Yay Burcunda Yeniay... Dalgalı Denizde Dümen Kırmak


22 Kasım’da Yay burcuna geçen Güneş ile Ay 14:33’de birleşecek ve Yay burcunun 0 derecesinde Yeniay doğacak. 


İkizler-Yay aksı Zodyak’ta 3 ve 9. evleri yöneterek bizim dış dünyayla iletişim kurduğumuz, bilgi topladığımız, öğrendiğimiz zihinsel ve düşünsel süreçlerimizle ilgilidir. Yay burcu büyük amaçlar, idealler, uluslararası işler, dış ticaret, ithalat, ihracat, gümrük işleri, yabancı kültürler, yüksek öğrenim, akademisyenler, din, felsefe, inançlar, din adamları, ibadethaneler, seyahatler, medya, yayıncılık, basın, hukuk, yargı, kanunlar, kanun adamları, spor, sporcular, deniz ve havayolları, turizm ile ilgili kavramları temsil eder.


Yeniay yeni oluşumları gündeme getireceği için özellikle Yay burcunun temsil ettiği konularda atılımlar yapabiliriz. Yeni girişimlere daha iyimser ve cesaretle yaklaşabiliriz. Ancak büyük planlar yapıp olayları geniş pencereden değerlendireceğimiz için küçük önemli detayları gözden kaçırmamız mümkün. Yay burcunda ilerleyen Güneş ve Ay yeniay doğduktan sonra ilk açısını Balık burcundakiNeptün ile yapacak. Bu nedenle yanılgı ve karışıklıkları önlemek için ayrıntılara daha fazla dikkat etmeli, gerekli incelemeleri yapmalıyız.


Yeniay anında çıkardığımız haritada Koç burcu yükseliyor. Koç burcunun yönetici gezegeni Marsharitanın tepesinde Oğlak burcunda güçlü bir pozisyonda. Enerjisi ve aksiyonu yüksek bir yeniay olduğunu söyleyebiliriz. Arzu ve amaçlarımız için mücadele ve girişim gücümüz yüksek görünüyor. Özellikle bu durum ateş grubu burçları ve haritasında ateş elementinde gezegenleri olanları destekleyecektir.


Yay burcunun yönetici gezegeni Jüpiter Aslan burcunda haritanın beşinci evinde yerleşmiş ve Akrep burcundaki Merkür ve Satürn ile kare açı yapıyor. Özgüvenimiz aşırıya kaçarsa ego ve gurur haline dönüşebilir. Böyle durumlarda bazı zararlarla karşılaşmamız mümkün. Finansal kavramlar, yatırımlar ve başkalarıyla paylaştığımız kaynaklar konusunda dengeli davranmalıyız. Spekülatif piyasalar, borsa vb. kavramlar risk yaratabilir, aşırı hırslarımız kayıplar meydana getirebilir. Aşk, romantizm ve cinsellik ile ilgili konulara ciddi ve temkinli yaklaşmamız gerekebilir. Macera ve heyecan arayışı duygusal yaşamımızda bazı krizler ya da cinsel kökenli sağlık sorunları ortaya çıkarabilir. Yaşlı ve olgun kimselerde sağlık sorunları ve kayıplarla karşılaşabiliriz. Jüpiter’in pozisyonu kalp, tansiyon ve dolaşım sistemi sorunlarını arttırabilir.


Yay burcu yeniay öncelikli olarak değişken grup burçlar için önem taşıyor. 22-24 Kasım’da doğan Yay Burçları, 21-23 Mayıs’da doğan İkizler burçları, 19-21 Şubat’ da doğan Balık burçları, 23-25 Ağustos’da doğan Başak burçları yeniay enerjisiyle yaşamlarında yeni başlangıçlar ve değişimler yaşayabilirler.


Yeniayın enerjileri ile ilgili 29 Kasım’da Ay ilkdördün fazına ulaştığında bazı işaretler gelebilir. Çevremizi daha iyi izlemeli, düşüncelerimizi netleştirmeliyiz. Belki de yeniayda oluşan bazı düşünceler uygun zemini bulamadığı için bu dönemde geçerliliğini kaybedebilir ya da yön değişiklikleri yaşanabilir. 


6 Aralık’ta yeniay ile bağlantılı İkizler burcunda dolunay meydana gelecek. Dolunay yeniay enerjilerinin iyice belirginleştiği görünür hale geldiği zamanlardır. Artık gizli saklı bir şey kalmaz ve biz daha net hareket edebiliriz. Çevremizdeki şartlar bizi bazı değişimler için zorlar, harekete geçebiliriz.


14 Aralık’ta ise küçülmeye başlayan Ay, son dördün fazında olacak. Bu dönemde yeniay ile ilgili konular sona ermeye ve tamamlanmaya başlayacaktır. Bazı eylem ve düşüncelerimizin sonuçlarını almaya başlarız. Bizim için gerekli olan konular daha sağlam koşullarla yaşamımıza dahil olurken, gerekliliği kalmamış kavramlar da kapanır. Doğacak yeniaya içsel olarak hazırlık yapmaya başlarız.


Yay yeniayı ülkemizin horoskopunun altıncı evinde doğacak. 

Çalışanlar, hizmet sektörü, işçiler, memurlar, sivil hizmetler, polis, ordu, askerler, donanma, sağlık sektörü, halkın genel sağlığı, sağlık çalışanları bu evin konusudur. Neptün güney düğümde yer alırken,Yay burcundaki Venüs, Güneş ve Ay altıncı evden dokuzuncu evdeki düğümler eksenine kare açı yapıyor olacak. İkizler-Yay hattındaki yeniay ve dolunaylar ülke içerisinde haber trafiğini arttırır. 


Medya ve basının hareketlendiği çok fazla haber duyduğumuz bir süreçte olacağız. Neptün etkisi gizli, karışık ve spekülatif haberleri yoğunlaştırabilir. Eğitim, yüksek öğrenim, üniversiteler, din, din adamları, ibadethaneler, uluslararası kurumlar ve hukuksal konularda yeni oluşumlar ve karışık etkiler söz konusu. Hizmet sektörü ve işçilerin çalışma koşulları ile ilgili hukuksal düzenlemeler de gündeme gelebilir. 


Venüs kadın, çocuklar ve gençlerle ilgili konuları daha da etkin hale getiriyor. Özellikle halk arasında dikkat çeken bazı hukuksal ve politik kadın girişimleri olabilir.  Halk sağlığı, sağlık çalışanları ve hastaneler bu ay göz önünde olabilir. Salgın hastalıklarla ilgili bazı gizli durumlar ortaya çıkabilir.


Genel değerlendirmeleri öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre de takip etmelisiniz.


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)
Yay Yeni ayı güzel bir seyahat gündeme getirebilir. Beklediğiniz hukuksal bir gelişme de yeni açılımlar oluşabilir. Yüksek öğrenim, ticaret, yayıncılık ve yurtdışı ile bağlantılı konularda yeni girişimlerde bulunabilirsiniz.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)
Yay Yeni ay’ı ile birlikte bazı yeni gelişmeler ve başlangıçlar hayatınıza girebilir. Estetik veya genel sağlıkla ilgili  bazı ameliyat ve şifa uygulamaları gündeme gelebilir. Zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için de önemli bir dönemdesiniz. Maneviyat öne çıkarken, ruhsal olarak kendinizi daha huzurlu hissedebilirsiniz.

İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 
Yay burcunda doğacak yeniay size iş ve özel ilişkilerde yeni bir ortaklık veya evlilik vaad edebilir. Süregelen ilişkilerinizde ise yeni bir döneme girebilirsiniz. Yeni işbirlikleri kurmak ve geleceğe yönelik projeler oluşturmak için verimli bir dönemdesiniz.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)
Yay burcu yeni ayı ile birlikte günlük hayatınızda yeni bir beslenme, diyet ve spor programına başlayabilirsiniz. İş yerinizde aradığınız yardımcı ve elemanı bulmanız, evinize bir evcil hayvan almanız ve sağlığınızla ilgili bir tedavi programı, chek-up bu yeni ayın konuları arasında yer alabilir.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)
Yay burcu Yeni ayı ile birlikte sevdiğiniz bir hobiyle, bu sanat veya spor olabilir; ilgilenmeye başlayabilirsiniz. Çocuğunuzla ilgili yeni girişim olabileceği gibi, bebek haberi de alabilirsiniz. Yeni bir aşk ilişkisi başlayabilir, romantizm artabilir. Günlük yaşamınız daha eğlenceli ve güzel olabilir.


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)
Yay burcu yeni ayı evinizle ilgili bir yenilik gündeme getirebilir. Bu bir taşınma, tadilat, yeni eşya alımı veya evde misafir ağırlama da olabilir. Ev, mülk ve ortaklı gelirlerle ilgili maddi gelişmeler sizi sevindirebilir.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)
Yay burcu yeni ayı ile birlikte iletişim, eğitim, yakın çevreniz ve kardeşlerinizle ilgili yeni bir dönemi hayatınıza taşıyabilir. Seyahate çıkabilir, misafir ağırlayabilir, bir iletişim cihazı satın alabilirsiniz. Solunum yollarınız hassas olabilir, soğukalgınlığına karşı temkinli olmalısınız.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )
Yay burcunda doğacak Yeni ay bir alacağınızı tahsil etmenize ya da yeni bir gelir elde etmenize imkan verebilir. İş ve kariyerinizde yenilikler olabilir. Maddi konularda risk almamalı, spekülatif piyasalarda temkinli hareket etmelisiniz.


YAY (23 Kasım-21Aralık)
Burcunuzda doğacak Yeni Ay, sizin için bu yılın en önemli zamanı olabilir. Özellikle iş, kariyer ve özel hayatınızda yeni başlangıçlar yaşayabilirsiniz. Ancak yeni adımlar atarken şartları iyi değerlendirmeli fazla iyimser ve hayalci davranmamalısınız.


OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)
Yeni Ay ile birlikte sizi rahatsız eden bir alışkanlığınız, zararlı bir bağımlılığınızı bırakmak için adım atabilirsiniz. Bedensel ve ruhsal sağlık, arınma, şifa çalışmaları için uygun bir dönemdesiniz. Manevi ve ruhsal kavramlara ilginiz artarken, güçlenen sezgileriniz önemli farkındalıklar kazanmanızı sağlayabilir.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)
Yay burcundaki yeni ay ile birlikte yeni bir projeye başlayabilirsiniz. Yaşamınızda arkadaş ilişkileri ve ekip çalışmalarının önemi artabilir. Çevrenizde çeşitli yatırım ve iş teklifleri gelebilir. Eğlence veya iş amaçlı bir seyahate çıkabilir, maddi konularda çevrenizden destek alabilirsiniz.


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)
Yay yeniayı ile birlikte iş ve kariyerinizde yenilikler yaşadığınız mekanlar, ev ve ofiste bazı yenilik ve değişimler yapabilirsiniz.  Kariyer amaçlı bazı eğitim programlarına katılabilir, seyahate çıkabilir, hukuksal konularla ilgilenebilirsiniz. Bu dönemde kararlı ve istikrarlı hareket etmeli, hayallere kapılıp gerçeklerden uzaklaşmamalısınız.


Astrolog Demet BALTACI

www.Astrofoni.com


 

Bu yazı 18 Kasım 2014 tarihinde yazıldı. Bu sayfadaki yazı hiç bir şekilde kopyalanamaz ve izin alınmadan başka bir medya ortamında kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır...

Demet Baltacı