Koç Burcunda Yeniay... Kaderin Değiştiği Nokta


18 Nisan’da 21:57’de Ay, Güneş ile birleşecek ve 28 derece Koç burcunda yeniay doğacak.


Koç Burcu ateş elementinin öncü nitelikler taşıyan burcudur. Hevesli, girişken, cesur ve sabırsız enerjiler taşır. Yeni deneyimler ve girişimler için daha cesur davranabilir, hızlı harekete geçebiliriz.


Koç Burcu inisiyatif ve risk almayı sever. Bu nedenle liderlerin burcudur. İnandığı değerler için gözükara bir şekilde mücadele ettiği için savaşçıları da temsil eder.


Yönetici gezegeni Mars’dır. Savaş tanrısı Mars hem cesareti hem fiziksel gücü ile anılır. İdealist, saldırgan ve acımasızdır. Motivasyonu yüksektir, rekabeti, yarışmayı, mücadeleyi, savaşmayı sever. Onun olduğu yerde huzur ve dinginlik olması pek mümkün değildir. Mars aksiyon ister. Bu nedenle askerler, sporcular, liderler, girişimcilerde Mars enerjisi kuvvetlidir.


Yanıcı, patlayıcı her türlü silah, kesici aletler, ateş Mars’ın yönetimindedir. Vücudumuzda Baş bölgesi, gözler, kan ve baştaki organlar da Mars ve Koç burcu tarafından yönetilir.

Her yeniay doğduğu burcun özelliklerini yansıtır. Yeniayın doğduğu andaki gökyüzü pozisyonları da bize biraz daha detaylı bilgi verebilir.Yeniay horoskopunda ASC noktasında Akrep burcu bulunuyor.


Akrep burcunu da Mars yönettiği için enerjisi daha da güçleniyor. MC noktasında Başak burcu var. Mars’ın ve Merkür’ün de Boğa burcunda yerleşmesi haritaya toprak elementinin enerjisini de yüklüyor. 


Güneş ve Ay haritanın beşinci evinde bulunuyor. Beşinci ev yaratıcı enerjilerin ortaya konulduğu, yeni deneyimlere, maceralara hevesle yaklaştığımız, risk aldığımız bir evdir. Bu yerleşim ateş tabiatına uygun nitelikler taşıyor. Yeniay Mars etkili Verteks (acımasızlık, şiddet) ve Alrisha (grupları birleştirici etki) sabit yıldızları ile temas ediyor. 


İkizler burcundaki Venüs, Boğa burcundaki Merkür ile karşılıklı ağırlama yaparak, sosyal enerjinin ve iletişimin güçlenmesini sağlıyor. Aslan burcunda yerleşen Jüpiter, Mars ve Merkür ile kare açı yaparak, cesur fikirleri ve eylemleri arttırıyor. Bu durumda her ne kadar Boğa burcunda yerleşse de risk almaya daha müsait bir Mars görüyoruz.

Yeniay Mars Uranüs, Mars Plüton, Vulcanus Apollon orta noktasını tetikliyor ve Verteks noktası ile kavuşumda.Mars/Uranüs= Güneş /Ay

Mars/Plüton= Güneş/Ay

Vulcanus/Apollon= Güneş/Ay


Bu gezegenlerin enerjileri yeniayda tetiklendiği için çok daha fazla hissedebileceğiz. Yeniay kişisel haritalarımızın hangi bölgesini aktive ediyorsa bu enerjileri o alanda hissedeceğiz.

Kısaca sert, keskin, hızlı, aniden, büyük bir güç ve motivasyonla ortaya çıkacak ve kısa sürede yayılacak, genişleyecek bir enerjiden söz ediyoruz. Bu enerji günlük yaşamımızı hatta kaderimizi hızla değiştirebilir, dönüştürebilir.


Bu idealist düşüncelerle başlayan, hızla başkalarından destek bulan, yayılan, büyük kitlelere ulaşan eylemleri gösterebileceği gibi, cesaretle başlayan bir iş girişiminin kısa sürede büyüyüp, başarı getirebileceğini de anlatabilir.

Ancak kötü niyetle yapılacak bazı girişimlerin, büyük kitleleri etkileyebilecek güçlü bir etkisi de olabilir. Tam aksta bulunan Eurydike astreodi başkalarının etkisinde kalarak inançlar uğruna eyleme geçme potansiyelini de gösteriyor. Bizi harekete geçiren enerjinin kendi düşünce ve isteklerimiz mi yoksa başkalarının ideallerimi olduğunu iyi sorgulamalıyız.


Koç öncü enerjisiyle yeni keşifleri ve icatları da destekler. Bilim, tıp, nükleer enerji alanında yeni gelişmeler söz konusu olabilir.


Mars, Plüton ve Uranüs söz konusu olduğunda her zaman kaza, şiddet, ani ölüm riski vardır. Hızlı ve riskli eylemler kaza ve sakarlıklara yol açabilir. Baş, gözler ve boyun bölgesine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Spor yaparken olabilecek bir sakarlık, kaza, şiddet eylemleri sonucu yaralanmalar meydana gelebilir. Bir sağlık sorunu nedeniyle ani bir ameliyat ve operasyon gündeme gelebilir.

Bu yeniay zodyak derecesi itibari ile öncü burçların son günlerinde doğan ve sabit burçların ilk günlerinde doğanları daha fazla etkileyecek.


Doğum günleri 15-22 Nisan, 18-25 Temmuz, 19-26 Ekim, 16-22 Ocak olan kişiler için yeniay enerjileri daha aktif ve uzun süreli olabilir.


Koç burcu yeniayı Türkiye horoskopunun onbirinci evinde doğacak.


Ülke haritasında onbirinci ev meclis, parlemento, müttefik ülkeler, toplumsal kuruluş ve yönetimler, yasa değişimleri, ulusal hareketler, isyanlar, devrimler, yerel yönetimler, ulusal servet, ülkenin anlaşmaları, organizasyonlar, elektrik, enerji ve elektronikle ilgili konuları kapsar.

Yeniay enerjilerini en fazla bu alanlarda gözleyebiliriz.


Yeniay derecesi TC horoskopunun tepe noktasında bulunan Uranüs’ü tetikliyor. Ülke yönetimi, lider, ülkenin statüsü, dünya kamuoyundaki yeri ve kimliği ile ilgili değişimlerin işaretçisi. Uranüs burada nükleer enerjiyi de işaret ediyor.


Dikkat çekici bir diğer yerleşim yeniay horoskopunun yükselen derecesi Ülkemizin Jüpiter’i ve Verteks noktası üzerinde. TC’nin yükseleni ise yeniay hooroskopunun verteksi ile kavuşumda. Verteks çok önemli bir noktadır ve kaderin değiştiği yer olarak kabul edilir. Bu noktayı tetikleyen unsurlar önemli değişimleri, dönüşümleri, kadersel olayları vurgular. Bu temaslar yeniayın ülkenin kaderini değiştirecek hızlı ve ani gelişmelerin olabileceği yönünde. Jüpiter ve Uranüs ise bunun daha çok ülkenin yönetimi, genel imajı ile ilgili olabileceğini işaret ediyor.

 

Yeniay 25 Nisan'da ilkdördün fazına ulaşacak. 25-26 Nisan’ da yeniay enerjileri ülke çerisinde dikkat çekici şekilde hissedilebilir. Ülke Güneş’inin de etkilenmesi ülke liderinin zor durumda kalacağı stresli bir dönemi işaret ediyor. Ayrıca ekonomiye dikkat etmek gerekiyor. Mars’ın da Boğa burcunda olması bu dönemde dövizde hızlı yükselişi, para piyasalarındaki spekülatif hareketleri hızlandırabilir. Bu durum ekonomide ve halk üzerinde bir panik havası yaratabilir. 20 Mart’ta yaşanan Güneş tutulması ve 4 Nisan Ay tutulması etkileri büyük planda devam ediyor. Bu yeniay da bazı etkileri tetikleyip görünür hale getirecek.


3 Mayıs’ ta Ay dolunay fazına ulaşacak. Gizli olan konuların aydınlandığı, farkındalığın oluştuğu bir dönem. Akrep dolunayı özellikle halkı etkileyen alanda bazı değişimleri başlatabilecek güçlü değişim ve dönüşüm enerjilerini değerlendirebilecek önemli şanslar ortaya çıkarabilir. Belki de kaderin nerede değişebileceği iradenin nerede ele alınabileceği kitleler tarafından farkedilecek. Burada gerçek refah ve mutluluk için ne gerekiyor bunun idrak edilmesi gerekiyor.


Kendi ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz için mi hareket ediyoruz yoksa başkalarının ya da lider olarak kabul ettiğimiz kişilerin kişisel arzu ve hırsları mı için mi biraraya geliyoruz. Bu idraki sağlayacak toplumu ortak mutluluk ve refah beklentisi içerisinde biraraya getirecek ve bunu tetikleyecek gelişmeler yaşanabilir.


10 Mayıs’ ta Ay sondördün fazına ulaşacak. Yeniay enerjilerinin sona erdiği ve bizi bazı sonuçları ile karşılaştırdığı bir süreçte olacağız. Ülkenin Venüs’ü etki alacağı için para piyasalarında bazı karışıklıklar özellikle borsa ve altında kayıplar olabilir. Eğitim ile ilgili kaos yaratan güven sarsan durumlar gençler ve halk üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarabilir. Meydanlarda oluşabilecek bazı hareketler, eylemler, şiddet olayları, halk üzerinde huzursuzluk ve kaos etkisini arttırabilir.

 

 

Yeniayın genel etkilerini özburcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre de takip ediniz. Yeniaydan etki alıyorsanız haritanızın birebir detaylı incelenmesi daha verimli olacaktır.

 

 

 KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Burcunuzda doğacak Yeni Ay sizin için çok önemli olabilir. Koç Burcu Yeni Ay’ı enerji ve motivasyonunuzu arttırırken, hayatınızı değiştirecek önemli fırsatları da karşınıza çıkarabilir. Gerekli azim ve cesareti gösterdiğiniz takdirde çok önemli atılımlar yapabilirsiniz.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Koç burcunda doğacak yeni ay, bilinçaltınızda yeni keşifler yapmanıza imkan verebileceği gibi, yaratıcılığınızda ve ruhsal yönünüzde de yeni açılımlar yapabilirsiniz. Sağlık sorunlarınızın çözümü için alışkanlıklarınızda radikal değişimler meydana getirebilirsiniz.Gizli bir hayranınızı fark etmeniz,herkesten gizlenen bir sırrı öğrenmeniz bu yeni ayın konularından olabilir. 


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Koç burcu yeni ayı size yeni iş projeleri, teklifler, yeni arkadaşlar getirebilir. Bu dönemde önümüzdeki günlerde hayatınızı etkileyecek önemli, ilginç insanlarla tanışabilirsiniz. Yaratıcı, orijinal, ilginç fikirlerle karşılaşabilirsiniz. Sosyal hayatınız hareketlenebilir, eğlenceli ortamlara katılabilirsiniz.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Koç burcunda doğacak yeni ay iş ve kariyerinizde yeni fırsatlar getirebilir. Uzun süredir beklediğiniz bir terfi, iş değişikliği veya yeni başlangıç bu dönemde gerçekleşebilir. İş yeri, ev, ofis gibi yaşadığınız yerde bir yenilik de söz konusu olabilir. Toplum önündeki statünüzü etkileyecek hızlı değişimler gündeme gelebilir.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Koç burcu yeni ayı ile birlikte hayatınızı olumlu yönde etkileyecek sürpriz gelişmeler yaşayabilirsiniz. Eğitim, yurtdışı, medya, yayıncılık ile ilgili kavramlarda hızlı gelişmeler söz konusu olabilir. İş çevreniz, arkadaş gruplarınızın desteğini de alarak yeni projelere cesaretle adım atabilirsiniz. 


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Koç burcu yeni ayı kazançlarınız dışında sürpriz bir gelir ve maddi kaynakla sizi karşılaştırabilir. Ortaklıklarınız ve eşinizden gelebilecek maddi destekler yanı sıra, uygun şartlarda bir kredi alabilir, prim, ikramiye, nafaka, miras gibi konularda gelişmelerle karşılaşabilirsiniz.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Koç burcunda doğacak yeniay hayatınıza yeni ve sürpriz ilişkiler getirebilir. Süregelen ilişkilerinizde ve işbirliklerinizde de yeni girişimler ve başlangıçlar yapmak için çok uygun bir dönemde olacaksınız. Evlilik kararı veya teklifi alabilirsiniz. Bu dönemde sorunlu ilişkileri bitirmek için de daha kararlı olabilirsiniz.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Koç burcunda doğacak yeni ay ile birlikte günlük yaşamınız ve rutinlerinizde yenilikler yapmak isteyebilirsiniz. Yaşadığınız ev veya ofisde değişimler, dekorasyon, yeni bir beslenme programı, giyim tarzında değişimler, evcil hayvan sahibi olma, günlük işleriniz için gerekli yeni bir yardımcıyı bulma bu yeni ayın konuları arasında yer alabilir. 


YAY (23 Kasım-21Aralık)

Koç burcunda doğacak yeni ay yaşamınıza neşeli ve pozitif enerjiler taşıyabilir. Bu dönemde sürpriz tanışmalar ile başlayacak hızlı aşklar, arkadaşlıklar, eğlenceli faaliyetler, şans oyunlarında fırsatlar hayatınızı renklendirebilir. Çocuklarla ilgili keyifli gelişmeler olabilir.

 

 

OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Koç burcunda doğacak yeni ay ile birlikte eviniz ve aileniz ile ilgili kavramlarda hızlı gelişmeler yaşamanız mümkün. Bir mülk alımı, satımı, kiralama, taşınma, ev içerisinde tadilat, yenilikler söz konusu olabilir. Aile üyeleri ile ilgili beklenmedik hızlı gelişmeler gündeme gelebilir.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Koç burcunda doğacak yeniay zihninizi hareketlendirebilirbu dönemde aklınıza çeşitli ilginç fikirler de gelebilir. Eğitim, seyahat, yurtdışı, medya, yayıncılık ve ticari konularda yeni girişimler yapabilirsiniz. Kardeşleriniz ile ilgili yeni ve heyecanlı gelişmeler de söz konusu olabilir. 


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Koç burcunda doğacak yeni ay maddi konularda hızlı ve yeni kavramları hayatınıza taşıyabilir. Yeni kazanç fırsatları çıkabileceği gibi, ani masraflar da gündeme gelebilir. Maddi konularda risklere dikkat etmelisiniz.


Astrolog Demet BALTACI

demet@astrofoni.com


Bu yazı 16 Nisan 2015 tarihinde yazıldı. Bu sayfadaki yazılar hiç bir şekilde kopyalanamaz ve izin alınmadan başka bir medya ortamında kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır.

Demet BALTACI