KOÇ BURCUNDA YENİ AY

30 Mart’ta 21:44’de Güneş ve Ay Koç Burcunun 9 derecesinde birleşecek ve yeni ay doğacak.


Koç Burcu Ateş elementinin öncü nitelikler taşıyan burcudur. Koç yeni ayı hevesli, girişken, cesur ve sabırsız enerjiler taşır. Yeni başlangıçları ve girişimleri simgeleyen Yeni ayda bunları gerçekleştirmek daha kolay olabilir.


Yeni ayın’ın yönetici gezegeni Mars aynı zamanda yeni ay haritasında yükselen Akrep Burcunun da yöneticisi…Mars şu sıralarda Terazi burcunda retro pozisyonda. Bu durum yeni ayın enerjisinde bazı kısıtlamalar yaratabilir. Geriye dönük gözden geçirmelerin yapılacağını da işaret ediyor. İleri gitmek için eski hesapların kapanması gerekli.


Mars Terazi burcunda ilişkiler, ortaklıklar, hukuk, diplomasi gibi kavramlarda eskiden gelen bazı yapıların bu yeni ayın enerjisiyle değişime uğrayabileceğini de gösteriyor. Mars’ın dispozitörü Venüs Kova burcunda ve Mars ile üçgen açı yaparak onunla aynı idealleri paylaştığını ve yardım ettiğini gösteriyor.

Koç Burcundaki Güneş ve Ay, Uranüs ile üç derecelik bir orbla kavuşum yapıyor. Aynı zamanda Jüpiter ve Plüton ile kare açı yaparak gökyüzünde T-Kare açı kalıbı oluşturuyor. Öncü gruplardaki bu açı, özellikle Uranüs ve Plüton etkili olduğu için güçlü bir değişim, dönüşüm enerjisi taşıyor. Uranüs’ün etkili olduğu durumları kontrol etmek veya önceden hesaplamak zordur. Uranüs yeninin gelmesi için eskiyi yıkan başkaldırı ve devrimleri temsil eder. Koç burcunda iken çok daha cesur ve gözü kara olduğunu söyleyebiliriz.


Koç burcu vücudumuzda baş ve yüz bölgesini temsil eder. Yönetici gezegeni Mars olduğu için kaza ve sakarlıklara da çok yatkındır. Gökyüzündeki sert görünümleri de dikkate alırsak kişisel haritalarda önemli temaslar varsa ve Mars zorlayıcı ise kazalara, sakarlıklara, şiddet olaylarına karşı temkinli olmalıyız.


Koç- Terazi aksındaki yeni aylar ben-biz kavramlarında denge kurmamız gerektiğini vurgular. Koç yeni ayı ben  ve benim isteklerim temasını vurgularken, Mars Terazi burcunda biz olmak için neler yaptığımızı da sorgulamamıza yol açacak. Bireysel haritalarda özellikle kendi kişiliğimizi ve arzularımızı nasıl ortaya koyduğumuz ile, başkalarıyla yaptığımız paylaşımlar ve ortaklıklar konusunda farkındalıklar yaratabilir.

Yeni ayın enerjisini ayın ışığı büyüdüğü süreçte hissetmeye devam edeceğiz. Özellikle Nisan ayının ilk günleri Güneş Uranüs ve Plüton ile tam açı yaptığında stres artabilir. Ayın ortasında 15 Nisan’da oluşacak Terazi burcu dolunayı bizi ilişkilerdeki tavrımız ve hak edişlerimizle doğru orantılı olarak gerçeklerle yüzleştirecek ve geri dönülemez önemli dönüşümler meydana getirebilecek.


TÜRKİYE’DE KOÇ BURCUNDA YENİ AY

Ülkemizin horoskopunda  Koç Burcu Yeni Ay’ı onuncu evde doğucak. Haritanın en tepesi köşe evdeki bir yeni ayın enerjisi çok daha yoğun olacaktır. Öncü gruplardaki gezegen yerleşimleri şu sıralarda Türkiye haritasının köşe evlerini etkilediği için kadersel süreçler yaşıyoruz.


Yeni ay Güneş ve Ay, Türkiye’nin dördüncü evinde yer alan natal Mars’ın karşısında olacak. Transit Mars natal Merkür Satürn kavuşumunun üzerinde yer alırken, Venüs dokuzuncu evde yerleşerek Mars ile üçgen görünüm yapacak.


Onuncu evdeki yeni ay ülkenin yönetimini, başbakanı, hükümeti temsil eder. Bu alanlarda zorlayıcı ve dönüştürücü enerjiler olduğunu söyleyebiliriz. Mars ülkedeki hukuk, adalet, eşitlik, özgürlük kavramlarını daha fazla sorgulatıyor. Venüs yeni aydaki pozisyonu ile bu konularda  beklentileri arttırıyor ve destekler veriyor. Ancak Satürn Akrep burcunda ülke için önemli sıkıntıların devam edebileceğini işaret ediyor. Karma gezegeni Satürn geçmişten gelen ihmaller ve hatalarla ülkemizi sınamaya devam edecek.


Yeni Ay haritasında Akrep yükselirken,  yönetici Mars on ikinci evde gizli, kapaklı işler ve düşmanlıkların işaretcisi. Transit Mars’ın da natal haritanın da on ikinci ev  yöneticisi ve Ay’ın dispozitörü  Merkür’ün üzerinde olması bu etkileri daha da arttırıyor maalesef…


Yeni Ay önemli değişim ve dönüşüm enerjileri taşıyor. Bunu ne yönde kullanacağımız aslında halkın bilinci ile doğru orantılı olacaktır. Jüpiter Yengeç burcunda yerleşerek halka önemli bir güç veriyor. Mars Terazi burcunda  gerçek adalet, hukuk, eşitlik ve özgürlükler için savaş vermek istiyor. Uranüs uyanışları ve bilinçlenmeyi de temsil eder. Kör inançlardan uyanmanın, karanlıklardan çıkıp aydınlığa ulaşmak için gerçek adalet, eşitlik ve özgürlüğü takip etmenin vazgeçilmez olduğunun idrak edildiği zamanlardayız…


Burç yorumlarınızı okurken, öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuzu da takip ediniz.


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)
Burcunuzda doğacak Yeni Ay sizin için çok önemli olabilir. Koç Burcu Yeni Ay’ı enerji ve motivasyonunuzu arttırırken, hayatınızı değiştirecek önemli fırsatları da karşınıza çıkarabilir. Uranüs’ün etkisiyle gerekli azim ve cesareti gösterdiğiniz takdirde çok önemli atılımlar yapabilirsiniz. İlişkilerinizle ilgili gözden geçirmeler devam ederken, Venüs sosyal çevrenizde sevindirici gelişmeler yaratabilir.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)
Koç burcunda doğacak yeni ay, bilinçaltınızda yeni keşifler yapmanıza imkan verebileceği gibi, yaratıcılığınızda ve ruhsal yönünüzde de yeni açılımlar yapabilirsiniz. Gizli bir hayranınızı fark etmeniz,herkesten gizlenen bir sırrı öğrenmeniz bu yeni ayın konularından olabilir. Düşünceleriniz ve duygularınız çok hızlı ve ani bir şekilde değişebilir. İş ve kariyer hayatınızda güzel fırsatlarla karşılaşabilir, bayanlardan destek görebilirsiniz.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Koç burcu yeni ayı size yeni iş projeleri, teklifler, yeni arkadaşlar getirebilir. Bu dönemde önümüzdeki günlerde hayatınızı etkileyecek önemli, ilginç insanlarla tanışabilirsiniz. Yaratıcı, orijinal, ilginç fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Sosyal hayatınız çok hareketlenecek ve eğlenceli ortamlara katılabileceksiniz. Seyahate çıkabilirsiniz.

 

YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz
Koç burcunda doğacak yeni ay iş ve kariyerinizde yeni fırsatlar getirebilir. Uzun süredir beklediğiniz bir terfi, iş değişikliği veya yeni başlangıç bu dönemde gerçekleşebilir. Koç burcundaki gezegen yoğunluğu sizi girişken ve cesaretli olmaya davet ediyor. İş yeri, ofis, yaşadığınız yerde bir yenilik de söz konusu olabilir. Ev, emlak ve aile ile ilgili maddi bir konuda destekler gelebilir.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)
Koç burcu yeni ayı ile birlikte hayatınızı olumlu yönde etkileyecek sürpriz gelişmeler yaşayabilirsiniz. Eğitim, yurtdışı, medya, yayıncılık ile ilgili kavramlarda hızlı gelişmeler söz konusu olabilir. İş çevreniz, arkadaş gruplarınızın desteğini de alarak yeni projelere cesaretle adım atabilirsiniz. Aile ve eve dair bazı sorumluluklar sizi yorsa da, Venüs Kova burcunda ikili ilişkiler ve ortaklıklarla ilgili önemli adımlarda sizi destekliyor.

 

BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)
Koç burcu yeni ayı kazançlarınız dışında sürpriz bir gelir ve maddi kaynakla sizi karşılaştırabilir. Ortaklıklarınız ve eşinizden gelebilecek maddi destekler yanı sıra, uygun şartlarda bir kredi, prim, ikramiye, sigorta geliri bu yeni ayla birlikte sizi sevindirebilir. Miras geliri, nafaka, sigorta, emeklilik ile ilgili yeni girişimlerde de bulunabilirsiniz. İş koşullarınız rahatlayabilir, yardım alabilirsiniz. 

 

TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)
Koç burcunda doğacak yeni aydan en fazla etkilenecek burçlardan biri de sizsiniz. Koç burcunda toplanan gezegenler hayatınıza yeni ve sürpriz ilişkiler getirebilir. Süregelen ilişkilerinizde de yeni girişimler ve başlangıçlar yapmak için de çok uygun bir dönemde olacaksınız. Venüs aşk hayatınızda ve çocuklarla ilgili fırsatlar verebilir. Yaratıcılığınız bu dönemde artabilir, sanat ve hobilerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Kendinizle ilgili ihmal ettiğiniz konular tekrar gündeme gelebilir.

 

AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )
Koç burcunda doğacak yeni ay ile birlikte günlük yaşamınız ve rutinlerinizde yenilikler yapmak isteyebilirsiniz. Yaşadığınız ev veya ofisde değişimler, dekorasyon, yeni bir beslenme programı, giyim tarzında değişimler, evcil hayvan sahibi olma, günlük işleriniz için gerekli yeni bir yardımcıyı bulma bu yeni ayın konuları arasında yer alabilir. Mars’ın pozisyonu enerjinizi biraz düşürmekle birlikte bazı gizli düşmanlıklarla da sizi karşılaştırabilir. İş hayatınızda arkanızdan konuşmalar, günlük hayatınızda küçük hırsızlıklara karşı temkinli olmalısınız.

 

YAY (23 Kasım-21Aralık)
Koç burcunda doğacak yeni ay yeni ve taze enerjisiyle sıkıntıları dağıtarak hayatınıza neşe ve pozitif enerjiler taşıyabilir. Bu dönemde sürpriz tanışmalar ile başlayacak hızlı aşklar, arkadaşlıklar, eğlenceli faaliyetler, şans oyunlarında fırsatlar hayatınızı renklendirebilir. Günlük hayatınızda hareketlilik artarken, yakın çevreniz ve kardeşleriniz ile ilgili sevindirici gelişmeler de yaşayabilirsiniz. Seyahate çıkabilirsiniz…

 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)
Koç burcunda doğacak yeni ay ile birlikte eviniz ve aileniz ile ilgili kavramlarda hızlı gelişmeler yaşamanız mümkün. Bir mülk alımı, satımı, kiralama, taşınma, ev içerisinde tadilat, yenilikler söz konusu olabilir. İş ve kariyer hayatınızda yoğunluk devam ederken, çalışmalarınızın karşılığı olarak gelirlerinizde olacak hareketlenme sizi rahatlatacaktır. Eviniz veya ofisiniz için bir elektronik eşya satın alabilirsiniz.

 

KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)
Koç burcunda doğacak yeni ay hayatınıza taze ve hızlı enerjiler getirecektir. Düşünceleriniz de çok hızlanacağı bu dönemde aklınıza çeşitli ilginç fikirler de gelebilir. Eğitim, seyahat, yurtdışı, medya, yayıncılık ve ticari konularda yeni girişimler yapabilirsiniz. Kardeşleriniz ile ilgili yeni ve heyecanlı gelişmeler de söz konusu olabilir. Kişisel bakım ve güzelliğinizle daha fazla ilgilenebilirsiniz. Çekiciliğiniz artarken, bulunduğunuz ortamlardaki kişileri daha fazla etkileyebileceksiniz.

 

BALIK (19 Şubat – 20 Mart)
Koç burcunda doğacak yeni ay maddi konularda hızlı ve yeni kavramları hayatınıza taşıyabilir. Yeni kazanç fırsatları çıkabileceği gibi, ani masraflar da gündeme gelebilir. Maddi konularda risklere dikkat etmelisiniz. Bu dönemde bazı gizli hayranlarınızı fark edebileceğiniz gibi, aşk maceraları da gündeme gelebilir. Bayanlardan iş hayatınızda önemli yardımlar görebilirsiniz.

 

Sevgilerimle

 

Astrolog Demet Baltacı