aşk, romantizm, sosyal yaşam, hobiler, spor veya çocuklarla ilgili yeni gelişmeler meydana gelebilir. Yeteneklerinizi gösterebileceğiniz iş imkanları karşınıza çıkabilir. Maddi konularda riskten uzak durup, temkinli hareket etmelisiniz.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte eviniz, aileniz, ebeveynlerinizle ilgili yeni girişim ve gelişmeler olabilir. Ev, mülk, alımı, satımı, kiralama, taşınma, dekorasyon, tadilat gibi kavramlar bu yeni ay ile birlikte hızlanabilir. Evde çalışabileceğiniz iş imkanlarıyla karşılaşabilirsiniz.


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Boğa burcunda doğacak yeniay ile birlikte eğitim, seyahatler, yakın çevreniz, kardeşleriniz ile ilgili bir konuda bazı değişimler ve dönüşümler meydana getirebilir. Seyahatlerde ve yakın çevre ilişkilerinizde dikkatli olmalı, risk almamalısınız.


Astrolog Demet BALTACI

demet@astrofoni.com

 

Bu yazı 13 Mayıs 2015 tarihinde yazıldı. Bu sayfadaki yazılar hiç bir şekilde kopyalanamaz ve izin alınmadan başka bir medya ortamında kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır.

 

Demet BALTACI