Venüs Retrosu 2015

25 Temmuz’da sevgi, aşk, ilişkiler, sanat ve güzellik temsilcisi Venüs retro harekete başlayacak.


25 Temmuz’da sevgi, aşk, ilişkiler, sanat ve güzellik temsilcisi Venüs retro harekete başlayacak.


Venüs 5 Haziran’dan bu yana Aslan burcunda hareket ediyor. Burada Jüpiter ile de temas eden Venüs ilişkiler, aşk, romantizm, sevgi, ortaklıklar, sanat, güzellik, eğlence ve para ile ilgili kavramlarda daha cömert ve şanslı bir pozisyondaydı.


19 Temmuz’da ise Venüs Başak burcuna geçerek daha soğuk ve ciddi enerjiler yaymaya başlayacak. Aşk, ilişkiler ve maddi konularda daha planlı, programlı, güvenli hareket etmek isteyecek.

 

Her 1,5 yılda bir Venüs geri harekette bulunur.  Bu yıl 25 Temmuz’da Başak burcunda başlayacak retroya geçecek olan Venüs 31 Temmuz’da tekrar Aslan burcuna geçecek. Venüs 6 Eylül’e kadar Aslan burcunda gerilemeye devam edecek. Venüs  2007 yılı Ağustos ayında da Aslan burcunda retro yapmıştı.

 

 

 Venüs Güneşin batısında kaldığı dönemlerde Afrodit, doğusunda kaldığı dönemlerde ise lucifer olarak adlandırılır. Şu sıralarda Güneşten sonra doğan Afrodit pozisyonundaki Venüs 25 Temmuz’da retro harekete başlayacak ve 15 Ağustos’da  Güneş ile kavuşum yapacak. Bu kavuşumun ardından Güneşten önce doğmaya başlayacak ve Lucifer pozisyonunda olacak.

 

 

Astrolojik öngörüler ve yorumlarda çok önemli etkilere sahip olan Venüs, geri gittiği dönemlerde enerjisi içe döner, gücünü tam anlamı ile gösteremez. Aşk, sevgi, ilişkiler, kozmetik, makyaj, saç bakımı, kadın güzelliği ve cinsellik ile ilgili olan Venüs'ün retrograde olduğu dönemlerde bu alanlarda sorunlarla da karşılaşabiliriz. Venüs Aslan burcunda özellikle aşk, romantizm, hamilelik, doğum, çocuklar, sanat, eğlence, organizasyonlar, para, altın, kalp ile ilgili alanlarda hassasiyeti arttırabilir.

 

Bireysel horoskoplarda Venüs kişinin sevgisini nasıl ifade ettiği, kendini başkaları ile nasıl paylaştığı ile ilgili değerleri etkiler.

 

İlişkiler açısından ise Venüs retrosu dönemlerinde yarıda kalmış ilişki, aşk ile ilgili konuların yeniden gündeme geldiği, beklenmeyen hamileliklerin ve gayrimeşru çocukların en çok doğduğu dönemlerin Venüs Retrosu ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Bu dönem genelde aşk dürtülerimizi, çekicilik, bilinçli duygusal cevaplar, kişisel değerler ve ortaklıklarla ilgili fikirlerimizi değiştirir. Bu aynı zamanda o anki ekonomik şartlar ve kişisel olarak sahip olduğunuz şeylerle ilgili davranışlarınızla ilgili olabilir. Bu dönem evlenmek, boşanma işlemlerini başlatmak, iş ortaklığı kurmak ve diğer profesyonel işler için uygun bir dönem değildir.

 

Venüs retro süresince 3-6 Ağustos aralığında Akrep burcundaki Satürn ile kare yapacak. Bu dönemde özdeğer konularında sıkıntı, yetersizlik, değersizlik hissedebiliriz. Romantizm konularında beklentilerimiz artabilir ancak bunların karşılanması zorlaşabilir. Sosyal yaşamda daha çekimser olabiliriz. Eğlence, sanat, sahne sanatları, gösteriler, organizasyonlar ile ilgili sorunlar ve engeller oluşabilir. Hamilelik, doğum ve çocuklar ile ilgili konulara da temkinli yaklaşmak gerekiyor. Maddi konuları da yöneten Venüs bu dönemde maddi yetersizlik yaratabilir. Özellikle finans piyasaları, spekülatif piyasalarda, altın gibi değerli madenlerin yatırımlarında dikkatli hareket etmek gerekir.

Retronun yaz dönemine denk gelmesi ve bir çok evliliğin ve düğünün bu dönemde yapılması Venüs’ün etkisini daha da hissettirecek gibi. Düğün organizasyonlarında meydana gelebilecek aksilikler, hediye ve altın beklentisinde hayal kırıklıkları, ilişkilerde ego savaşları huzur kaçırabilir.

 

Venüs’ün Güneş ile kavuşup, lucifer pozisyonuna geçmeden önceki dönemde 1 hafta kadar karanlıkta kalması bunu Venüs’ün balzamik fazı gibi düşünebiliriz, tüm Venüsyen  konularda daha ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir. Aşk ilişkilerinde problemler, aşk üçgenleri, aldatmalar, istenmeyen gebelikler, gayrimeşru çocuklar, hamilelik ve doğum ile ilgili konularda sorunlar daha fazla ortaya çıkabilir.

 

Venüs 6 Eylül’de ileri harekete dönecek ve 9 Ekim’e kadar Aslan burcunda ilerleyecek.

 

Venüs retrosunun etkilerini burç ve yükselen burcunuza göre takip edebilirsiniz.

 

KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Duygusal hayatınız, romantiz, çocuklar, yaratıcı çalışmalarınız ile ilgili konuları gözen geçirmeniz ve değerlendirmeniz gerekebilir. Eski arkadaşlar, flörtler ile iletişim kurabilir bazı ilişkilerin tekrar canlandığını görebilirsiniz. Çocuklar ile ilgili masraflar artabilir. Hamilelik ve doğum konularında temkinli olun. Spekülatif piyasalardan uzak durmalısınız.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Aile, ebeveynler ve evinizle ilgili konularda eski kavramlar tekrar karşınıza çıkabilir. Yarım kalmış ertelediğiniz sorunları çözmek için bu zamanı değerlendirebilirsiniz. Ev dekorasyonu ve güzelleştirme çalışmalarında temkinli olmalısınız, daha sonra beğenileriniz değişebilir. Aile üyeleri ve bayanlarla olan ilişkilere dikkat etmelisiniz.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Yakın çevre, kardeşler, akrabalar, komşular ile olan ilişkilerde bazı aksamalar yaşayabilirsiniz. Gizli düşmanlıklara dikkat etmeli, güvenmediğiniz kişilere sır vermemelisiniz. Bu dönemde eğitim, seyahatler, iletişim ile ilgili eski ve yarım kalmış konularla ilgilenebilirsiniz. İletişim cihazları ve otomobilinizde bazı sorunlar oluşabilir.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Maddi gelirler, giderler  ve bütçeniz ile ilgili gözden geçirmeler yapabilir, ihmal ettiğiniz eski konularla ilgilenebilirsiniz. Lüks tüketim ve alışverişler için uygun bir dönemde değilsiniz. İşinizden gelen gelirler, prim, sigorta, vergi gibi konular karşınıza çıkabilir. Para girişiniz biraz kısıtlanabilir.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Venüs sizin burcunuzda retro harekette olacağı için, kişisel görünümünüz ve ilişkiler konusunda daha aktif olabilirsiniz. İmajınızda eskiye dönüşler olabilir. İlişkilerinizde gözden geçirmeler yapabilir, geçmiş kavramlarla uğraşabilirsiniz. Ancak bu dönemde yapılacak yenilikler daha sonra oluşacak fikir değişikliği nedeniyle kalıcı olamayabilir. Kariyer hayatınızda mücadeleler olabilir ve enerjinizin çoğunu harcamanız gerekebilir. Sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Tansiyon ve dolaşım sistemi sorunları olabilir.

 

BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Enerjinizi yurtdışı, medya, yayıncılık, eğitim, iletişim, hukuk ile ilgili kavramlara yönlendirebilir, bu alanlarda daha fazla mücadele edebilirsiniz. Biraz içe çekildiğiniz ve gizli çalışmalar yapabileceğiniz bir süreçte olacaksınız. Daha önceden başladığınız işleri gözden geçirebilir, sorunları fark edebilirsiniz. Gizli ve platonik ilişkilerde dikkat etmelisiniz; bir bayandan düşmanlık görebilirsiniz.

 

TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Sosyal yaşam, grup çalışmaları ve arkadaşlık ilişkilerinizi gözden geçirebilir, bayanlarla olan ilişkilerde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde eski arkadaşlar ve flörtlerle karşılaşabilir, daha önceden gittiğiniz yerlere seyahatler yapabilirsiniz. Güzellik ve estetikle ilgili yenilikler için uygun bir dönem değil. Maddi konularda da temkinli olmalısınız. Gelirleriniz azalabilir.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım)

Venüs kariyer alanınızda retro hareket yapacak. Bu süre içerisinde eski yarım kalmış işlerle daha fazla uğraşabilir, eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. Sanat ve kadınlarla ilgili işlerde bazı aksamalar olabilir, ilişkilerinizde daha dikkatli olmalısınız. Toplum önünde çok dikkat çekebileceğiniz bir süreçtesiniz. 


YAY (23 Kasım-21Aralık)

Venüs retrosunda yurtdışı, eğitim, medya, yayıncılık, hukuk, akrabalar ile ilgili kavramlarda bazı aksamalar sözkonusu olabilir ve eski konular tekrar kaşınıza çıkabilir. Daha önceden gitmiş olduğunuz bazı yerlere tekrar seyahat edebilirsiniz.


OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Ortaklı gelirler, yatırımlar, kredi, miras, nafaka gibi konularda eski ve yarım kalmış kavramlar karşınıza çıkabilir. Kredi almak ve iş anlaşması yapmak için çok uygun bir zaman değil. Eski ve ertelenmiş alacak, borç, vergi, sigorta gibi konularla uğraşabilirsiniz. Sağlık ile ilgili ameliyat ve operasyon gibi kavramlar çok gerekli değilse uzak durun.

 

KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

İkili ilişkiler, ortaklıklar ile ilgili konularda eski kavramlar ve yarım kalmış ilişkiler, sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumu ilişkilerinizdeki ertelenmiş sorunları çözmek için de kullanabilirsiniz. Ancak yeni ilişkiler ve ortaklıklar için şartlar çok uygun değil. Aile ilişkilerinizde gerginlikler oluşabilir ve evinizde huzursuzluk artabilir.

 

BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Günlük hayatınız ve çalışma koşullarınızda bazı engeller ile karşılaşabilirsiniz. Yanınızda çalışan kişiler, yardımcılar ve özellikle bayanlar ile ilişkilere dikkat etmelisiniz. İş yeriniz veya evinizde kullandığınız araç gereçlerde problemler oluşabilir. Sağlığınıza özen göstermeniz gerekiyor. Tansiyon, şeker ve dolaşım sistemi ile ilgili bazı sağlık sorunları oluşabilir.

 

Demet BALTACI

demet@astrofoni.com