Terazi Burcunda Ay Tutulması


4 Nisan’da Ay 15:05’de Koç burcundaki Güneş ile karşıt açı yapacak ve 14 derece Terazi burcunda dolunay ve Tam Ay tutulması meydana gelecek.


Ay tutulmaları ortalama olarak yılda 2 kez olur ve dolunaydan kat kat daha güçlü enerji ortaya çıkarır. Ay tutulmasının etkisini birkaç gün önce, ilk hafta içerisinde ya da birkaç ay içerisinde hissedebiliriz. Tutulma zamanına yakın doğmuşsak veya doğum haritamız bir şekilde etki alıyorsa tutulmalar hayatımızda önemli değişim ve dönüşümler yaratırlar. Bunlar genellikle kaderseldir ve bizim müdahale edebileceğimiz kavramlar değildir.


Bu tutulma gündüz saatine denk geldiği için ülkemizden izlenemeyecek; 

Tutulma Batı, Kuzey Amerika, Doğu Asya, Pasifik, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan izlenecek Güney Amerika, Orta Asya, Çin, Hindistan ve Rusya’da hafif derecede gözlenecek.


Bu Ay tutulmasının önemli bir özelliği tedrat olarak nitelendirilen bir gruba ait olması. Üst üste 4 kez meydana gelen Tam Ay tutulmaları tarihte çok fazla yaşanmıyor. Ortalama olarak son beşyüz yılda 3 kez tekrarlanmış bir durum.

1493-1494, 1949-1950, 1967-1968, 2014-2015 yılları bu gruba ait tutulmaların görüldüğü yıllar. 2014’ de 15 Nisan’da başlayan öncü gruptaki bu Tam AY Tutulması serisinin, ikincisini geçtiğimiz 8 Ekim’de yaşadık. Şimdi 4 Nisan’da meydana gelecek tutulma serinin 3. tutulması olacak. Önümüzdeki 27 Eylül’de serinin son tutulmasını da yaşayacağız. Kuşkusuz astroloji bu tarz tutulmaların önemli dünyasal olayları simgelediğini işaret eder; yukarıdaki tarihler incelendiğinde dünya üzerinde meydana gelen olaylar da tespit edilebilir. Özellikle ortadoğu bölgesinde ciddi gelişmelerin olabileceğini söyleyebiliriz. Bunlar zaten süregelen durumlar ancak bazı konular artık doruk noktasına ulaşabilir.


Terazi tutulma derecesi ABD’de horoskopunu çok yakından etkiliyor. Amerika ve orada olacak dikkat çekici siyasi ve ekonomik gelişmeler, doğa olayları, felaketler dünya gündeminde olabilir. Bunun yanısıra Rusya horoskopu ve Putin’in doğum haritası da tutulmadan direkt etki alıyor. Putin ile ilgili ani ve sürpriz haberler duyabiliriz. Bu ülkeler ve liderlerin siyasi tavırları dünyada önemli etkiler ortaya çıkarabilir. Ne yazık ki bu şartlar altında dünyada huzur ve denge olacağını söylemek zor aksine şartlar daha da zorlaşacak gibi görünüyor.

 

Terazi burcu Ay Tutulması Öncü nitelikte hava elementinden bir tutulma olacak.

Zihinsel yapıda değişimler getiren ve insan ilişkilerini etkileyen kavramlar ön planda olacaktır. Terazi burcunun temsil ettiği  her türlü ilişki, ortaklık, evlilik, diplomasi, politika, siyasetçiler, hukuk, adalet,açık düşmanlar, rakipler, sanat, estetik, sanatçılar, sevgi, aşk bu tutulmada gündemde olacak.


Tutulmalar güçlü enerjiler ortaya çıkarır ve olayları görünür hale getirir, sonuçlandırır.  Gökyüzünde bekleyen böyle bir gerilim tutulmanın etkisiyle patlayabilir. Terazi burcu tutulması ilişki, ortaklık ve evliliklerde süregelen ihmal edilmiş sorunlar varsa bunları daha görünür hale getirerek bazı yol ayrımlarına neden olabilir. Ben-Biz aksında olacak bu tutulma biz olmayı becerememiş ilişkileri sona erdirebilir. Bunun yanı sıra evlilik ve ortaklıklar için de hızlı kararlar alınıp, yeni adımlar atılabilir.


Hukuksal konularda, adalet mekanizmasında bazı sorgulamaların olacağı bir dönemdeyiz. Sürüncemede kalan bazı davalar sonuçlanabilir.

Yeniayda başlayan iş ve girişimlerimiz daha görünür hale gelebilir ve bazı sonuçlar alabiliriz. Önemli farkındalıklar yaşayabilir, kararsız kaldığımız konuları netleştirebiliriz. Çevremizde meydana gelecek bazı olaylar yaşamımızda önemli değişimler meydana getirebilir.

 

Terazi burcu bedenimizde bel bölgesi, böbrekler, cinsel organlarla ilişkilidir. Bu bölgeler hassas olabileceği gibi, kronik sağlık sorunları tekrar nüksedebilir. Dikkatli olmalı, riskli hareketlerden ve bedenimizi zorlayacak faaliyetlerden bu dönemde uzak durmalıyız.

Tutulma meydana geldiği anda gökyüzünün konumu ortaya çıkacak enerjilerin niteliğini belirler. 


Tutulma anı haritasında Aslan burcu yükseliyor.

Own Worst Enemy şanssız ve tehlikeli bir yıldızdır. Jüpiter’in Aslan burcunda retro pozisyonda olması özellikle aniden ortaya çıkabilecek kalp hastalıklarına, krizlerine yol açabilir. İntihar, cinayet, şiddetli ölümler bu yıldızın simgelediği kavramlar arasındadır. MC’de Boğa burcu yer alıyor. Tutulma yönetici gezegeni Venüs Boğa burcunda haritanın tepesinde ve Asc’ye kare yapıyor. Mars Boğa burcunda yerleşmiş. Haritada sabit nitelikler, madde, toprak, sahip olunan değerler ile ilgili güçlü bir vurgu var. Mal ve para için mücadeleler, toprak için savaşlar, ciddi maddi kayıplar, ekonomik dengesizlikler ortaya çıkabilir.


Tutulma haritanın 3-9. ev aksında meydana geliyor. Güneş, Uranüs, Merkür, Güney düğüm Koç burcunda (whole signe) göre  9. evde kabul ediyorum. Burada hızlı, aniden gelişen kontrol edilmesi zor  gelişmeleri gündeme getiriyor. Ay düğümleri ve Plüton etkisi de değişimlerin köklü ve kaçınılmaz olacağının işaretçisi. Eğitim, iletişim, ulaşım, dışişleri, mahkemeler, kanunlar, hakimler, savcılar, azınlıklar, uluslararası şirketler, dış ticaret, din ve din adamları, felsefe ve inançlar, göçler, göçmenler, büyükelçilikler, uzun mesafeli ulaşım, basın, yayıncılık, medya, yabancılar, üniversiteler, akademik eğitimler, rektörler ve profesörler, hava yolları ve taşımacılığı, uçuş görevlileri, deniz yolları ve taşımacılığı bu ev kapsamındadır.


Ay tutulmaları toplumları dönüştüren güçlü olayları tetiklemekle birlikte bireysel haritalarımıza temas ettiği oranda yaşamlarımızda da önemli etkiler meydana getirir. Tutulma haftasında özellikle duygularımızı etkileyecek gelişmelerle karşılaşabiliriz bu nedenle tepkilerimizi kontrol etmemiz de zorlaşabilir. 


Bu tutulma öncü burçlar için daha önemli olacak. Özellikle 3-8 Nisan doğumlu Koçlar, 4-9 Temmuz Yengeçler, 5-10 Ekim Teraziler, 4-9 Ocak Oğlaklar için değiştirici, dönüştürücü, sürpriz güçlü gelişmeler olabilir.

Ancak bireysel haritalarda bazı önemli şans ve gelişme fırsatları ile karşılaşabileceğimizi de unutmamalıyız. Aslan burcundaki Jüpiter Ay, Güneş, Uranüs ve Merkür’e olumlu açı yaptığı için kariyer, eğitim ve sosyal fırsatlar verebilir. İlişkilerde önemli başlagıçlar yapılabilir, evlilik ve ortaklık kararları da alınabilir.


Dolunay haftasının ardından 7-8 Nisan Merkür dolunay derecesine temas edecek bu önemli haberleri ve para ile ilgili konularda hareketi arttırabilir. 12-13 Nisan tarihleri yeniay ve dolunay getirilerinin netleştiği, sonuç verdiği günler olabilir. Tutulma yöneticisi Venüs’ün tutulma noktasını tetiklediği 21-22 Mayıs’da dikkat çekici etkiler ortaya çıkabilir.


Tutulma Türkiye horoskopunun 4-10. ev aksında meydana gelecek.


Ülkede özellikle siyasi alanda, hükümet, liderler, yönetim, muhalefet arasında oluşacak politik çekişmeler ve ilginç, hızlı gelişmeler gündemi meşgul edebilir. Koç burcundaki Güneş, Uranüs, Güney düğüm, Merkür kavuşumu ülke yönetiminde önemli bir değişimi ve dönüşümü işaret etmekte. Siyaset, politik stratejiler, gizli anlaşmalar, kutuplaşmalar, başkanlık sistemi gibi yeni bir yönetim şekli, ülke imajında, rejiminde dönüşümler ve bunlarla ilgili tartışmalar önümüzdeki 1.5 ayın en önemli gündem konusu olacak. Yönetimdeki partide önemli kopuşlar, dağılmalar meydana gelebilir. Muhalefet partisinde yeni yapılandırmalar, arayışlar olabilir.


Bunun yanısıra  Güneş, Ay, Uranüs, Plüton, Uranüs, Zeus arasında oluşan T-kare açı kalıbı ülke topraklarında oluşturulacak nükleer santralı da pek güzel işaret etmekte. Topraklarımızı tehdit edebilecek sınırlarımıza yakın yerlerde çatışma, büyük patlamalar, bomba ve sıcak savaş potansiyeli giderek güçleniyor. Büyük yangınlar çıkması için küçük kıvılcımlar yeterli olabilir böyle durumlarda.  


Boğa burcundaki Venüs TC’ nin natal Venüs Jüpiter’in karşısında yer alıyor. Para piyasalarında dalgalanmalar, dövizde yükseliş, borsada kayıplar meydana gelebilir. Halkın genel huzurunu bozacak gelişmeler, piyasalardaki güvenin azalması krizler ortaya çıkarabilir. Özellikle Mars’ın Boğa burcundan geçeceği 5-7 Nisan, 25-28 Nisan, 5-9 Mayıs tarihlerinde temkinli olmakta fayda var. Ünlü kişiler, siyaset, hukuk medya, sanat dünyasında ani ölümler, intihar, cinayet, suikast gibi sarsıcı durumlar oluşabilir. Halkı ayrıştıracak, çatışmalara yol açacak ciddi tahrikler meydana gelebilir.


Öncü Tutulmaların enerjileri tutulmadan önce etkisini gösterdiği için zaten bunları yaşamaya da başladık.Önümüzdeki günler tansiyonu yüksek huzursuz günlere gebe görünüyor. Hem bireysel yaşamlarımızda hem toplumsal konularda sağduyulu ve temkinli davranmalıyız. Yaşanacak büyük kadersel olayları engelleyemeyeceğimizi bilerek değişime ve dönüşüme uyum sağlamaya çalışmalıyız.


Genel değerlendirmeleri burcunuza ve yükselen burcunuza göre takip ediniz. Ancak tutulmadan etki alan bir haritanız varsa horoskopunuzu detaylı inceletmeniz daha faydalı olacaktır.


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Dolunay, ilişkileriniz, ortaklıklarınız, sosyal hayattaki kimliğinizle ilgili bazı gelişmeleri hızlandırabilir ve ilişkilerinizle ilgili önemli kararlar alabilirsiniz. Aşk ve çocuklarla ilgili şanslı bir dönemdesiniz.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Dolunay ile birlikte günlük yaşamınızda, iş ve çalışma koşullarınızda, sağlığınızda bazı hızlı gelişmeler olabilir. Günlük rutinlerinizi düzenleyebilir, çalışma saatlerinizi değiştirebilirsiniz. Evcil hayvan beslemeye başlamanız da mümkün.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Dolunayda aşk, flörtler, eğlence, organizasyon ve çocuklarla ilgili projeleriniz hızlanabilir. Sanat ve yaratıcılık gerektiren konularda yeteneklerinizi kullanabilir, sosyal yaşamda dikkat çekebilirsiniz. Genel olarak şanslı bir dönemdesiniz.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Dolunay, eviniz, yaşadığınız yer, aileniz ve ebeveynleriniz ile ilgili konuları hareketlendirebilir. Ev içi tadilat, taşınma, emlak kiralama, alım, satım gündeme gelebilir. Evde çalışacağınız bir iş fırsatı karşınıza çıkabilir.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Dolunay ile birlikte yakınlarınız, kardeşlerinizle ilişkiler,  iletişim, bilişim, eğitim ve ticari faaliyetleriniz yoğunlaşabilir. Gelecek hedeflerinizi şekillendirecek gelişmeler yaşayabilir, iş, eğitim ve seyahat fırsatları ile karşılaşabilirsiniz.


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Dolunay ile birlikte  maddi durumunuz ve gelir kaynaklarınızla ilgili değişimler ve yenilikler söz konusu olabilir. Yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz yeni kazanç imkanları karşınıza çıkabilir.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Dolunay ile birlikte yaşamınız ve kendinizle ilgili önemli farkındalıklar kazanabilirsiniz. İlişkilerle ilgili alacağınız kararlar hayatınızın yönünü etkileyebilir. İşbirlikleri, arkadaşlar ve sosyal çevrenizde sürpriz gelişmeler olabilir.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Dolunay bilinçaltınıza ve gizli konulara ışık tutabilir, hayatınızda farkında olmadığınız bazı kavramlarla karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde hayalgücünüz ve manevi duygularınız çok yoğunlaşabilir. Şifa, tedavi, yardım ve ruhsal çalışmalar için uygun bir dönemdesiniz. Bağımlılıklarınızdan kurtulabilirsiniz.


 YAY (23 Kasım-21Aralık)

 

Dolunay hayaller, umutlar ve arkadaşlıklar evinizde meydana gelecek. Üzerinde çalıştığınız bir iş projesi sonuçlanabilir önemli bir dileğiniz gerçek olabilir. Uluslararası konular, eğitim, hukuk alanında Jüpiter sürpriz fırsatlar karşınıza çıkarabilir.

 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Dolunay Kariyer yaşamınızda iş değişimi, terfi, atama, yer değişikliği gibi bazı dönüşümlere neden olabilir.  Toplum önünde dikkat çekebilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz…Gayrimenkul ve miras gibi maddi içerikli kavramlarda hızlı gelişmeler olabilir.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Dolunay, yüksek öğrenim, yurtdışı, medya, yayıncılık ve hukuksal konularda önemli haberler getirebilir. Uzakta olan, bir süredir görmediğiniz arkadaşınız veya yakınınız ile görüşebilir ya da siz seyahate gidebilirsiniz. 


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Dolunay, hisseli paralar, kredi, prim, miras, sigorta vb. konularda hızlı gelişmelere imkan verebilir. Bu dönemde işiniz ve kariyeriniz için gerekli maddi desteği bulmanız mümkün olabilir. Sağlık veya estetik amaçlı harcamalar yapabilirsiniz.


Astrolog Demet BALTACI

 

 

Bu yazı 1 Nisan 2015 tarihinde yazıldı. Bu sayfadaki yazılar hiç bir şekilde kopyalanamaz ve izin alınmadan başka bir medya ortamında kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır.

 

Demet BALTACI