İkizler Burcunda Dolunay... Şaşırmaya Hazır mısınız?


6 Aralık’ta  saat 14:28’de Ay ile Güneş karşıt açı yapacak ve 14 derece İkizler burcunda Dolunay meydana gelecek. 


22 Kasım’da doğan Yay burcu yeniayının enerjilerinin belirginleştiği, görünür hale geldiği, girişimlerimizin sonuç verdiği bir dönemde olacağız. Orta vadede geçtiğimiz Haziran ayından itibaren başlamış bazı girişimlerimizin de bu dönemde hayatımızdaki etkileri daha belirgin hale gelebilir.


Genel olarak önümüzdeki iki haftalık süreçte eğitim, seyahatler, iletişim, ulaşım, bilişim, medya, yayıncılık, hukuk ve ticari eylemlerde önemli farkındalıkların oluşması mümkün.


İkizler -Yay hatındaki dolunaylarda bilgi ve bilgi alışverişi çok önem kazanır, dolayısıyla hem kendi hayatımızda hem çevremizdeki haber trafiği yoğunlaşır. Duyacağımız haberler gerçek bilgi içerebileceği gibi, yüzeysel, dedikodu, magazin niteliği de taşıyabilir. Dolunay sırasında Güneş ile kavuşan Merkür’ de buna vurgu yapıyor. Ancak Merkür Yay burcunda ve yanık; objektif olmakta zorlanabileceğimiz bir dönem. Zihnimiz kendi inançlarımızdan etkilenebilir ve aşırı idealist, iyimser, özgüvenli olacağımız için gerçeklerden uzaklaşabiliriz.


Dolunaydan en fazla değişken grup İkizler, Yay, Başak, Balık burçlarının ikinci dekanında doğanlar ve bu derecelerde yükselen burcu, kişisel gezegenleri olanlar etki alabilir. Bu burçların yaşamlarında önemli farkındalıklar ve hızlı değişimler olabilir. Terazi, Aslan, Kova, Koç burçları ise rahat ve keyifli enerjileri yoğun olarak hissedebilirler.


İkizler burcu bedenimizde solunum yolları, akciğerler, bronşlar, omuz, kollar, eller, parmaklar, sinir sistemini yönetir. Bu bölgeler dolunay döneminde daha hassas olabilir; bu nedenle kronik sağlık sorunları olanların özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Dolunay ve yakınlarında kendimizi aşırı huzursuz ve heyecanlı hissedebiliriz, çabuk sinirlenebiliriz. Uykusuzluk sorunları artabilir. Ruhsal olarak rahatlayacağımız etkinlikler, açık havada yapılacak yürüyüşler çok iyi gelebilir.

 

Dolunay haritasının yükseleni Boğa; gökyüzü ortası Oğlak burcunda. Bu durum olaylara toprak elementinin güven arayışını da dahil ediyor.  Güneş ve Ay’ın iki ve sekizinci evlerde yerleşmesi para, mal ve sahip olduğumuz değerlerle ilgili kavramları gündemimize taşıyabilir. 

Yükselen yöneticisi Venüs Yay burcunda akşam yıldızı pozisyonunda daha güçlü görünüyor. Dolunay yöneticisi Jüpiter ile Venüs arasında üçgen görünüm var. Bunun yanısıra Jüpiter ve Güneş birbirlerinin burcunda yer alarak daha da güçleniyor.


Genel olarak iyimser ve neşeli enerjiler günlük yaşamımızı dolunay ve yakınlarında hareketlendirebilir. Çeşitli sosyal ve sanatsal organizasyonların, grup etkinliklerinin, eğlence, spor ve seyahatlerle ilgili faaliyetlerin öne çıktığı bir süreçteyiz. Kişisel yaşamlarımızda aile ve akraba toplantıları olabileceği gibi, aynı inanç, felsefe ve idealler uğruna biraraya gelmiş toplumsal organizasyonlar, gruplar, parti çalışmaları da söz konusu olabilir.

Ancak Yay burcundaki gezegen yoğunluğu ve yanık Merkür fanatik inançların birleştirdiği kişilerin de kolaylıkla biraraya gelip eyleme geçebileceğinin göstergesi. Bu kavramlarla ilgili hareket ve yoğun bir haber trafiği ilgi ve algımız dahilinde olabilir.


DOLUNAY TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLER?


Türkiye’nin haritasında dolunay onikinci evde gerçekleşiyor. Burası gizli düşmanlar, gizli örgütler, casuslar, gizli servisler, hastaneler, hapishaneler, suçlular, yardım kuruluşları, hayırseverler, bakımevleri, petrol ürünleri, büyükbaş hayvanlarla ilgilidir. Dolunay bu evden natal Uranüs’e kare açı yapıyor. Sürpriz ve bol aksiyon var diyebiliriz; gizli sırlar ortaya çıkabilir.


Dolunay sırasında Mars Kova burcunda önemli bir noktada yer alıyor. 23 Ekim’de meydana gelen Akrep burcu Güneş tutulmasının yönetici gezegeni Mars , tutulma noktasına kare yaparak aslında tutulma enerjilerini de tetikleyecek. Tutulmalar daha önceden de belirttiğimiz gibi altı aylık bir dönemde enerjilerini yaşamımıza dahil ederler. Yeniay ve dolunaylar ara dönemler, tutulmalar ana dönemler olarak düşünülebilir.

Mars klasik astrolojide eril enerjiyi, mundanede ise asker ve orduyu temsil eder. Yay burcundaki gezegenler de ülkemizin altıncı evinde yer alıyor. Burası da asker, ordu, hizmetliler, işçiler, memurlar ile ilgilidir.


Güneş tutulması sırasında tutulma derecesinde yer alan Venüs dikkat çekiciydi. O dönemden beri Venüs genel olarak zayıfdı, şimdi akşam yıldızı olarak daha güçlü pozisyonda. Kadına yönelik faaliyetler, kadın çalışmaları dikkat çekebilir. Ayrıca Yay burcunda yer alan gezegenler yabancı uyruklu kişiler, göçmenler, uluslararası ilişkiler, hukuksal davaları simgelediği için bu dönemde göçmenler ve göçmen kadınların içinde bulunduğu şartlar, kadınlara yönelik hukuksal uygulamalar, kanunlar, kadın birlikleri, dernekler vb. gündemde  çok yer alabilir.


Venüs kadın ile birlikte aşk, sevgi, evlilik, ilişkileri de temsil ediyor. Aşk ve ilişkilerle ilgili bir çok ilgi çekici gelişme olabilir. Koç burcundaki Uranüs, Güneş ve Merkür ile üçgen açı yapıyor. Şaşırtıcı, tuhaf, şok edici gizli konularla ilgili haberler duyabiliriz. Jüpiter Aslan burcunda ünlü kişiler, liderler ve sanatçıları da işaret ediyor. Medya ve magazin gündemi çok yoğun olacak gibi. Duyacağımız haberler bizi hem şaşırtabilir, hem eğlendirebilir.

Ancak  4-12 Aralık arasındaki gökyüzündeki iyimser enerjiler, Ay ortasında itibaren biraz sertleşebilir.


14 Aralık Ay Başak burcunun 22 derecesinde son dördün fazında olacak. Aslında sondördün yeniay enerjilerinin sonuçlandığı veya bize getirdikleriyle yüzleştiğimiz bir dönemdir. 15 Aralık’ta etkinleşecek Uranüs Plüton karesi ise ülke içerisinde tansiyonu arttırabilir.


Yorumları özburcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre de takip ediniz…


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Dolunay ile birlikte yakınlarınız, kardeşlerinizle ilişkiler,  iletişim, bilişim, eğitim ve ticari faaliyetleriniz yoğunlaşabilir. İletişim araçları, telefon, bilgisayar, otomobil ile ilgili alma ve satma kavramlarıyla uğraşabilirsiniz. Günlük hayatınız çok hızlanabilir ve bir çok haber duyabilirsiniz. Gelecek hedeflerinizi şekillendirecek çok güzel gelişmeler yaşayabilir, iş, eğitim ve seyahat fırsatları ile karşılaşabilirsiniz.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Dolunay ile birlikte  maddi durumunuz ve gelir elde ettiğiniz kavramlarda değişimler ve yenilikler söz konusu olabilir. Yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz yeni kazanç imkanları karşınıza çıkabilir. Ailenizin maddi destekleri sizi rahatlatabilir, beklediğiniz kredi, ikramiye, prim vb. maddi kaynaklarla ilgili sevindirici fırsatlarla karşılaşabilirsiniz.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Dolunay ile birlikte yaşamınızda ve kendinizle ilgili önemli değişimler sözkonusu olabilir. İş ve kariyerde önemli adımlar, ilişkilerle ilgili kararlar hayatınızın yönünü etkileyebilir. İşbirlikleri, eğitim, seyahatler alanında şanslısınız. Yakın çevreniz, eşiniz veya ortağınızdan sevindirici haberler, sürpriz teklifler alabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ilgili ilginç gelişmeler olabilir.

 

YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Dolunay bilinçaltınız ve gizli konulara ışık tutabilir, hayatınızda farkında olmadığınız bazı kavramlarla karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde hayalgücünüz ve manevi duygularınız çok yoğunlaşabilir. Bir süre yalnız kalmak, şifa ve ruhsal çalışmalar yapmak size iyi gelebilir. İş, kariyer ve para durumunuzu etkileyecek sürpriz gelişmeler olabilir, gizli yardımlar alabilirsiniz.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Dolunay iş projeleriniz, gelecek planlarınız, sosyal çevreniz, arkadaşlarınız ile ilgili bazı değişimler getirebilir. Tanışacağınız yeni kişiler sizi hedeflerinize ulaştıracak önemli destekler verebilirler. Sosyal yaşamınız canlanabilir ve birçok grup ve organizasyon içerisinde yer alabilirsiniz. Aşk, flörtler, çocuklar ve yaratıcılık gerektiren faaliyetlerle ilgili şansınız artabilir.

 

 BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Dolunay Kariyer yaşamınızda iş değişimi, terfi, atama, yer değişikliği gibi bazı dönüşümlere neden olabilir.  Hayatınızdaki otorite kavramları, üstleriniz, aile büyükleri ile ilgili hızlı gelişmeler sizi meşgul edebilir. Dolunayda duygusal olarak kendinizi çok hassas ve kırılgan hissedebilirsiniz. Sezgileriniz yol gösterici olabilir.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Dolunay, Yüksek öğrenim, yurtdışı, medya, yayıncılık ve hukuksal konularda önemli haberler getirebilir. Bu dönemde duyacağınız güzel ve sürpriz haberler sizi mutlu edecektir. Uzakta olan, bir süredir görmediğiniz arkadaşınız veya yakınınız ile görüşebilir ya da siz seyahate gidebilirsiniz. 


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Dolunay, hisseli paralar, kredi, prim, miras, sigorta vb. konularda hızlı gelişmelere imkan verebilir. Bu dönemde işiniz ve kariyeriniz için gerekli maddi desteği bulmanız mümkün olabilir. Sağlık veya estetik amaçlı operasyon ve ameliyat gündeme gelebilir.


YAY (23 Kasım-21Aralık)

Dolunay, ilişkileriniz, ortaklıklarınız, sosyal hayattaki kimliğinizle ilgili bazı gelişmeleri hızlandırabilir ve ilişkilerinizle ilgili önemli kararlar alabilirsiniz. Sosyal yaşamınızda şanslı tanışmalar meydana gelebilir. Yurtdışı bağlantılı işler, seyahatler, iletişim, bilişim, medya ve eğitim ile ilgili önemli fırsatlar karşınıza çıkabilir.


OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Dolunay ile birlikte günlük yaşamınızda, çalışma koşullarınızda, sağlığınızda bazı hızlı gelişmeler olabilir. Bu giyim stilinizde değişiklik olabileceği gibi, yeni bir diyet, beslenme, spor programı da olabilir. İç dünyanız ve zihniniz çok hareketli olacak; düşüncelerinizi takip etmekte zorlanabilirsiniz. Bu dönemi arınma ve yenilenme fırsatı olarak değerlendirmeye çalışın. 


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Dolunay keyifli ve hareketli bir dönemi işaret ediyor. Aşk, flörtler, eğlence, organizasyon ve çocuklarla ilgili projeleriniz hızlanabilir. Sanat ve yaratıcılık gerektiren konularda yeteneklerinizi kullanabilirsiniz, hayal gücü ve yaratıcılığınız çok yükseldiği için kendinizi iyi ifade edebilirsiniz. Arkadaşlarınız sizi destekleyebilir ve sosyal ortamlarda keyifli fırsatlar karşınıza çıkabilir.

 

 BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Dolunay, eviniz, aileniz ve ebeveynleriniz ile ilgili konuları hareketlendirebilir. Ev içi tadilat, taşınma, kiralama, alma, satma gibi durumlarda ve aile ile ilgili hızlı ve güzel gelişmeler yaşayabilirsiniz. Evinizde uzaklardan gelen bir misafiri de ağırlayabilirsiniz. İş ve kariyerinizle ilgili karşınıza çok güzel fırsatlar çıkabilir.


Astrolog Demet BALTACI

www.Astrofoni.com


Bu yazı 3 Aralık 2014 tarihinde yazıldı. Bu sayfadaki yazılar hiç bir şekilde kopyalanamaz ve izin alınmadan başka bir medya ortamında kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır.

Demet BALTACI