Satürn Yay Burcunda... Karanlık Dehlizlerden Geniş Ufuklara

Zodyağın müfettişi soğuk, halkalı gezegen Satürn Akrep’in karanlık ve derin dehlizlerinden ayrılıp Yay’ ın geniş ufuklarına doğru yol almaya hazırlanıyor. 23 Aralık’ta Satürn Yay burcuna geçecek.

                   


      SATÜRN YAY BURCUNDA

                       (23 Aralık 2014-21 Aralık 2017)


     KARANLIK DEHLİZLERDEN GENİŞ UFUKLARA

 

Zodyağın müfettişi soğuk, halkalı gezegen Satürn Akrep’in karanlık ve derin dehlizlerinden ayrılıp Yay’ ın geniş ufuklarına doğru yol almaya hazırlanıyor. 23 Aralık’ta Satürn Yay burcuna geçecek.  21 Aralık 2017 tarihine kadar Satürn Yay burcunda kalacak. Bu süre içerisinde retro hareket yaptığı 16 Haziran-19 Eylül 2015 aralığında kısa bir süre Akrep burcunun son derecelerini tekrar ziyaret edecek. 

 

Güneş etrafındaki turunu 29 yılda tamamlayan, her burçta ortalama 2,5 yıl kalan Satürn en son Kasım 1985- Şubat 1988 yılları arasında Yay burcunu ziyaret etmişti…

Yunan Mitolojisinde Zaman Tanrısı olarak bilinen Satürn ( Kronos), Roma’da Tarım Tanrısı olarak da nitelendirilmiştir. ‘’Ne ekersen onu biçersin’’ sözü Satürn’ü çok iyi ifade eder.

 

Satürn'ün bizden beklediği yaşamımızın sorumluluğunu almamız, kendimizi tam olarak gerçekleştirmek için disiplinli ve düzenli çalışmamız, gerekli yapıları oluşturmamızdır. Satürn ciddi, soğuk, kısıtlayıcı enerjisiyle bulunduğu ortama da biraz kasvet ve sıkıntı getirebilir. Onun bulunduğu yerde Jüpiter’in neşesi, bolluk, bereketi yoktur. Havadan gelen şans, çalışmadan elde edilen ekmek hiç yoktur. 

 

Satürn’ün bulunduğu burcun ve ziyaret ettiği evin konularından fayda sağlamak için mutlaka emek sarfetmek ve disiplinli davranmak gerekir. İhmal ettiğimiz kavramlar, hatalar, eksikler varsa Satürn mutlaka bizi bunlarla yüzleştirir. Gerekli dersleri alabilmemiz için kayıp, acı, engel ve kısıtlamalarla karşılaştırır. Tüm bu sorunları aşmak için gösterdiğimiz çabalar, aldığımız sorumluluklar bizi biraz daha olgunlaştırır, büyütür. Bu süreçte kendimizi yalnız hissetmemiz, korkmamız, karamsar, ve depresif duygularla mücadele etmemiz gerekebilir. 

 

Satürn gerçekte bizim için gerekliliği olmayan yanlış yapıları yıkıp yaşamımızın zayıf tüm temellerini de sarsabilir. Böyle bir durumda gitmesi gereken kavramlara tutunup ısrar etmek bizim için ızdırap kaynağı olacaktır. Bu tıpkı sınavı geçmek isteyen ama dersini çalışmak istemeyen tembel bir öğrenciye benzer. Satürn notu kıt bir öğretmendir. Satürn’ün sınavını geçebildiğiniz zaman dersinizi mutlaka iyi öğrenmiş olursunuz; bunun da ödülleri çok daha uzun vadeli ve kalıcı olacaktır.

 

Satürn transiti sırasında bulunduğu burcun temalarına bir çeki düzen vermek,  eksikleri tamamlamak, dersleri öğrenmek, gereksiz olanları da bırakmak gerekir. Bu transit sırasında Yay burcu temalarını genel olarak yaşamlarımızda daha fazla deneyimleyip, sorumluluk almamız gerekebilir. Kişisel olarak haritalarımızda Satürn’ün ziyaret ettiği ev konuları da gözden geçirilip, düzenlenmesi gereken kavramlar olacaktır.

 

Yay burcu Zodyak’ın dokuzuncu evinde yer alır. Yönetici gezegeni Jüpiter’dir.  İyimser, rahat, hoşgörülü, hevesli ve maceracı Yay burcunda Satürn disiplinini hissedeceğiz. Yay burcunun her zaman uzak hedefleri, büyük projeleri olabilir. Ateşli, heyecanlı ve iyimser yapısı yeni deneyimler konusunda gerekli cesareti de verir. Ancak rahat, özgür ve sorumsuz yapısı çoğu zaman projelerini sonuçlandırmasına imkan vermez. Şimdi Satürn gerekli disiplin ve sorumluluğu vererek hedeflerine ulaşmalarını sağlayabilir. Artık kuma yazı yazmayacaklar, hayalle gerçeği ayırt edip, amaçları için çaba sarfetmek zorunda kalacaklar.

 

Yay burcu inanç, din, felsefeler, ideolojiler, dini kurumlar, ibadethaneler, din adamları, maneviyat, ahlak, ruhsal gelişim, eğitim, kültür, yüksek öğrenim, akademisyenler, yabancı ülkeler, farklı kültürler, uzun seyahatler, uluslararası ilişkiler, ithalat, ihracat, gümrükler, turizm, hava ve deniz yolları, spor, sporcular, hukuk, yargı, kanunlar, kanun adamları, diplomasi, iletişim, medya, yayıncılık, yayınevleri, yazarlar ile ilgilidir.

 

Yay burcunun temsil ettiği tüm bu kavramlarda Satürn bizleri üç yıl boyunca sınava tabii tutacak, hatalarımız ve eksiklerimizle yüzleştirecek.


Dünyanın din, inançlar, ideolojiler uğruna karıştığı bu dönemde Satürn elinde sopa sınıfta kavga eden öğrencilerin arasına dalan bir öğretmen pozisyonunda olacak. Uğruna savaştığınız, fanatik bir şekilde sıkı sıkıya tutunduğunuz inançlarınızda ne kadar samimisiniz, at gözlüğü ile baktığınız dünyanız ne kadar gerçek, idealleriniz ulaşılabilir mi, bunlar için ne kadar çaba gösterebilirsiniz, uyguladığınız kanunlar gerçekten adil mi?.. Cevaplarınızı şimdiden düşünseniz iyi olur. 

 

Başkalarının size empoze ettiği fikirleri bırakıp kendi dünya görüşünüzü ve felsefenizi yaratmalısınız. Çocuksu cesaretinize, iyimserliğinize ve neşenize biraz ket vurmanız gerekebilir. Yaşayacağınız deneyimlerin, yapacağınız eylemlerin sorumluluğunu almayı öğrenmelisiniz.

 

Toplum içerisinde din, inançlar, dinsel kurumlar, hukuk, kanunlar, hukukçular, basın, yayın, fikir, haber paylaşımlarında, yüksek öğrenim ve akademisyenlerle ilgili bazı kısıtlamalar ve yeni yapılandırmalar olması beklenebilir. Bu dönemde dünya üzerinde ün yapmış önemli yazar, gazeteci, hukukçu, politikacı, din adamı, sporcu kayıpları da meydana gelebilir.

 

Geçmişte deneyimlediğimiz 1986-87 dönemindeki Satürn Yay transitinde yaşanan bazı önemli olaylara bir göz atalım. Bunlar bize bazı fikirler verebilir.

 

*8 Ocak 1986- 8 sanatçıya Yükseköğrenim Kurulu (YÖK) tarafından "profesörlük" unvanı verildi. Unvan verilen sanatçılar arasında Yıldız Kenter, Hikmet Şimşek ve Nüvit Kodallı da vardı.

 

*23 Ocak 1986-"Video ve Sinema Eserleri Yasası" Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi Yasa; video, sinema, müzik eserlerini çoğaltma, dağıtma ve yayma haklarını yeniden düzenliyor.

 

*28 Ocak 1986-Amerikan uzay mekiği Challanger kalktıktan 72 saniye sonra patladı; mekikte bulunan 7 kişi öldü.

 

*8 Ocak 1986-Henry Miller'in Oğlak Dönencesi adlı romanı, "müstehcen" olduğu gerekçesiyle toplatıldı.

 

*25 Nisan1986-İstanbul Cumhuriyet Savcılığı "muzır neşriyat" kapsamına alınan "Playboy" dergisinin "poşete konulmasına" karar verdi.

 

*7 Mayıs 1986- Öykü ve oyun yazarı Haldun Taner İstanbul'da öldü.

 

*28 Mayıs 1986- Şair Edip Cansever vefat etti.

 

*12 Haziran 1986- Haydar Dümen'in Cinsel Yaşam 2 adlı kitabı toplatıldı.

 

*31Temmuz 1986- Gazete promosyonlarına kısıtlama getiren yasa tasarısı Meclis'te kabul edildi.

 

*7 Ekim 1986- Bülent Ecevit, hakkında açılan 31 soruşturma ve iki dava ile ilgili olarak 33 ifade verdi.

 

*5 Kasım 1986- Yanmasından 45 yıl sonra İstanbul Ortodoks Fener Patrikhanesi'nin yeniden yapımına izin verildi.

 

*25 Aralık 1986- Pınar Kür'ün "Bitmeyen Aşk" romanı "müstehcenlik" gerekçesiyle toplatıldı.

 

*14 Ocak 1987- Uluslararası Ticaret Odası Vehbi Koç'u "Dünyada Yılın İşadamı" seçti.

 

*15 Ocak 1987- Erzurum İlahiyat Fakültesi öğrencileri, dekanlığı işgal etti; Konya'da 122 öğrenci sınavları boykot etti; Bursa'da öğrenciler protesto telgrafı çekti.

 

*25 Ocak 1987- "Muhteşem Süleyman Sergisi" Washington'da Ulusal Sanat Müzesi'nde açıldı Sergi 30 milyon dolara sigortalandı.

 

*4 Şubat 1987-Yazar Aziz Nesin, Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı Aziz Nesin, "bir yurttaşın devlet başkanına dava açması Türkiye'de ilk kez görülüyor, ancak bir devlet başkanının yurttaşına vatan haini demesi de dünyada ilk kez görülen bir olaydır," dedi

 

*17 Şubat 1987-12 Eylül askeri darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi Kağıt hammaddesi olarak kullanılacak yayınlar 5 kamyonla taşındı.

 

*24 Şubat 1987-Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde (SSCB) Gorbaçov ilk kez "Glasnost"tan (Açıklık Politikası) söz etti

 

*13 Mart 1987-Uluslararası Halter Federasyonu, halterci Naim Süleymanoğlu'na, Türkiye'ye iltica tarihinden 6 Aralık1987 tarihine kadar yarışmalardan men cezası verdi.

 

*8 Haziran 1987-İstanbul'da deniz otobüsü seferlerine başlandı.

*8 Temmuz 1987-Süper Emeklilik Yasası yürürlüğe girdi.

 

 *22 Temmuz 1987-Uluslararası San Francisco Maratonu'nu Mehmet Terzi kazandı. Terzi'nin derecesi 2 saat 14 dakika 7 saniye.

 

*30Temmuz 1987-Mekke'de Hac sırasında İranlılar Amerika Birleşik Devletleri aleyhine gösteri yaptı. Suudi polisi ateş açtı ; çok sayıda İranlı ve Suudi öldü.

 

*1 Ağustos 1987-Ayetullah Humeyni'nin çağrısıyla Amerika Birleşik Devletleri'ni protesto eden İranlı hacılarla Arabistan polisi çatıştı, 402 kişi öldü. 

(kaynak http://www.tarihtebugun.org/)

 

Satürn Yay transiti sırasında değişken burçlarda ilerleyecek olan Jüpiter ve Neptün ile sert ve güçlü açılar yapacak. 

2015 yılında Kasım-Aralık ayında Satürn Neptün karesi kesinleşecek. Aslında yıl boyu uzak orb aralığında da olsa bu kare açının enerjisini yoğun olarak hissedeceğiz.

 

2016 Mart-Mayıs ve Aralık ayında Satürn, Başak burcunda ilerleyen Yay burcunun yöneticisi Jüpiter ile de kare açı yapacak. Kuşkusuz bu dönemler hem kişisel hem toplumsal olarak inanç, maneviyat ve ideolojilerimizi daha fazla sorguladığımız ve körü körüne inandığımız kavramlarla sınava tabi tutulduğumuz bir süreç olabilir.  Aşırı fanatizm, kendini  kurban etme eğilimleri tırmanabilir. Hukuk, basın, medya, eğitim, uluslararası ilişkilerde yaşanacak skandallar toplumsal kaoslar yaratabilir. Hava ve denizyollarındaki ulaşımlarda kazalar acı deneyimler yaşatabilir. Salgın hastalıklarda kontrolü zor durumlar toplum sağlığını daha fazla risk altına alabilir.  Tüm bu süreçte Satürn karmamızda ilerlememiz ve tekamülümüz için bizi zorlayabilir.

 

*21-23 Şubat 2015 Güneş Kare Satürn

*21-23 Mayıs 2015 Güneş Karşıt Satürn

*21-21 Ağustos 2015 Güneş Kare Satürn

*27-28 Kasım 2015 Satürn kare Neptün

*29-30 Kasım 2015 Güneş Kavuşum Satürn

*15-16 Ocak 2015 Mars Kare Satürn

*15-16 Mayıs 2015 Mars Karşıt Satürn

*26-27 Eylül 2015 Mars Kare Satürn

 

*6-7 Mart 2016 Güneş Kare Satürn

*23-24 Mart 2016 Satürn Kare Jüpiter

*26-27 Mayıs 2016 Satürn Kare Jüpiter

*3-4 Haziran 2016 Güneş Karşıt Satürn

*1-3 Eylül 2016 Güneş Kare Satürn

*10-11 Aralık 2016 Güneş Kavuşum Satürn

 

*17-18 Mart 2017 Güneş Kare Satürn

*14-16 Haziran 2017 Güneş Karşıt Satürn

*13-15 Eylül 2017 Güneş Kare Satürn

*19-21 Aralık 2017 Güneş Kavuşum Satürn

 

Yukarıdaki tarih ve yakınlarında Satürn Yay burcu transitinden çok daha sert etkiler alabiliriz. Kişisel haritalarımızla temas yapıyorsa bu günlerde biraz daha temkinli olmamız gerekebilir.

 

Satürn kişisel haritalarınızda geçtiği ev alanlarında sizi etkileyeceği için yorumları yükselen burcunuza göre takip etmenizi öneririm…Bu yazılanlar genel değerlendirmedir. Daha detaylı analizler için doğum haritanızın incelenmesi gerekmektedir…

 

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)
Satürn üç yıl boyunca dokuzuncu evinizde seyahat ederken Güneş’ iniz ile de olumlu açı yapacak. Geleceğe yönelik hedefleriniz, amaçlarınız, inanç ve değerlerinizde daha ciddi yapılandırmalar söz konusu olabilir. Yabancı kültürler, yüksek öğrenim, hukuksal konularda bazı sınavlarınız olabilir. Bu dönemde yüksek öğrenim ve akademik konularda daha ciddi bir çalışma içerisine girebilirsiniz. Ancak bazı kısıtlamalarla da karşılaşabilirsiniz. Satürn’ün olduğu yerde şans değil, ancak emek harcayarak elde edilen ödüller olduğunu unutmayın. 


Yurtdışı, seyahatler, gezilerle ilgili bazı engeller karşınıza çıkabilir. Çok seyahat eden bir kişiyseniz bu dönemde biraz mahrum kalabilirsiniz ya da iş ve görevler için yapabilirsiniz. Hukuksal konular ile ilgili sınavlarınız olabilir. İhmal edilmiş konular ve hatalı davranışlar varsa bunlarla yüzleşmeniz gerekebilir. Ancak gerekli sorumlulukları alırsanız önemli başarılar elde edebilirsiniz. Kariyerinizde Yurtdışı bağlantılı işler, eğitim, turizm, yayıncılıkla ilgili çalışmalar gündeme gelebilir.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)
Başkalarıyla paylaştığınız kaynaklar, hisseli paralar, çalışma dışı gelen gelirler, finans ile ilgili alanlarda bazı kısıtlamalarla karşılaşabilir, sorumluluk alabilirsiniz.  Eşinizin maddi durumunda meydana gelen değişim sizin de maddi durumunuzu etkileyebilir. Ortağınızın yaşadığı maddi sorunlar dolaylı olarak sizin de kaynaklarınızı kısıtlayabilir.  Ancak uzun vadeli ciddi yatırımlar, kredi bulmanız da söz konusu olabilir. Her durumda güvenli hareket etmeli, maceraya girmemelisiniz. Borç veya kredi alacaksanız ödeme imkanlarınızı iyi gözden geçirin ve Satürn transiti sırasında bazı engellerin karşınıza çıkabileceğini de unutmayın. Emeklilik, sigorta, miras, tazminat, nafaka vb. kavramlarda uzun vadeli yapılandırmalar söz konusu olabilir. 


Cinsellik alanında bazı kısıtlamalar hissedebilir daha ciddi davranabilirsiniz. İlişkilerinizi ve cinsel yaşamınızı düzenlemeniz, daha sorumlu davranmanız mümkün. Ya da bu kavramlardan bir süre uzak kalmak zorunda da kalabilirsiniz. Bir sağlık sorunu, biten bir ilişki cinsel yaşamınızı kısıtlayabilir. Ruhsal gelişim, spiritüalizm, ölüm, hastalık, kaza, ameliyatlar, tedavi, şifa, dönüşüm ile ilgili kavramlarda deneyimler yaşayabilirsiniz.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 
Karşıt burcunuzdaki Satürn ilişkilerinizi gözden geçirmenizi sağlayacak. Süregelen bir ilişkide evlilik ve ortaklık gibi ciddi yapılandırmalar olabilir; sözleşmeli ilişkileriniz test edilebilir ve zayıf olanlar bitebilir. Temeli sağlam olan ilişkileriniz Satürn transiti ile daha da güçlenebilir ve bu dönemi atlatan ilişkileriniz kalıcı ve uzun vadeli olacaktır. Ancak bazı sorunlar varsa ve siz bunları görmezden geliyorsanız artık bu mümkün olamayacaktır. Satürn zayıf temelleri yıkar ve ilişkiniz bitebilir. 


Toplum içerisinde, özel ilişkilerinizde  ve iş hayatınızda rekabet içerisinde olduğunuz kişiler, açık düşmanlar ve hizmet aldığınız kişilerle ilgili sınavlarla karşılaşabilirsiniz. Bazı yasal konular, davalar gündeme gelebilir. Satürn bu dönemde kariyerinizi ve toplum önündeki statünüzü etkileyecek uzun vadeli yapılandırmalar içerisinde olacaktır. Sizin de daha kararlı ve sorumlu davranmanız gerekebilir.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)
Satürn Yay burcunda ilerlerken günlük yaşamınız, rutinleriniz, çalışma koşullarınız, işiniz, yanınızda çalışan kişiler, sağlığınız ve evcil hayvanlarınızla ilgili yeni yapılandırmalar ve düzenlemeler söz konusu olabilir. Sağlığınıza bu dönemde daha fazla özen göstermelisiniz. Zaman zaman kendinizi yorgun, güçsüz hissedebilirsiniz. Dengeli beslenmeli, vitamin takviyesi almalı, gerektiği kadar dinlenmelisiniz. Günlük iş sorumluluklarınız artabilir, yardımlar azalabilir ve daha fazla çalışmak zorunda kalabilirsiniz.  


Evinizde veya ofiste yanınızda çalışan kişi işten ayrılabilir ya da emekli olabilir. Yerine yenisini hemen bulamayabilirsiniz ya da bazı kısıtlamalar olabilir.  Bu durumda sizin iş yükünüz de artabilir. Ancak kendinizi çalışırken fazla hırpalamamalısınız. Unutmayın bu dönem en fazla sağlığınıza özen göstermelisiniz. Eğer bazı şikayetleriniz olursa ihmal etmeyin, hemen gerekli kontollerinizi yaptırın. Kronik sağlık sorunları oartaya çıkabilir. Eklem, kas, kemik, diz, diş, bacak, karaciğer daha hassas olabilir. Bu dönemde günlük yaşamınızı paylaşabileceğiniz bir evcil hayvan edinebilir, sorumluluk alabilirsiniz. Sahip olduğunuz hayvanlarla ilgili bazı sağlık sorunları ve kayıplar da meydana gelebilir.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)
Satürn Yay burcunda ilerlerken beşinci ev konularında sizi zorlarken bir yandan da Güneş’ iniz ile olumlu açı yaptığı için sizi destekleyecek ve güçlendirecek. Aşk, duygusal yaşam, zevkler, eğlence, şans oyunları ve sosyal yaşamda bazı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Eğlenceli ortamlara daha az katılabilirsiniz yada eskisi kadar keyif almayabilirsiniz. Riskli spekülatif piyasalar, şans oyunları, kumar vb. konulara dikkatli yaklaşmanız gerekiyor, bazı kayıplar meydana gelebilir. 


Çocuklarla ilgili sorumluluklar gündeme gelebilir.  Hamilelik, doğum ve bebek sahibi olmak hem sizi çok mutlu edecek hem de yaşamınıza önemli bir sorumluluk katacaktır. Sahip olduğunuz çocuklarınız, onların büyümesi eğitimi ile ilgili sorumluluklar zaman zaman sizi zorlayabilir. Yeteneklerinizi geliştirebileceğiniz çalışmalara katılabilir, sanat, spor ile ilgili uğraşlarınıza daha ciddi yaklaşabilir, eğitim alabilirsiniz.


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)
Ev, yuva, aile, ebeveynler ile ilgili kavramlarda sorumluluklarınız artabilir ve bazı sınavlarınız olabilir. Bu dönemde evde çalışabilirsiniz, yaşadığınız yerden ayrılabilirsiniz. Ev, mülk, alma, satma, taşınma, kirlama vb. konularda yenilikler olabilir. Aileden gelecek bir miras ya da bir kredi ile ev sahibi olma gibi uzun vadeli yapılandırmalar olabilir. 


Aile ve ebeveynlerle ile ilgili bazı sıkıntılar duygularınızı zorlayabilir. Bazı aile sorunları, hastalıklar hatta kayıplar olabilir, olgun yaştaki aile üyeleriyle daha fazla ilgilenmeniz gerekebilir. Bazı zorunluluklar nedeniyle aileniz ve evinizden ayrı kalmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum sizi ailenizin ilgi ve şefkatinden mahrum bırakabilir, kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Bu dönemde İç dünyanızı daha iyi gözleyebilir, geçmiş hatalarınızı farkedebilir, ruhsal arınma ve şifa için çalışabilirsiniz. Haritanızın dip noktasından geçen Satürn iş, kariyeriniz ve toplum önündeki duruşunuzu etkileyecek köklü değişimler de ortaya çıkarabilir. Uzun yıllardır çalıştığınız işden ayrılıp, emekli olmak, iş değişikliği yapmak da bu dönemin ana konularından olabilir.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)
Yakın çevreniz, kardeşleriniz, akrabalarınız, komşularınız ile ilgili bu dönemde bazı sınavlara tabi tutulabilirsiniz.  Onlarla ilişkilerinizde bazı kısıtlamalar olabilir ya da zaman zaman iletişim sorunları yaşayabilirsiniz. Kardeşinizin yaşamındaki bazı problemler size yansıyabilir, sorumluluklar getirebilir. Hayata bakışınız, iletişim tarzınız ve zihinsel yapınız daha ciddi ve karamsar olabilir. Eğitim ve kişisel gelişiminiz ile ilgili bazı sorumluluklar alabilir, sistemli çalışabilirsiniz. Ya da süre gelen eğitim, iletişim ile ilgili konularda bazı engel ve kısıtlamalar karşınıza çıkabilir.


Bu dönemde daha fazla kitap okuyabilir, yazma çalışmaları yapabilirsiniz. Kısa seyahatler, yolculuklar, otomobil ile ilgili konularda zaman zaman engelerle karşılaşmanız mümkün. Ticari faaliyetlerinizle ilgili uzun vadeli sözleşmeler ve sorumluluklar gündeme gelebilir.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )
Satürn Yay burcunda ilerlerken maddi durumunuzu gözden geçirmeniz ve  kaynaklarınızı kullanırken daha ciddi davranmanız gerekebilir. Kazançlarınızda bazı kısıtlamalar meydana gelebilir ve siz her zamankinden daha dikkatli para harcamak zorunda kalabilirsiniz. Borç, alacak konularındaki sorumluluklarınızı ihmal etmemelisiniz. Eğer geçmiş dönemlerde bu konuda çok rahat davrandıysanız ve bütçenizi kontrol etmediyseniz zorluklar yaşayabilirsiniz. 


Maddi kaynaklarınız güçlü olsa bile zaman zaman parasız kalacakmış gibi korku ve endişeler hissedebilirsiniz. Bu durum da gereksiz  cimrilikler yapmanıza da neden olabilir. Sahip olduğunuz yeteneklerinizi değerlendirerek, para kazanma konusunda kişisel sorumluluğunuzu almalısınız. Eğitim, yayıncılık ve yurt dışı bağlantılı konulardan gelir elde edebilirsiniz.


YAY (23 Kasım-21Aralık)
Satürn burcunuzda kalacağı üç yıllık süreçte sizi de biraz daha olgunlaştıracak ve büyütecek. Bu dönemde yaşamınızın önemli alanlarında bazı engel ve kısıtlamalar hissetmeniz mümkün. Sizin için gerekli olmayan kavramlar yaşamınızdan çıkabilir. Özel ilişkilerinizde ve kariyerinizde çeşitli sınavlar ile karşılaşabilirsiniz. Aile büyükleri ve olgun yaştaki kişilerle ilgili sorumluluklar ve sıkıntılar artabilir. Bu dönemde her zamanki neşeniz biraz geri çekilebilir, kendinizi yorgun ve karamsar hissetmeniz ve bazı sağlık sorunları ile karşılaşmanız mümkün. Özellike kas, kemik, eklemleri zorlamamalı, kalsiyum dengenizi korumalısınız.


Eğer sürekli hayal kurup, hayata pempe gözlükler ile bakıyorsanız şimdi ayağınız biraz daha yere basacaktır. Satürn yaşamınızın sorumluluğunu almanızı ve amaçlarınız için disiplinli bir şekilde çalışmanızı bekliyor. Bunu yaparsanız transit sonunda önemli başarılar ve ödüller almanız mümkün.


OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)
Satürn Yay burcunda ilerlerken on ikinci evinizde bulunacak ve sizi içsel bir yolculuğa sürükleyecek. Burada son yıllarda yaşadıklarınızı sorgulayabilir ve bazı kavramları hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Günlük rutinleriniz, bedensel ve ruhsal sağlığınızda bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Kendinizi yalnız hissedebilirsiniz ya da toplumdan soyutlayabilir, inzivaya çekilebilirsiniz. Bu zorunluluk nedeniyle de olabilir. Bu dönemde hastahane, bakımevi, klinik, hapishane vb. yerlerle ilgili bazı deneyimleriniz de olabilir. Bazı gizli düşmanlıklarla karşılaşmanız mümkün.


Babanız veya olgun yaştaki kişilerle ilgili sıkıntılarınız olabilir ya da onların sorunları sizi de etkileyebilir.

Çeşitli korku ve endişeler hissetmeniz cesaretinizi de azaltabilir.  Karamsar duygular, suçluluk duygusu depresyon yaratabilir. Bazı yanlışlar ve pişmanlıklar varsa bu durum daha da artabilir. Bu dönemde geri planda çalışmak, gelecek için plan program yapmak daha doğru olabilir. Ruhsal gelişim, şifa, arınma, manevi konularda disiplinli bir çalışma içerisine girebilirsiniz. Zararlı alışkanlıklar, bağımlılıklar, hatalı davranışlar ve sizin için gerekliliği kalmamış kavramları artık tamamen bırakabilirsiniz. 


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)
Satürn Yay burcunda ilerlerken sizin toplumsal konulara ve grup çalışmalarına daha ciddi yaklaşmanız gerekebilir. Gelecekle ilgili plan ve projeler, uzun vadeli hedefler için sıkı çalışmalı ve disiplinli davranmalısınız. Siz gelecekte yaşayan bir burçsunuz ve her zaman büyük idealleriniz olabilir. Şimdi hayal ve gerçeğin daha fazla farkına varabilirsiniz.


Tek başınıza değil belli bir ekip ile birlikte çalışmanız ve ortak çıkarlar peşine düşmeniz gerekebilir. Bu dönemde bazı dernek, klüp, vakıf ve sosyal amaçlı örgütlerde de sorumluluklar alabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ilgili sınavlarınız artabilir. Bazı arkadaşlarınız yaşamınızdan çıkabilir ya da onlarla görüşemeyebilirsiniz. Arkadaşlarınızın bazı sorunları olabilir ve onlarla ilgilenmeniz gerekebilir.

BALIK (19 Şubat – 20 Mart)
Satürn Yay burcunda ilerlerken haritanızın en tepesinde seyahat edecek. Sizin için çok önemli olan bu transit ile son yıllarda ektiklerinizi biçebileceğiniz kadersel bir dönemde olacaksınız. Toplum önündeki statünüz, kariyeriniz, işiniz, medeni durumunuz ile ilgili köklü yapılandırmalar söz konusu olabilir. Kendi işinizi kurmaya karar verip, çalıştığınız işten ayrılabilirsiniz. Uzun yıllardır çalıştınız ve artık emeklilik vakti gelmiş olabilir. Harcadığınız emeğin karşılığı olarak terfi edebilir, yeni sorumluluklar alabilirsiniz. 


Hedef ve amaçlarınız için kararlı olmalı ve disiplinli bir şekilde çalışmalısınız. Bu dönem büyük ödüller de alabileceğiniz, önemli düşüşler de yaşayabileceğiniz bir süreç olabilir. Emek harcadıysanız ve sorumlu davrandıysanız ödül bekleyebilirsiniz. Aile, ebeveynler ve aile büyükleri ile ilgili sorumluluklar artabilir. Evlilik, boşanma, taşınma, yer değişikliği gibi kavramlar da genel yaşam standartınızı etkileyebilir.


Astrolog Demet BALTACI

www.Astrofoni.com


Bu yazı 20 Kasım 2014 tarihinde yazıldı. Bu sayfadaki yazılar hiç bir şekilde kopyalanamaz ve izin alınmadan başka bir medya ortamında kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır.

Demet BALTACI


YOUTUBE VİDEOLARIMIZ

http://www.youtube.com/playlist?list=PL4kKxVfkjqJryGQUpDgxcprJE-k4xqCI-