Yengeç Burcunda Yeniay

Güneş 04:24’de birleşecek ve 23 derece Yengeç burcunda yeniay doğacak.16 Temmuz’da Yengeç burcunda ilerleyen Ay ve Güneş 04:24’de birleşecek ve 23 derece Yengeç burcunda yeniay doğacak. 


Yeni tohumların atıldığı yeniay dönemleri yeni başlangıçları destekler. 

Yengeç burcu yeniayı ev, yuva, aile, vatan, millet, güvenlik, sağlık, beslenme, bakım gibi kavramları günlük yaşamımıza daha fazla dahil edebilir.


Yeniay öncü grup Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak burçlarını çok daha fazla etkiyecektir.


Yeniay anı haritasında Yengeç burcu yükseliyor ve yeniay haritanın birinci evinde doğuyor.

Bu durum Yengeç temalarını kuvvetlendiriyor. Güneş ve Ay dışında Merkür ve Mars da Yengeç burcunda. Hem düşüncelerimiz hem eylemlerimiz kişisel hassasiyetler, aile, yuva, güvenlik ile ilgili konulara odaklanabilir.

Oğlak burcundaki Plüton’un da sert bir karşı açısı bulunuyor. Bu durum iç huzurumuza ve zihinsel sağlığımıza zarar verebilir. Kendimizi güvende hissetmekte zorlanabiliriz. Kuşkular, kaygılar, kıskançlıklar hem kendimize hem yakınlarımıza dünyayı dar edebilir. Üstelik Koç burcundaki Uranüs yeniay ile kare açı yapacak. İnceldiği yerden kopsun tarzı çıkışlarımız olabilir. Bireysel özgürlükler, isyanlar hem aile ilişkilerinde hem toplumsal konularda problem yaratabilir.


Yengeç geçmiş konular ve anılarla da ilgilidir. Bu dönem artan duygusal hassasiyetler bizi daha fazla geçmişe götürebilir. Merkür’ün de Yengeç burcunda olması zihinsel olarak da buna müsait bir durum oluşturuyor. Durum böyle iken eğer bazı kırgınlıklarımız, küskünlüklerimiz varsa onları bağışlamak ve bu zararlı duygulardan kurtulmak için de uygun bir dönemde olacağız. Balık burcundaki Neptün  ve Chiron buna uygun zemin hazırlayabilir.


Aslan burcundaki Venüs ve Jüpiter, Uranüs’ ten aldığı destekle sürpriz fırsatlar sunsa da Akrep burcundaki Satürn’ün kısıtlayıcı ve engelleyici etkisi şartları zorlaştırıyor. Bu dönemde huzur ve mutluluk için çaba göstermek ve elimizdeki maddi manevi değerlere karşı sorumlu davranmamız gerekiyor. 


Yeniay POLLUX sabit yıldızı ile birleşiyor. Mars etkili bu yıldız, şiddet, vahşet, acımasızlık, hilekarlık, yalancılık, başarısızlık gibi etkiler ortaya çıkarabilir.

Gökyüzünde öncü burçlar arasındaki gerginlik devam ediyor. Bu yeniayda Mars ve Merkür 4 Nisan’daki Ay tutulması derecesini de tetikleyecek. ( Tutulma yazımı tekrar okumakta fayda var.)


Mars, Uranüs, Plüton arasındaki T-Kare ilişkilerde ani durumlar, çatışmalar, kopuşlar meydana getirebilir. Kaza, şiddet, çatışma, terör, savaş, doğal felaket gibi zor durumlar ortaya çıkabilir. Uranüs ve Zeus elektrik ve yıldırımdan zarar getirebilir. Neptün etkisi su, sıvılar, kimyasallardan gelebilecek zararlara karşı da dikkat gerektiriyor.

Özellikle yaz mesiminde olmamız deniz kazaları ve boğulma vakalarını da arttırabilir. 

Ancak kişisel olarak bir sadaka ve bağış ile bir çok kaza ve belayı kendimizden uzaklaştırabileceğimizi de unutmamalıyız. Böyle bir imkanımız varsa değerlendirmeye çalışmalıyız.


Yengeç burcundaki Merkür ve Mars SİRİUS yıldızı ile birleşiyor. Oğlak burcundaki Plüton tam karşıt açıda. Bu evrensel olarak  insanlık için uzay ve bilim ile ilgili önemli bir sembol. NASA’ nın 19 Ocak 2006'da fırlattığı Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı, 4.5 milyar kilometre uzaktaki Plüton’a 14 Temmuz 2015'te ulaşacak. İnsanlık Güneş Sistemi'nin  en uzak noktasına uzay aracı ile olsa da ulaşarak uzay biliminde yeni bir sayfa açaçak.


Yengeç burcu vücudumuzda mide, sindirim sistemi ve göğüs bölgesini yönetir. Bu bölgelerin daha hassas olması beklenebilir. Beslenme düzenimize dikkat etmeli, ağır gıdalardan uzak durmalıyız.


Yeniay noktasında bulunan Eros, Bacchus, Neptün kontağı tutkuyla bağımlı olduğumuz zaaflarımız ve bu uğurda feda ettiklerimiz, kaybettiklerimize de işaret ediyor. Bu bir düşünce, inanç sistemi ya da  madde olabileceği gibi bağımlı olduğumuz bir ilişki de olabilir. Uranüs ve Plüton bizi değişim ve dönüşüm için zorluyor. Eros cinsellik, üreme organları, doğum ve kalp ile ilgili konuları da ön plana çıkarabilir.


Yengeç Yeniayı Türkiye için Kritik Günleri İşaret Ediyor…

Yengeç yeniayı, yükseleni yengeç olan ülkemizin horoskopuyla önemli temaslar yapıyor. Özellikle Yengeç burcunda bulunan natal Plüton ve Terazi burcundaki Mars’ın öncü burçlardaki kare açılarla tetiklenmesi ülke içerisinde huzur ve güvenliği tehdit edebilir. Özellikle sınır komşularımızla ilişkilerde dikkatli olmalı, ülke çıkarlarını gözeterek hareket etmeliyiz. Burada yanlış politikalar ülkemizi ve halkı çok zor durumda bırakabilir.


Terör, savaş, çatışma, şiddet olaylarına karşı temkinli olmalıyız. Bu dönemde gizli örgütlerin faaliyetleri olabilir. Ayrıca Yengeç burcu vatan, yuva, bakım, beslenme, barınma ile ilgili olduğu için, sınırlardan içeri giren göçmenler ile ilgili konular gündemimizde olabilir. Gerek sağlık gerekse güvenlik ile ilgili konularda halk içinde hassasiyetler artabilir. Bu konuda alınacak bazı kararlar ve tedbirler gündeme gelebilir.


Yengeç burcu Türkiye horoskopunun ikinci evini de yönetir. Bu alan maddiyat, ekonomi ve ülkenin kaynakları ile ilgilidir. Satürn Akrep burcunda, Jüpiter ve Venüs ile kare açı yapıyor. 25 Temmuz’dan itibaren Venüs retro harekete geçecek ve ülkemizin Venüs ve Jüpiter’i ile sert açı yapacak. Bu durum finans piyasalarında kayıplara neden olabilir. Özellikle borsa, altın, döviz, tahvil piyasalarında dikkatli hereket etmek gerekiyor. Spekülatif hareketler ve risk içeren durumlardan uzak durmalıyız.

 

Yeniay etkilerini öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre de takip ediniz…

 

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Yeniay geçmişe ait kavramlara, aileniz, eviniz, yuvanız ve köklerinize ait kavramlara dikkat çekiyor. Aileniz, eviniz ve ebeveynlerle daha fazla ilgilenmeniz gerekebilir. İlişkilerinizde sevecen ve anlayışlı olmaya çalışmalısınız.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Yeniay iletişim evinizi hareketlendirecek enerjiler veriyor. İş veya özel amaçlı ani bir seyahate çıkabilirsiniz. Ulaşımda ve trafikte dikkatli olun. Kardeşlerinizin ve akrabalarınızın yaşamında oluşacak gelişmeler sizi de etkileyebilir. Tartışma ortamlarından uzak durun.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Yeniay ile birlikte sahip olduğunuz malvarlıkları ve kişisel kazançlarınızla ilgili gelişmeler yaşayabilirsiniz. Başkalarıyla paylaştığınız kaynaklar ve ortak sorumluluklar üzerinizde baskı yaratabilir. Beklenmedik ani harcamalar bütçenizi zorlayabilir.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Yeniay ile birlikte duygularınız ve farkındalığınız son derece güçlenebilir. Yaşamınızda radikal değişimler yapmak, istemediğiniz kavramları sonlandırmak için kararlı olabilirsiniz. Kişisel imajınız, ilişkileriniz, kariyeriniz ile ilgili önemli dönüşümler meydana gelebilir. Sağlığınıza daha fazla özen göstermelisiniz.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Yeniay ile birlikte sizi etkileyen iş veya özel sorunlarınıza çözüm arayabilirsiniz. Gereksiz kuruntu ve endişeler iç huzurunuzu bozabilir.Ruh ve beden sağlığınızla ilgili yardım alabilirsiniz. Güvenmediğiniz kişileri yaşamınızdan uzaklaştırmaya karar verebilirsiniz.

 

BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Yeniay umutlar, projeler, arkadaşlıklar evinizi etkiliyor. Gelecekle ilgili yeni hedefler ve niyetler belirleyebilirsiniz. Sosyal hayatınız biraz daha hareketlenebilir, arkadaşlar, davetler, organizasyonlar, çocuklarınızla ilgili gelişmeler günlük hayatınızı hareketlendirebilir.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Yeniay iş ve kariyerinizi etkileyen alana yeni enerjiler verecek. Kariyer hedeflerinizde daha kararlı ve hırslı olabilirsiniz. Bu dönemde aile büyükleriniz ve otorite kavramları ile ilgili konular da sizi meşgul edebilir. Ani stresler karşısında daha sakin kalmalısınız.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Yeniay ile birlikte bir seyahate, tatile çıkabilirsiniz. Eğitim, yutdışı, medya, yayıncılık ve hukuksal konularda hızlı gelişmeler olabilir. Kardeş ve yakınlarınızla ilgili sürüncemede kalan bir konuda sürpriz, hızlı gelişmeler yaşanabilir. Endişe ve şüphe gibi zararlı duygulardan uzak durmalısınız.


YAY (23 Kasım-21Aralık)

Yeniay ortaklaşa kazançlar ve maddi konulara dikkat çekiyor. Kredi, prim, miras, nafaka, sigorta gibi gelir ve giderlerinizde dönüşümler olabilir. Aileye ait bir mülkden elde edilecek gelir ya da uygun bir kredi ile ev alımı ve yatırım yapma imkanı bulabilirsiniz. Maddi konularda daha planlı hareket etmelisiniz.


OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Yeniay ile birlikte ikili ilişkilerinizde, ortaklık, işbirliği, evlilik gibi kavramlarda dönüşümler olabilir. Eşiniz, partneriniz veya ortağınızla olan ilişkilerde daha sağduyulu ve yapıcı hareket etmelisiniz. Ev, emlak, arsa vb. ailenizi de etkileyen maddi konularda sürpriz gelişmeler yaşayabilirsiniz.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Yeniay günlük yaşamınız, iş ve çalışma koşullarınızda değişimler getirebilir. İş ve kariyerinizle ilgili sorumluluklar artsa da daha hızlı ve verimli günler sizi bekliyor. Günlük temponuz sizi yorabilir, sağlığınıza özen gösterin.İşbirlikleri ve özel ilişkiler alanında şanslısınız ve yeni teklifler alabilirsiniz. 


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Yeniay duygusal hayatınızı hareketlendirebilir, yeni tanışmalar, flörtler gündeme gelebilir. Sanat, hobiler ve yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz ortamlarda bulunabilirsiniz. Çocuklarla ilgili konular da bu dönem sizi daha fazla meşgul edebilir.


Astrolog Demet BALTACI

demet@astrofoni.com