2014 YILINDA TÜRKİYE VE BURÇLAR

Yeni bir yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde hepimiz 2014 yılının bizi ve ülkemizi nasıl etkileyeceğini merak ediyoruz. Bu yılın ülkemiz için çok daha önemli ve zorlayıcı olacağını söyleyebiliriz.

2014 YILINDA TÜRKİYE


Yeni bir yılı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde hepimiz 2014 yılının bizi ve ülkemizi nasıl etkileyeceğini merak ediyoruz. Bu yılın ülkemiz için çok daha önemli ve zorlayıcı olacağını söyleyebiliriz.


Akrep burcu Türkiye yıl boyunca Satürn’ün sınavları ile karşılaşacak ve zayıf olduğu kavramlarla daha fazla yüzleşecek.


Geçtiğimiz yıl Boğa- Akrep aksında seyreden Ay düğümleri ekseni bu yıl Koç-Terazi aksına kayacak. Nisan ve Ekim ayları Ay ve Güneş tutulmalarını yaşayacağımız önemli dönüm noktaları olacak.


Yılın hemen başında İlişkileri ve diplomasiyi temsil eden Venüs Oğlak burcunda retro harekette Ocak ayı sonuna kadar kalacak.


Özellikle yılbaşı öncesinde ve Ocak ayının ilk günlerinde ülkemiz adına huzursuz ve zorlayıcı enerjiler devrede olabilir.Öncü gruplarda etkili olacak sert gezegen hareketleri yükselen burcu Yengeç olan Mars’ı Terazi’de olan ülkemiz adına tehlikeli görünüyor. Venüs’ün diplomasi ve ilişkiler alanında retro hareketi eski sorunlu kavramları  ve hukuksal karmaşaları arttırabilir. Toprak güvenliğimiz, halkın günlük hayatını etkileyecek gelişmeler, ekonomik düzenlemeler, vergi sistemini etkileyecek hukuksal değişimler, diplomatik gelişmeler  olabileceği gibi terör, şiddet, savaş, patlama,  deprem vb. gibi doğal felaketler söz konusu olabilir.

 

Geçtiğimiz Haziran ayında Yengeç burcuna geçen Jüpiter ülkemizin yükselen burcundaki seyrini sürdürüyor. Bir çok açıdan koruyucu olan ve halka manevi güç veren Jüpiter 6 Mart tarihine kadar retro harekette. Yıl ortasında 17 Temmuz’dan itibaren Aslan burcuna geçiş yapacak. Temmuz sonundan itibaren Aslan burcundaki Jüpiter ülke yönetiminde daha özgüvenli ve kararlı hareketlere imkan verebilir. Fazla özgüven,  gururlu ve riskli tavırlar nedeniyle gerek ülke içinde gerekse dış ülkeler tarafından fazla dikkat çekici ve tehditkar da hissedilebilir.


30 Mart-2 Nisan aralığı ve 15-18 Nisan ve yakınları da gezegenler sert pozisyonlarda görülüyor. Plüton ve Uranüs arasındaki sert görünüme retro harekette olan Mars’ın da eklenmesi ülkemiz için önemli bir değişim dönemini işaret ediyor. Diplomasi de uzlaşma zor olacak. Mars bu yıl 27 Temmuz’a kadar Terazi burcunda ve 2 Mart-20 Mayıs aralığında retro harekette olacak. Hukuksal düzende ve Anayasa’da önemli değişimler olabilir ve ülkemiz uzun yıllar etkisinde kalacağı bir dönüşüm içerisinde bulunabilir. Muhalefet, askerler, ve hükümet arasında önemli tartışmalar devam ederken bunların dozu artabilir ve halk içerisindeki huzursuzluk daha da yoğunlaşabilir.  Bu dönemin seçim zamanı olması önemini daha da arttırıyor. Ekonomi ve piyasalar açısından da dikkat edilmesi gereken bir süreçte olacağız.


Gezegenler belirli döngüler içerisinde hareket ettiği için tarihteki seyirlerine göz atıp bazı fikirler alabiliriz ;

Mars’ın Terazi burcundaki retro hareketi oldukça önemli. Mars aynı bölgede 1999 yılında retro yaptı.

1999 yılı Mars’ın Terazi’de aynı derece retro hareketi sırasında  PKK Terör örgütü lideriAbdullah Öcalan’ın yargılanmasına İmralı adasında başlandı.  Mahkeme  29 Haziran’da TCK’nın 125. Maddesine dayanarak “Vatana İhanet”ten dolayı idam kararı verdi. Mars Terazi burcunda ülkemizin natal haritasında Satürn Merkür kavuşumunun üzerindeydi. Satürn ise Boğa burcunda şu anki seyrinin tam karşısındaydı.


Şimdi bu yıl aynı derecelerde Mars retro yaparken 15 Nisan’da aynı noktada  Terazi Burcunda Ay tutulması’da yaşanacak. Bu tutulmanın bir benzerini 19 Ekim’de Koç burcunda yaşadık. Ülke halkının hassas olduğu konulardaki tartışmalar hızlandı. 15 Nisan’daki tutulma bu kavramlarla ilgili çok ciddi bir dönemeç. Ay tutulmaları sonlanmaları ve dönüşümleri temsil eder. Plüton ve Uranüs gibi ağır gezegen etkileri de devrede olduğu için değiştirilmesi zor kadersel dönüşümler yaşayacağız.


Satürn Akrep burcunda ülkemizi karmik yüklerimiz ve geçmiş hatalarımızla yüzleştirmeye devam edecek.


Bu yıl Satürn 25 Ağustos-5 Eylül aralığında da  ülkemiz için riskli bölgede olacak. Mars da aynı dönemde Akrep burcunda seyredecek ve ülkemizin natal haritasında Akrep burcunda yerleşen ve zararlı bir durumda olan Venüs ile irtibat kuracak. Venüs bir şekilde zararlı bir gezegen açısı ile tetiklendiğinde ülke içerisinde zor kavramlarla karşılaşabiliyoruz. Bu durum ülke güvenliği ve topraklarımızı etkileyecek bir terör, çatışma,  doğal olaylar, deprem vb olabilir. Ekonominin de zorlanacağını ve özellikle borsa , altın vb. spekülatif piyasaların çok riskli olabileceğini söyleyebiliriz.


Yıl sonuna doğru 8 Ekim’de Koç burcunda Ay tutulması ve son olarak da 24 Ekim’de Akrep burcunda Güneş tutulması yaşayacağız. Akrep-Boğa hattında yaşanan son tutulma olacak ancak  Terazi-Koç hattındaki tutulmalar önümüzdeki yıl da devam edecek. İlişkiler, ortaklıklar, diplomasi, hukuk ile ilgili sınavlar devam edecek.


Tutulma zamanları güçlü enerjiler ortaya çıkaracağı için ve ülkemiz haritasını da etkilediği için Ekim ayı da önemli günler yaşayabiliriz. Ekonomi, spekülatif piyasalar, gençler, çocuklar, kadınlar, doğum, eğitim sistemi, sanatçılar, ünlü kişiler çok fazla gündemde olabilir.Önemli sanatçılar ve ünlü kişilerde kayıplar geçtiğimiz  yıl çok fazlaydı; bu yıl da devam edecek.


Satürn yıl sonu Akrep burcundan ayrılacak ve 30 yıl önce temeli atılan bir çok kavramı da dönüştürüp yenilemiş olacak.


Aşağıda yer alan yıl içerisinde sert gezegen hareketlerinin meydana geldiği günlere  ve birkaç gün yakınındaki tarihlere özellikle dikkat etmemiz gerekiyor.

1 Ocak, 11 Şubat, 3 Nisan, 18 Nisan, 22 Nisan, 10 Mayıs, 14 Haziran, 4 Temmuz, 9 Temmuz, 10 Ağustos, 26 Ağustos, 5 Ekim, 8 Ekim , 24 Ekim, 11 Kasım, 19 Kasım

 

 

2014 YILI VE BURÇLAR


YILBAŞINA DİKKAT!


2014 yılına sert enerjilerle başlıyoruz. Yılbaşı günü ve Ocak ayının ilk günleri özellikle Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak burçlarının dikkatli olması gerekiyor. Aslında bu yılbaşını sakin geçirmek, eğlenmek için kendimizi kalabalık ortamlara atmamak, riskli hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Tüm burç grupları buna dikkat etmeli. Yılbaşı planlarımız son anda bozulabilir, bazı engellerle karşılaşabiliriz. Çevremizde oluşabilecek problemler  bizi  de etkileyebilir. Seyahat etmek isteyenlerin özellikle dikkat etmesi gerekiyor;  gökyüzünde kaza açısı var.!! Sakin sakin evde oturup tv izlemek bence en iyisi…


Yıla sevimsiz enerjilerle başlıyoruz ve yıl boyunca gökyüzü dönem dönem bizi zorlamaya devam edecek gibi görünüyor.

 

 

Yıl boyuna Uranüs Koç burcunda, Plüton Oğlak burcundaki seyrini sürdürecek ve bu iki gezegen güçlü değişim ve dönüşüm enerjisiyle hem toplumsal kavramlarda hem bireysel hayatlarımızda etkili olacak. Satürn yıl sonuna kadar Akrep burcunda olacak ve 24 Aralık’ta  Yay burcuna geçerek Akrep’lere veda edecek. Şans gezegeni Jüpiter 17 Temmuz’a kadar Yengeç burcunda olacak ve daha sonra Aslan burcuna geçiş yapacak. Tutulmalar Boğa- Akrep ekseninde  ve Koç-Terazi ekseninde yaşanırken, Ay düğümleri ekseni Koç-Terazi hattına kayacak. Bu yılın önemli bir diğer özelliği de kişisel gezegenlerden Venüs ve Mars’ın retro hareket yapacak olması.


İlişkiler, sevgi, aşk gezegeni Venüs Oğlak burcunda 31 Ocak’a kadar retro harekette kalacak. İlişkilerle ilgili eski kavramlar,  çözümlenmemiş sorunlarla ilgilenmek zorunda kalabiliriz. Bayanlar bu dönemde güzellik, bakım, estetik ile ilgili çalışmalar  verimli olmayabilir. İlişkiler, ortaklık, nişan, evlilik gibi konularda  yeni başlangıçları tavsiye etmiyoruz. Eğer bekleme imkanınız varsa yaz ayları daha uygun görünüyor.


Bu yıl enerji gezegeni Mars 27 Temmuz’a kadar Terazi burcunda olacak ve 2 Mart-20 Mayıs aralığında retro harekette kalacak. Mars Terazi burcunda zayıftır ve özellikle ilişkilerde denge ve uyumu yakalamada zorlanabiliriz. Öncü grup burçlar Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak burçları yılın ilk altı ayı sizin için daha zor olabilir. Yılbaşında Venüs retrosu ve ardından bahar aylarında Mars retrosu huzurunuzu kaçırabilir ve ilişkilerinizi zorlayabilir. Bu yıl tutulmalar da Koç- Terazi aksına kaymaya başlayacak.


Geçtiğimiz yıl 19 Ekim’de Koç burcunda ay tutulması yaşadık. Şimdi 15 Nisan’da Terazi burcunda Ay tutulması yaşayacağız. Son altı ay içerisinde karşımıza çıkan ve bizi zorlayan kavramlar bu tutulmayla sona erebilir ve bazı dönüşümler yaşayabiliriz. Koç burçları kariyer hayatları ve özel ilişkilerine daha fazla dikkat etmeli. Yengeçler evleri ve ailelerindeki bazı kavramlarla ilgilenip, sorunlarla karşılaşabilirler. Teraziler kendilerini çok enerjik hissedecekler ancak sağlıkları ve aile  ilişkilerine dikkat etmeleri gerekiyor. Oğlaklar iş ve kariyer konularında yorulabilir, eski sorunlarla uğraşabilirler. Öncü grup burçlar için Ocak ayının başları, Nisan ayı, Ekim ayı dikkat çekici görünüyor. Özellikle 1 Ocak, 1- 2 Nisan, 22 Nisan, 14 Haziran, 4 -5 Temmuz, 5-8 Ekim, 11-13 Kasım gökyüzünde sert etkilerin olduğu dikkat edilmesi gereken günler..Doğum günleri bu günler ve yakınlarında olanlar önümüzdeki yıl daha fazla etki alabilirler.


Satürn yıl sonuna kadar Akrep burcunda kalacak ve sabit grup burçları sınamaya devam edecek. Akrep, Boğa, Aslan, Kova burçları, iş, kariyer ve özel hayatlarında zayıf kavramlar ve hatalarıyla yüzleşip, yeni yapılandırmalar içerisinde olacaklar. Akrep – Boğa hattındaki tutulmalar bu yıl son kez onları kadersel temalarla karşılaştıracak ve geçtiğimiz 2 yıllık süreçteki gelişmeleri hızlandıracak. 29 Nisan Boğa ve 23 Ekim Akrep burcundaki tutulmalar önemli dönüm noktaları olacak.  Sabit grup burçlar 11 Şubat, 10 Mayıs, 10 Ağustos, 19 Kasım ve yakınlarındaki birkaç güne özellikle dikkat etmeli. Satürn çok daha zorlayıcı olabilir. Doğum günleri  bu günler ve yakınlarında olanlar için önümüzdeki bir yıl hayatlarında önemli sorumluluklarla ve kişisel hak edişlere göre çeşitli gelişmelerle karşılaşacakları  önemli bir yıl olacaktır.


Şans ve fırsatlar gezegeni Jüpiter 6 Mart’a kadar Yengeç burcunda retro harekette kalacak ; bu tarihte düzelip hızla ilerleyecek ve 17 Temmuz’da Aslan burcuna geçecek. Temmuz ayına kadar su grup burçları Yengeç, Akrep ve Balık burçlarını destekleyen Jüpiter 17 Temmuz’dan itibaren  Koç, Aslan ve Yay burçlarına şanslar getirecek. 1 Mart  ve 18 Nisan Yengeç, Balık ve Akrep burçları için Jüpiter şanslar veriyor.


25 Temmuz, 18 Ağustos, 5 Aralık, 15 Aralık ateş grubu burçlar Koç, Aslan, Yay burçları için Jüpiter şans ve fırsat dağıtabilir. Bu günler ve yakınlarında doğanlar için güzel ve verimli bir yıla giriş yaptıklarını söyleyebiliriz. 

KOÇLAR: Yılın ilk altı ayı iş, kariyer ve ikili ilişkilerde zorlanabilirler. Sorumluluklarını ihmal etmemeliler. Özel ilişkiler ve ortaklıklarla ilgili önemli kararlar verebilirler. Eski konular gündeme gelebilir ve sorunların çözümü için fırsatlarla karşılaşabilirler. Temmuz sonundan  itibaren aşk ve çocuklar konusunda şanslı fırsatlar onları bekliyor. Ailelerinin desteğini hissedecekler.

 

 

BOĞA: Yakın ilişkiler, evlilik, ortaklıklarla ilgili konular bu yıl netleşecek ve uzun vadeli kararlar alabilecekler. Sorunlu ilişkiler bitebilir. İş ve sorumlulukları artacak; çalışma koşullarında bazı sorunlar ve düzenlemeler olabilir. Sağlıklarına dikkat etmeleri gerekiyor;  kronik sorunlar artış gösterebilir. Eğitim, yayıncılık, medya, iletişim, seyahatlerle ilgili fırsatlarla karşılaşabilirler.

 

 

İKİZLER: İş ve çalışma koşullarında sorumlulukları artarken, maddi konularda yeni fırsatlarla karşılaşabilirler. Aşk hayatları ve çocuklarla ilgili kavramlarda enerjilerini daha fazla harcamaları gerekebilir. Yılın ikinci yarısı sosyal hayatları canlanacak, yakın çevre ilişkileri daha mutlu edecek. Yılın ikinci yarısı daha fazla seyahat gündemde olabilir.

 

 

YENGEÇ: Yılın ilk yarısı aile ve ev hayatlarında daha mücadeleci olabilirler. Toplum önündeki statüleri ve kariyerlerinde bazı beklenmedik ani durumlar gelişebilir. Jüpiter Yengeçleri desteklemeye devam ediyor; kişisel gelişim, duygusal hayat daha tatmin edici olacaktır. Yılın sonuna doğru maddi kaynaklarında gelişmeler olabilir.

 

 

ASLAN: Yurtdışı, yüksek öğrenim, seyahatler, hukuksal kavramlarda hızlı ve ani gelişmeler içerisine olabilirler.Yılın ilk yarısında aile ve ev konularında sorumluluklar ve kısıtlamalar hissetseler de manevi yönden güçlendikleri bir dönem olacak. Temmuz ortalarından itibaren şans onlardan yana olacak; verimli bir döneme girecekler.

 

 

BAŞAK: Sosyal hayatlarının geliştiği, arkadaş çevrelerinin genişlediği bir dönemde olacaklar. Maddi konularda üzerlerinde baskı hissedebilirler ve bazı hızlı değişimler gündeme gelebilir. Ortaklı kazançlar, kredi, borç ilişkilerinde temkinli olmaları gerekiyor.Yılın sonlarına doğru manevi ve ruhsal boyutta gelişmeler hızlanacak ve sağlıklarıyla ilgili bir sorunu çözebilecekler.

 

 

TERAZİ: Enerjileri çok yüksek olacak ve bir çok konuyla aynı anda mücadele etmeleri gerekiyor. İş ve kariyer alanında gelişmeler hızlanırken, maddi konularda daha uzun vadeli ciddi yapılandırmalar içerisinde olabilirler. Temmuz sonundan itibaren sosyal hayat, seyahatler canlanabilir ve yaşamdan daha fazla keyif alabilirler.

 

 

AKREP:Yurtdışı, yüksek öğrenim, hukuksal konular, medya, yayıncılık ile ilgili kavramlarda yaz aylarına kadar şansları devam ediyor. Yakın çevre ve akrabalarla ilgili konularda hızlı gelişmeler yaşayabilirler. Sağlıklarına daha fazla özen göstermeleri gerekiyor.Temmuz ayından itibaren kariyerleri ile ilgili şans artacak çeşitli fırsatlarla karşılaşabilirler.

 

 

YAY: Ortaklı işler ve yatırımlar konusunda fırsatlarla karşılaşabilirler ve eşin maddi imkanlarından yararlanabilirler. Sosyal hayatları ve arkadaş çevresinde zaman zaman beklenmeyen ani durumlarla karşılaşabilirler. Temmuz ayından itibaren yeni girişimler için enerjiler daha uygun olacak. Yurtdışı, eğitim, yayıncılık ile ilgili kavramlarda fırsatlarla karşılaşabilirler, hukuksal konularda gelişmeler hızlanabilir.

 

 

OĞLAK: İkili, işler, ortaklıklar, evlilik ile ilgili şanslar yaz aylarına kadar devam ediyor. Kariyer ve aile ile ilgili konularda kontrol etmekte zorlandıkları durumlar oluşabilir. Sosyal çevreleri ve arkadaş ilişkilerini gözden geçirip yeniden yapılandırabilirler. Temmuz ayından itibaren ortaklı işler, yatırımlar, kredi ile ilgili kavramlarda destekleyici etkiler başlayacak ve cinsel hayatları daha da canlanacak.

 

 

KOVA: Kariyerleri ile ilgili sorumlulukları artarken yeni yapılandırmalar içerisinde olacaklar. Günlük hayatları, çalışma koşulları ve sağlıkları ile ilgili alanlarda fırsatlarla karşılaşabililer.Hukuk, yurtdışı, eğitim, medya, yayıncılık ve akrabalarla ilgili kavramlarda ani, kontrol dışı durumlar oluşabilir. Temmuz sonundan itibaren ikili ilişkiler, evlilik ve ortaklık alanında şansları artıyor.

 

 

BALIK: Temmuz ayına kadar aşk, romantizm, yaratıcılık, çocuklar ile ilgili kavramlarda şanslar devam ediyor. Maddi konularda tedbirli davranmaları, yatırımlar ile ilgili risk almamaları gerekiyor. Yurtdışı, eğitim, yayıncık, hukuk ile ilgili sorumlulukları artabilir ve yeni yapılandırmalar içerisinde olabilirler.Temmuz sonundan itibaren günlük hayatları, çalışma koşulları ve sağlık ile ilgili sorunların çözüme kavuşması mümkün.

 

 

 


Sevgilerimle

Astrolog  Demet BALTACI


http://www.youtube.com/user/BilincOkulu