Ayın Burcu Koç


KOÇ BURCU  (21 Mart-20 Nisan)


Burçlar kuşağının ilk burcu olan Koç burcu, ateş elementinden, öncü nitelikler taşıyan bir burçtur. Güneş, her yıl 21 Mart’ta Koç burcuna girer ve ilkbahar mevsimini başlatır. Mevsim başlatan burç olduğu için öncü nitelikler taşır. 21 Mart-20 Nisan arasında doğan kişiler Koç burcudur. Koç’ların en belirgin özellikleri cesur, girişken, kendine güvenli, meraklı ve sabırsız olmalarıdır. Yöneticileri Mars, onlara yüksek bir enerji verir, aynı zamanda çabuk öfkelenebilen ve saldırgan olabilen bir yapıları da vardır. Egoları güçlü olduğu için kendilerini ifade etmek isterler ve bulundukları ortamlarda lider konumuna yükselebilirler. Yeni bir şeyleri başlatmak, fırsatları değerlendirmek Koç burcu için kolaydır. Ancak hevesleri çabuk kaçabilir ve başladıkları işleri bitirmekte zorlanabilirler. 


YÜKSELEN KOÇ BURCU

Doğduğumuz anda doğu ufkunda yükselen burç bizim horoskobumuzun 1.evinde yer alır ve yükselen burcumuz olarak kabul edilir. Yükselen burcu Koç olan kişiler genellikle enerjik, atılgan, aceleci ve hırslı kişilerdir. Bu kişilerin yaşamında her zaman heves, coşku, yaşam enerjisi ve cesaret öne çıkacaktır. Fiziksel olarak güçlü, kaslı, dikkat çekici bir bedene sahip olabilirler. Gözleri ufak, bakışları etkileyicidir. Mars enerjisi nedeniyle ciltleri sağlıklı, kırmızı yanaklı veya çilli yüzlü olabilirler. Ciltte sivilce problemleri görülebilir. Genel olarak orta boylu, zayıftırlar, kolları ve bacakları güçlüdür.


Bulundukları ortamda kolaylıkla dikkat çeken lider yapılı kişilerdir. Tutkulu ve hırslı yapısı nedeniyle mücadele içerisinde olmayı çok severler. Yeni işlere başlamak, öncülük etmek, liderlik yapmak Koç burcuna göredir. Başka insanların çekindiği işlere korkusuzca atılabilirler. Çok ince düşünceli olmayabilirler, çünkü çoğu zaman çocuksu bir dürtüyle, içgüdüleriyle hareket ederler ve etrafındaki kişileri kırabilirler. Hareketsiz bir hayat onun için çok sıkıcıdır. Monoton bir hayatı varsa kendi kendine kriz çıkarabilir. Yeni işlere başlamak konusunda heveslidir ama sonunu getirmek konusunda sabırsızdır. Bazı engellerle karşılaştıklarında bu sorunları çözmek yerine bırakabilir ve yeni işlerle ilgilenebilirler. Eğer enerjisini yönlendirebileceği herhangi bir amacı yoksa çok öfkeli, kavgacı ve huysuz olabilirler.


KOÇ BURCU ERKEĞİ

Koç burcu erkekleri, yönetici gezegenleri Mars’ın etkisiyle çok enerjik, atak, sabırsız ve huzursuz bir yapıya sahiptirler. Hevesli ve girişken doğaları nedeniyle iş veya özel ilişkilerinde çok atılgan davranabilirler. Enerjisini ortaya koyabileceği, dikkat çekebileceği ve egosunu tatmin edebileceği, serbest hareket imkanı olan işler ona göredir. Koç burcu erkeğinin mutlu olabilmesi için sevdiği bir işle ilgilenmesi gerekir. Bunun yanı sıra enerjisini dengelemek için mutlaka bir spor dalıyla da uğraşması faydalı olur.


Sabırsız ve hevesi çabuk kaçan bir yapısı olduğu için uzun süreli konsantrasyon gerektiren işlerde zorlanabilir. Maddi konularda tutumlu davranmaları zor olabilir, kazandıkları para geldiği gibi gidebilir. Koç burcu erkekleri için aşk ve cinsellik çok önemlidir. Ateşli ve tutkulu bir aşık olabilirler. Aşık olduklarında gözleri hiçbir şeyi görmez ve mantıksız davranışlarda bulunabilirler. Meraklı, hevesli, girişken doğaları yeni ilişkilere başlama konusunda onları teşvik eder. Ama uzun süreli ilişkilerde istikrarlı olamayabilirler. Hevesleri geçebilir ve ilgileri başka bir kişiye kayabilir. Koç burcu erkeklerinde içgüdüsel olarak en iyiyi arama eğilimi uzun süreli ilişkilerde problem çıkarabilir. Mars etkisi kuvvetliyse tutku ve cinsellik daha ön plana çıkabilir. İlişkiler konusunda çok acele davranmamaları gerekmektedir. İlişkilerinde partneri onun liderliğini kabul etmek zorunda kalabilir.


KOÇ BURCU KADINI

Mars gezegeninin yönetimindeki Koç burcu kadınları, enerjik, hırslı, tutkulu ve çekici kişilerdir. Çok cazibelidir ve bulunduğu ortamlarda dikkat çekmeyi başarır. Her zaman etrafında her iki cinsten de birçok insan bulunabilir. Hırslı yapıları nedeniyle kariyer hayatlarında yükselmek isterler ve bunu başarabilirler. Arkadaşlık kavramı onlar için önemlidir, arkadaşlarına karşı çok cömert, sevecen, fedakar olabilirler. Yeni olan her şey ilgilerini çeker. Meraklı, hevesli, girişken doğaları nedeniyle modayı takip edip öncülük yapabilirler. Dikkat çekici ve sportmen giyimler onlara göredir. Enerjilerini dengelemek için bir spor dalıyla uğraşmaları faydalı olacaktır. Koç burcu kadını için sevgi ve aşk önemlidir. Çok tutkulu ve seksidir. Cinsel hayatı çok ateşli olabilir ancak ikili ilişkilerde çok kıskançtır. Gerçekten aşıksa sevdiğine sonuna kadar sadıktır, ama aynı sadakati karşıdan da bekler.


Koç burcu kadını, kariyer hayatına önem verdiği için evlilik konusunda çekimser kalabilir, veya evlendikten sonra da iş hayatından ayrılmak istemez. Partnerinin onu desteklemesi gerekir. Genellikle güçlü ve kendisini destekleyecek bir erkeğe ihtiyacı vardır. Eleştirilmekten ve özgürlüğünün kısıtlanmasından hoşlanmaz. Çabuk öfkelenebilir, hırçınlaşabilir, bencil tavırlar sergileyebilir. Macerayı seven, deneyime açık bir yapısı olduğu için, iş ve özel hayatında monotonluktan rahatsız olabilir.


ARKADAŞ OLARAK KOÇ BURCU

Koç burçları için sosyal hayat ve arkadaşlık önemlidir. Mars yönetimindeki Koç burcu, bulunduğu ortamlarda enerjik, konuşkan, girişken, hevesli tavırlarıyla dikkat çekebilir. Ancak egoları güçlü olduğu için bencil, sabırsız ve inatçı tavırları arkadaşlık ilişkilerine yansır. Kendi isteklerini ön plana almaları grup çalışmalarında problem çıkarabilir. Koç burçları her zaman yeni kişilerle tanışmak isterler. Yüzeysel arkadaşlıklar konusunda çok hevesli olsalar da gerçek dostluklar onlar için önemlidir. Birçok tanıdıkları olabilir ama gerçek dostları azdır.


Koç burçları genellikle çocuksu, korkusuzca cesur girişimlerde bulunabilirler. Ne zaman ne yapacakları her zaman kestirilemez. Çabuk öfkelenip tartışmaya girebilirler. Bu durum arkadaşlık ilişkilerinde eğlendirici ve sevimli görünebilir. Ancak uzun süreli ilişkilerde bazen güven problemi de yaratabilir. Bir Koç burcu zor durumdaki bir yakın arkadaşı için hemen harekete geçip yardımcı olmaya çalışacaktır. İçleri dışları bir kişilerdir. Plan yapmadan içgüdüleriyle hemen harekete geçebilirler. Zaman zaman hata yapıp başlarını derde soksalar da, iyi niyetli ve saf yanları nedeniyle sevilen kişilerdir. 


KOÇ BURCU ÇOCUĞU

Koç burcu çocukları, yönetici gezegenleri Mars’ın etkisiyle hareketli, enerjik, sabırsız ve çabuk öfkelenebilen çocuklardır. İçlerindeki öncü ve ilk olma arzusu daha küçük yaşlarda kendisini gösterir. Her işlerini kendi başlarına halletmeyi severler.


Her istediklerinin hemen gerçekleşmesini talep edebilirler. Bu olmadığında hırçınlaşıp huysuz olabilirler. Anne ve babalarından her zaman ilgi beklerler. Çok meraklı oldukları için çok fazla soru sorarlar ve her şeyi öğrenmek isterler. Eğer aldıkları cevap onları tatmin etmezse tekrar tekrar aynı soruyu sorabilirler. Onlar zodyak’ın hiç büyümeyen çocuklarıdır. Kardeşleri varsa onlarla gizli bir rekabet içerisinde olabilirler. 


Birlikte yapılan tüm çalışmalarda, oyunlarda liderlik yapmak ve kazanan taraf olmak isterler. Bu olmadığında sinirlenip hırçın hareketlerde bulunabilirler. Koç burcu çocukları hem aceleci hem de sakar olduklarından sık sık düşebilirler ve yaralanabilirler. Onları riskli ortamlardan uzak tutmakta fayda vardır. Erkek çocuklar küçük yaşlardan itibaren otomobillere ilgi duyabilirler.  Koç burcu çocukları çok inatçı olabilirler. Beslenme konusunda seçici davranıp, sevmedikleri yemekleri yeme konusunda ikna olmaları güç olabilir. Herhangi bir konuda onlara istemediklerini yaptırmak çok zordur. Çok fazla ısrarla karşılaşırlarsa öfkelenebilirler. Koç burcu çocuğa sahip ebeveynlerin konuşarak ve yumuşak bir iletişim kurmaları, zorlama, baskı ve ısrardan uzak durmaları gerekir. 


KOÇ BURCU VE SAĞLIK

Koç burcu, Mars tarafından yönetilir, zodyak’ta 1.evi temsil eder. Koç burcu, bedenimizde baş ve yüz bölgesini yönetir. Koç burcu, yükselen burcu Koç, veya horoskobunda 1.evinde Mars olan kişilerde baş ve yüz bölgeleri ve kanla ilgili rahatsızlıklara karşı daha hassas olabilirler. Baş ağrısı, migren, yüksek ateş gibi problemler daha sık görülebilir. Koç burçlarının enerjileri yüksektir, sabırsız, düşüncesiz ve ani hareketler nedeniyle kaza ve sakarlıklara çok yatkındırlar. Bu nedenle düşme, vurma, çarpma, ateş nedeniyle yanma, kesici aletlerden zarar görme gibi durumlar daha fazla ortaya çıkabilir. Koç burçlarının adrenalin salgılaması daha yüksek olabilir, bu da onların enerji ve coşkusunu artırır. Genellikle sağlıklı ve güçlü bir bünyeleri vardır.


Çabuk sinirlenip öfkelendikleri için agresyon ve stres oluşabilir. Bu durum, midede hassasiyet yaratabilir. Hasta olduklarında bunu kabul etmekte zorlanabilirler. Bu nedenle doktor sözü dinlemeyen kötü bir hasta olabilirler. Koçlar, fark etmeden kendilerini çok yorabilirler, bu nedenle dinlenmeye özen göstermeliler, kendilerini kazaya yol açabilecek riskli ortamlardan uzak tutmalıdırlar. Yönetici gezegenleri Mars, zararlı bir yerleşimdeyse bünyeleri enfeksiyon, ateşli hastalıklar, iltihap, migren, psikolojik sorunlar, yaralanma ve yanık nedeniyle oluşan durumlara ve kaslarda oluşabilecek problemlere daha açık olabilir.  Fazla enerjilerini dengelemek için düzenli spor yapmaları, hayat boyu onlar için önemli olacaktır. Bunun yanı sıra meyve ve sebze ağırlıklı dengeli beslenmeyi de ihmal etmemelidirler.