Akrep Burcunda Dolunay

4 Mayıs’da sabah 06:42’de 13 derece Akrep burcunda dolunay meydana gelecek.


Güneş ve Ay’ın yer aldığı Boğa-Akrep aksı maddi manevi sahip olduğumuz değerler ve onları başkaları ile paylaştığımız alandır. Benim ve bizim kavramları arasında denge oluşturmamız gerekir.


Akrep sabit nitelik ve su elementinden bir burç olarak yoğun, derin ve saplantılı duygular, ruh, beden, ölüm, ölüm ötesi, cinsellik, dönüşüm, hisseli paralar, gizli kavramlar, yer altı kaynakları, madenler ile bağlantılıdır.


Ay Akrep burcunda rahat bir pozisyonda değildir. Dolunaylar da ruhsal hassasiyetin arttığı bir dönemdir. Dolayısıyla bu dolunay duygularımızın daha çok zararlı yönlerini ortaya çıkarabilir. Tutku, hırs, saplantı, baskı, kuşku, kin, kuruntu, kıskançlık Akrep burcunun en belirgin özellikleridir. Dolunay ve yakınlarında bu duygularla daha fazla baş etmeye çalışabiliriz.


Akrep burcu dolunayı yaşamımızda gizli konuları ortaya çıkarabilir ve önemli farkındalıklar kazandırabilir. Yeniayda başlamış bazı iş ve girişimlerimiz daha görünür hale gelebilir. Kararsız kaldığımız konular netleşebilir. Başkalarıyla paylaştığımız kaynaklar, hisseli paralar, finans, cinsellik, okült konular, bedensel ve ruhsal arınma bu dolunay haftasında gündemimizde olabilir.


Dolunayda yoğun, karışık ve zararlı duygularımızı sakinleştirmek için manevi ve ruhsal çalışmalar yapabiliriz. Sezgilerimiz çok güçlü olacağı için bizim için neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu hissedebiliriz. Bunun için ruhumuzu ve zihnimizi sakinleştirmemiz gerekecektir. Hayatımızdan çıkarmak istediğimiz kavramlarda daha kararlı bir şekilde hareket edebiliriz. Güçlü dönüşüm enerjileri taşıyan bu dolunay bağımlılıklar ve zararlı alışkanlıklardan kurtulmak için de değerlendirilebilir.


Dolunay en fazla sabit grup burçları etkileyecektir. 2-6 Mayıs Boğalar, 4-9 Ağustos Aslanlar, 3-7 Kasım Akrepler, 2-6 Şubat Kovalar bu dolunayın etkilerini yoğun olarak hissedebilirler.


Dolunay derecesi Alphecca ve Menken sabit yıldızları ile kavuşumda ve Zibana Ay durağında. Şanslı etkiler verdiği kabul edilen bu yıldızlar özellikle bilim ve sanat alanında onur ve itibar verebilir. Spiritüel konularda da önemli yetenekler ve deneyimler kazandırabilir. Ancak haritalardaki yerleşimlerine göre aşk ve çocuklar konusunda ihanet ve üzüntü, bazı zehirli hayvan sokmalarından gelebilecek zararları da işaret eder.


Dolunay anı haritasında Boğa burcu yükseliyor. Yönetici gezegen Mars Boğa burcunda ve yükselen üzerinde. Mars aynı zamanda dolunay yöneticisi. Enerjimizi maddi güvenliğimiz ile ilgili konulara daha fazla yöneltebiliriz. Para konusunda hırslı olmamız mümkün. Ya da bazı gizli düşmanlıklarla ve kumpaslarla karşılaşabiliriz. Yükselendeki Mars enerji ve motivasyonu arttırabileceği gibi zorlayıcı da olabilir.

Yükselen ve Mars’ın ALGOL sabit yıldızı ile birleşmesi gücünü arttırıyor. Bu yıldız şiddet, kaza, tehlike ve boğulma riski taşır. Sağlığımızla ilgili boğaz, boyun, ense bölgesi daha hassas olabilir.


İkizler burcunda yerleşen Merkür çok güçlü. Merkür Yay burcundaki Satürn ile karşıt açı yapıyor. İletişim, ulaşım, eğitim gibi alanlarda Satürn’ün ciddi ve sınırlayıcı enerjileri gündemde olacak. Gecikmeler, ertelemeler, sıkıntı ve kısıtlamalar hissedebiliriz. Sorumlu ve ihtiyatlı davranmamız gereken bir dönem. Eğer bir sözleşme imazalayacaksak her yönüyle şartları incelemeliyiz.


Güneş ve Ay haritanın 6-12. ev kaspında yerleşmiş. İş, hizmet, çalışma, bedensel ve ruhsal sağlık, günlük rutinler, gizli bilinmeyen kavramlar dolunay enerjisiyle ilgi odağımız olabilir. Güneş ve Ay Oğlak burcundaki Plüton’dan olumlu açı alıyor. Kendimizi güçlü ve güvende hissedebileceğimiz şartlar oluşabilir, otorite konumundaki kişilerden önemli yardımlar alabiliriz.

Dolunay anında Güneş ve Ay, Aslan burcundaki Jüpiter ile partil kare açı yapacak. Jüpiter Güneş/Ay orta noktasında yer aldığı için genişleme ve büyüme enerjisini arttırıyor. Kendimize güvenimiz artarken, bazı arzu isteklerimizi aşırı abartabilir, hırslı ve gururlu tavırlarda bulunabiliriz. Gereksiz riskler alabileceğimiz bu dönemde egomuzu kontrol etmeli, kaynaklarımızı başkalarıyla paylaşmaya yönelmeliyiz. Gururlandığımız ve kibir yaptığımız her konu bu dolunay döneminde bizi üzebilir. Haklı olduğumuz ve emek sarfettiğimiz konularda da Jüpiter’in şans ve bereketi bizimle olabilir.


Dolunayın Akrep burcunda olması Lilith ve Niobe astroidi ile de birleşmesi gerek özel yaşamlarda gerekse toplumsal konularda aşk, tutku ve cinsel dürtülerle ilgili aşırı risklere, ilişkilerde rekabet ve ihanete işaret ediyor. Cinsellikle ilgili bazı gizli sırlar ortaya çıkabilir; bu dönemde çevremizde skandal yaratacak haberler duyabiliriz. Hamilelik, doğum ve çocuklarla ilgili konularda da temkinli olmak gerekiyor.


Akrep dolunay’ı Akrep burcu olan ülkemiz için de önemli olacaktır.

Horoskopumuzun beşinci evinde Akrep stelyumu var. Beşinci ev halkı, refah ve mutluluğu, çocuklar, gençler, kadınlar, doğum, eğlence, turizm, sanat, sanatçılar, sporcular ve spekülatif piyasaları yönetir. Dolunay derecesi ülkemizin PF Şans noktası ile kavuşumda. Ayrıca Balık burcundaki Uranüs ve Yengeç burcundaki Plüton ile büyük üçgen açı oluşturuyor.

Bu yerleşim halkı mutlu edebilecek bazı gelişmeleri gündeme getirebilir. Çocuklar, kadın ve aileyi koruyup güçlendirecek olumlu adımlar atılabilir. Sanat ve spor alanında  başarılar elde edebiliriz. Ülkedeki olumsuz şartların değişimi ve dönüşümü adına bazı önemli şanslar gündeme gelebilir. Halkın farkındalığının yükselmesi ve kendi gücünü farkedip dönüşmesi adına bu dolunay zorlayıcı olabilir.


Genel değerlendirmeleri burcunuza ve yükselen burcunuza göre takip ediniz. 


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Dolunay, hisseli paralar, kredi, prim, miras, sigorta vb. konularda hızlı gelişmelere imkan verebilir. Bu dönemde işiniz ve kariyeriniz için gerekli finansal kaynağı bulmanız mümkün olabilir. Enerji ve libidonuz oldukça yüksek. Aşk, cinsellik ve çocuklarla ilgili beklentileriniz artabilir.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Dolunay, ilişkileriniz, ortaklıklarınız, sosyal hayattaki kimliğinizle ilgili bazı gelişmeleri hızlandırabilir ve ilişkilerinizle ilgili önemli kararlar alabilirsiniz. Yurtdışı bağlantılı işler, seyahatler, iletişim, bilişim, medya ve eğitim ile ilgili önemli fırsatlar karşınıza çıkabilir.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Dolunay ile birlikte günlük yaşamınızda, çalışma koşullarınızda, sağlığınızda bazı hızlı gelişmeler olabilir. İş hayatınızda bazı dönüşümler, rutin alışkanlıklarınızda değişimler meydana gelebilir. Zararlı alışkanlıkları bırakabilir, diyete başlayabilirsiniz.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Dolunayda aşk, flörtler, eğlence, organizasyon ve çocuklarla ilgili konular gündemde olabilir. Sanat ve yaratıcılık gerektiren konularda yeteneklerinizi kullanabilirsiniz, hayal gücü ve yaratıcılığınız çok yükseldiği için kendinizi iyi ifade edebilirsiniz. 


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Dolunay, eviniz, aileniz ve ebeveynleriniz ile ilgili konuları hareketlendirebilir. Ev içi tadilat, taşınma, kiralama, emlak alım, satımı gibi konular netleşebilir ve sonuca ulaşabilir. İş ve kariyerinizle ilgili konularda güçlü yardımlar alabilirsiniz.


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Dolunay ile birlikte yakınlarınız, kardeşlerinizle ilişkiler,  iletişim, bilişim, eğitim ve ticari faaliyetleriniz yoğunlaşabilir. İletişim araçları, telefon, bilgisayar, otomobil alım, satımı gündeme gelebilir. Daha önceden başlamış olan veya plandığınız bir eğitimi tamamlayabilir, seyahate çıkabilirsiniz.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Dolunay ile birlikte  maddi durumunuz ve gelirlerinizi etkileyecek gelişmeler olabilir. Yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz kazanç imkanları karşınıza çıkabilir. Emlak ve toprak ile ilgili yatırımlar gündeme gelebilir, veya ailenizden maddi destek alabilirsiniz.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Dolunay ile birlikte yaşamınız ve kendinizle ilgili önemli değişimler sözkonusu olabilir. İş ve kariyerde önemli adımlar, ilişkilerle ilgili kararlar hayatınızın yönünü etkileyebilir. İşbirlikleri, eğitim, seyahatler alanında arzularınıza kavuşabilirsiniz. 


YAY (23 Kasım-21Aralık)

Dolunay yaşamınızdaki gizli konulara ışık tutabilir, farkındalığınız artabilir. Hayalgücünüz ve manevi duygularınız çok yoğunlaşabilir. Terapi, arınma, şifa ve ruhsal çalışmalar yapmak, zararlı alışkanlıkları ve bağımlılıkları sonlandırmak için uygun bir dönemdesiniz.


OĞLAK (21 Aralık–20 Ocak)

Dolunay sizi gelecek hedeflerinize ve hayallerinize ulaştıracak önemli destekler verebilir. Sosyal yaşamınız canlanabilir ve birçok grup ve organizasyon içerisinde yer alabilirsiniz. Aşk, flörtler, çocuklar ve yaratıcılık gerektiren faaliyetlerle ilgili şanslı bir dönemdesiniz.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Dolunay Kariyer yaşamınızda bazı değişim ve dönüşümleri hızlandırabilir.  Hayatınızdaki otorite kavramları, üstleriniz, aile büyükleri ile ilgili gelişmeler sizi meşgul edebilir. Duygusal olarak kendinizi hassas ve kırılgan hissetmeniz mümkün, sezgileriniz yol gösterici olabilir.


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Dolunay, yüksek öğrenim, yurtdışı, seyahatler ve hukuksal konularda önemli haberler getirebilir. Daha önceden başlamış bazı projelerinizi sonuçlandırabilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Arkadaşlarınız ve sosyal çevrenizden güçlü yardımlar almanız mümkün.


Astrolog Demet BALTACI

demet@astrofoni.com


 

Bu yazı 1 Mayıs 2015 tarihinde yazıldı. Bu sayfadaki yazılar hiç bir şekilde kopyalanamaz ve izin alınmadan başka bir medya ortamında kullanılamaz. Tüm hakları saklıdır.

 

 

 

Demet BALTACI