Terazi Burcunda Yeniay

13 Ekim’de saat 03:05’de 19 derece Terazi burcunda Güneş ile Ay kavuşacak ve Yeniay doğacak.

13 Ekim’de saat 03:05’de 19 derece Terazi burcunda Güneş ile Ay kavuşacak ve Yeniay doğacak.

 

Sonbahar mevsimini başlatan öncü nitelikli burçlardan olan Terazi hava elementinin sosyal ve zihinsel enerjilerini de bünyesinde taşır.

 

Yeniay dilek ve arzuların ortaya çıktığı, yeni tohumların atıldığı dönemlerdir. Zodyağın yedinci burcu Terazi bireysel değil, toplumsal burçlardandır. Koç-Terazi hattı ben ve biz kavramları arasındaki dengeyi barındırır.

 

Koç benim isteklerim derken Terazi biz olabilmek için çoğu zaman karşısındaki kişinin isteklerine odaklanır. Bir ilişkide kurulacak denge ve uyum Terazi’nin en önemli arayışıdır, çünkü o bir ilişki içerisinde kendini tamamlanmış hisseder.

 

Her yeniay içinde bulunduğu burcun enerjisini ortaya çıkarır. Yeniayda başlayan girişimler, atılan tohumlar Ay ışığını büyüttükçe olgunlaşır, görünmeye başlar ve sonuca doğru gider. 

 

Terazi yeniayı ilişkiler, ortaklıklar, evlilik, sanat, estetik, güzellik, hukuk, adalet, diplomasi ile ilgili konulara dikkat çekiyor.

 

Önümüzdeki dönem bu alanlarda yeni girişimlerde bulunabilir, değişimler yaşayabiliriz. Terazi ve Koç başta olmak üzere öncü burçlar Yengeç ve Oğlak’ın orta ve son dekanında doğanlar bu yeniaydan birinci derece etki alabilirler. Bunun yanısıra öncü burçların 19 derece ve yakınlarında ( orb aralığı 5 derece alınabilir) kişisel gezegenlerimiz ve önemli noktalarımız varsa yeni ayın enerjilerini değerlendirebiliriz.

 

Horoskoplarımızda Terazi burcunun yer aldığı ev ve temsil ettiği yaşam alanlarımız yeniayın taze enerjilerinin ortaya çıkacağı yerler olacaktır.

 

Bu yeniayda her türlü ilişki ve işbirliği için niyet edebilir, girişimde bulunabiliriz. Bunun yanısıra sanat, tasarım, kişisel bakım, estetik, güzellik, imaj ile ilgili yenilikler ve değişimler için de uygun bir dönemde olacağız. Hukuk, diplomasi, danışmanlık ve hizmet aldığımız kişilerle ilgili yenilikler de olabilir.

 

Yeniay horoskopunda Aslan burcunun son derecesi yükseliyor. Bu nokta Kraliyet yıldızı Regulus ile birleşiyor. Oldukça etkili ve şanslı kabul edilen Regulus horoskopa ayrı bir güç veriyor. Ancak bu gücün kişisel hırslar ve intikam için kullanılmaması gerekir. 


Mufrid sabit yıldızı ile birleşen Güneş ve Ay ise doğa ve tabiata değer verme, huzur, uyum ve güven arayışını gösterir. Doğaya karşı daha duyarlı olmamıza neden olacak durumlarla karşılaşabiliriz.

 

Yeniay haritanın üçüncü ev girişinde doğacak. Horoskoptaki 3-9 aksı iletişim, telekominikasyon, basın, gazeteciler, haberciler, yakın çevre ile ilişkiler, düşünceler, planlar, anlaşmalar, ticari faaliyetler, ulaşım, trafik, seyahatler, eğitim, eğitmenler, hukuk, dış ülkelerle ilişkilerle bağlantılıdır. Yeniayın yönetici gezegeni Venüs Başak burcunda, Merkür ise Terazi burcunda. Venüs ve Merkür arasında karşılıklı ağırlama olduğu için güçleri birleşiyor. 

 

Koç burcundaki Uranüs Güneş ve Ay ile karşıt yapıyor. İşbirlikleri ve anlaşmaya yakın Terazi enerjisi Uranüs’ün kışkırtmaları ve isyanları ile dağılabilir. Güçlü değişim ve özgürlük dürtüleri bazı ilişkileri zorlayabilir.  Ayrıca Güneş ve Ay zodyağın yanan yol olarak tabir edilen derecelerinde yer aldığı için uzlaşma imkanını azaltıyor. 

 

Mars ve Jüpiter’in Başak burcunda birleşmesi ve Oğlak burcundaki Plüton ile yaptığı üçgen açı haritaya toprak enerjisini katıyor. Bu durumda elimizdeki kaynakları ve içinde bulunduğumuz şartları en iyi ve verimli yönde kullanabilecek, pratik ve elle tutulur sonuçlar oluşturabilecek motivasyonumuz olacaktır. Ancak mükemmele ulaşma dürtümüz gerek iş hayatımızda gerekse özel ilişkilerimizde detaylara aşırı takılmamıza ve eleştirel olmamıza neden olabilir.

Jüpiter’in de etkisiyle pireyi deve yapabiliriz ve karşımızdaki kişiye yüklenebiliriz. Burada bardağın boş değil dolu tarafına odaklanıp, yapıcı adımlar atmamız gerekiyor.

 

Yeniay Türkiye horoskopunun dördüncü ve beşinci evlerini etkileyecek ve Koç burcunda bulunan natal Chiron ile temas edecek. Toplum olarak hukuk, adalet, eşitlik, özgürlük ve toplumsal güvenliğimizi sorgulayabilir ve geçmiş hatalarla yüzleşebiliriz. Bu dönemde hukuk, eğitim, basın, ulaşım, gençler ve çocuklarla ilgili güvenlik ve sağlık riskleri, ekonomi ile ilgili belirsizlikler ve sarsıcı gelişmeler yaşanabilir. 


Topraklarımızın güvenliği, yer altı kaynakları, elektrik santralleri, kurulması planlanan nükleer santral ile ilgili konular öne çıkabilir. Tüm bunlarda hissedilecek suçluluk ve eksiklik duygusu toplumun en başındakilerden, sıradan halka kadar herkesi etkileyebilir. Sağlıklı bir yargı için vicdani değerlerin öne çıkması, inanç ve alışkanlıklardan uzaklaşılması gerekiyor. Aksi halde bütün sorumluluğu günah keçisi ve kurban ilan edebileceğimiz bir kişiye veya kavrama yöneltebiliriz. Bu da kalıcı bir değişim ve arınma için gerçelerden uzaklaşma ve kaçış bahanesi olacaktır.


Özellikle siyasi arenada sürpriz gelişmeler bekleyebiliriz. Liderlerle ilgili sağlık sorunları öne çıkabilir. Parti yönetimlerinde ani değişimler olabilir. Chiron ve Uranüs teması hızlı farkındalıklar ve bilinç sıçramalarına imkan verebilir. 

 

 

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Yeniay, ilişkileriniz, ortaklıklarınız, sosyal hayattaki kimliğinizle ilgili bazı gelişmeleri öne çıkarabilir ve ilişkilerinizle ilgili önemli kararlar alabilirsiniz. İş ve çalışma konularında şanslı bir dönemdesiniz.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Yeniay ile birlikte günlük yaşamınızda, iş ve çalışma koşullarınızda, sağlığınızda bazı hızlı gelişmeler olabilir. Günlük rutinlerinizi düzenleyebilir, çalışma saatlerinizi değiştirebilirsiniz. Aşk ve çocuklarla ilgili konularda şanslısınız. Evcil hayvanlarla ilgili konular öne çıkabilir.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Yeniayda aşk, flörtler, eğlence, organizasyon ve çocuklarla ilgili projeleriniz hızlanabilir. Sanat ve yaratıcılık gerektiren konularda yeteneklerinizi kullanabilir, sosyal yaşamda dikkat çekebilirsiniz. Ev, aile, emlak ile ilgili konularda şanslısınız.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Yeniay, eviniz, yaşadığınız yer, aileniz ve ebeveynleriniz ile ilgili konuları hareketlendirebilir. Ev içi tadilat, taşınma, emlak kiralama, alım, satım gündeme gelebilir. Evde çalışacağınız bir iş fırsatı karşınıza çıkabilir. Eğitim ve seyahat fırsatları karşınıza çıkabilir.

 

ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Yeniay ile birlikte yakınlarınız, kardeşlerinizle ilişkiler,  iletişim, bilişim, eğitim ve ticari faaliyetleriniz yoğunlaşabilir. Gelecek hedeflerinizi şekillendirecek gelişmeler yaşayabilir, iş, eğitim ve seyahat fırsatları ile karşılaşabilirsiniz. Maddi konularda şanslısınız.


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Yeniay ile birlikte  maddi durumunuz ve gelir kaynaklarınızla ilgili değişimler ve yenilikler söz konusu olabilir. Yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz yeni kazanç imkanları karşınıza çıkabilir. Burcunuzdaki Jüpiter maddi manevi sizi destekliyor.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Burcunuzdaki Yeniay ile birlikte yaşamınızı şekillendirecek önemli girişimler yapabilirsiniz. İlişkilerle ilgili alacağınız kararlar hayatınızın yönünü etkileyebilir. İşbirlikleri, arkadaşlar ve sosyal çevrenizde sürpriz gelişmeler olabilir. Manevi yönünüz güçleniyor.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Yeniay bilinçaltınıza ve gizli konulara ışık tutabilir, farkındalıklar kazandırabilir. Bu dönemde hayalgücünüz ve manevi duygularınız çok yoğunlaşabilir. Şifa, tedavi, yardım ve ruhsal çalışmalar için uygun bir dönemdesiniz. Arkdaşlardan yana şanslınız. Sosyal hedeflerinizi büyütebilirsiniz.

 

YAY (23 Kasım-21Aralık)

Yeniay hayaller, umutlar ve arkadaşlıklar evinizde meydana gelecek. Sosyal yaşamınızda yenilikler olabilir. Yeni teklifler alabilir, iş projelerine başlayabilirsiniz. Eğlenceli ve kalabalık ortamlara katılmanız mümkün. İş ve kariyer konularında Jüpiter büyük fırsatlar karşınıza çıkarabilir.


OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Yeniay kariyer yaşamınızda iş değişimi, terfi, atama, yer değişikliği gibi bazı dönüşümlere neden olabilir.  Toplum önünde dikkat çekebilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Uluslararası kavramlar, medya ve eğitim ile ilgili konularda şanslısınız.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Yeniay, yüksek öğrenim, yurtdışı, medya, yayıncılık ve hukuksal konularda yenilikler getirebilir. Yabancı kültürden kişilerle tanışabilir, ilginç fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Başkalarıyla paylaştığınız kaynaklardan maddi destek alabilirsiniz.


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Yeniay, hisseli paralar, kredi, prim, miras, sigorta vb. konularda hızlı gelişmelere imkan verebilir. Bu dönemde işiniz ve kariyeriniz için gerekli maddi desteği bulmanız mümkün olabilir. İşbirlikleri ve ilişkilerden yana şanslısınız.


Astrolog Demet BALTACI

demet@astrofoni.com