Başak Burcunda Güneş Tutulması

13 Eylül’de sabah 09:41’de Başak burcunun 20 derecesinde yeniay ile birlikte Güneş tutulması meydana gelecek.


13 Eylül’de sabah 09:41’de Başak burcunun 20 derecesinde yeniay ile birlikte Güneş tutulması meydana gelecek.


Parçalı meydana gelecek olan tutulma 125 no’lu Saros’a ait ve Hint Okyanusu, Antartika, Afrika’nın güneyi ile Atlantik Okyanusunun bir bölümünden izlenebilecek.

Güneş tutulması yeniayın enerjisini kat kat arttırırken, önümüzdeki altı ayı şekillendirecek etkiler ortaya çıkaracak. Bu süre kişisel etkilere göre daha da artabilir. Güneş tutulması enerjileri kaderseldir ve yaşamımızda bazı kapıları kapatırken yeni kapıları da açar. 


Toprak elementinin değişken nitelikli burcu Başak, iş, çalışma, üretim, hizmet, eğitim, öğrenim, sağlık, beslenme, hijyen, düzen, detay, beceri ile ilgili kavramları temsil eder. 


Yeniay bu alanlarda kararlar almak, yeni bir tohum ekmek, girişimde bulunmak için değerlendirilebilir.

İş yaşamımız ve günlük hayatımızla ilgili düzenlemeler, planlamalar yapabiliriz. Finansal hesaplar, bütçe, muhasebe işlemleri, çalışanlar ile ilgili detaylar, önümüzdeki günler için hazırlanacak iş planları bu dönemin konusudur. Temizlik yapabilir, kullanılmayan eşyaları atabilir, dolaplarımızı gözden geçirebiliriz. Yararlı ve gerekli olanla, gereksiz olanı ayırmak için uygun bir dönemdeyiz. İhtiyacımız olmayan ürünleri ihtiyaç sahiplerine de dağıtabiliriz.


Başak burcu sağlık ve beslenme ile ilgilidir. Bu dönemde özellikle bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye önem vermeliyiz. Sindirim sistemi, bağırsaklar, karın bölgesi daha hassas olabilir. Hem ruhumuza hem bedenimize iyi gelecek diyet, spor, yoga, meditasyon gibi faaliyetlere günlük yaşamımızda yer verebiliriz. Genel yaşam düzenimiz ve beslenmemizi herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle de değiştirmemiz ve gerekli iyileştirmeleri yapmamız gerekebilir. Sonuçta bu kadersel bir durumdur ve bizim yararımızadır.Güneş tutulmasının horoskoplarımızda temas ettiği yaşam alanlarında yenilikler ve dönüşümler olabilir. Tabii ki herkes aynı oranda etki almayacak. Özellikle doğum günü 9-17 Eylül olan Başak burçları ile birlikte, 6-14 Mart Balıklar, 8-16 Haziran İkizler ve 9-15 Aralık doğumlu Yay burçları birinci derece etki alacaklar. Bunun yanısıra değişken burçların 20 derece ve yakınlarında yükselen burcu, kişisel gezegeni olanların da önemli etkiler alabileceğini söyleyebiliriz. Eğer doğum haritanız tutulmadan etki alıyorsa detaylı analiz ettirmeniz faydalı olacaktır.


Güneş tutulma an haritasında Terazi burcu yükseliyor. 

Başak burcunun yönetici gezegeni Merkür de Terazi burcunda ilerliyor. Bu durum tutulmaya Terazi enerjilerini de dahil ediyor. İlişkiler, işbirlikleri ortaklıklar, paylaşımlar, diplomasi, hak, adalet, eşitlik, barış Terazi burcunun simgeleridir.

Yükselen derecesi Arcturus sabit yıldızı ile kavuşumda. Bu başarı ve zenginlik veren oldukça şanslı bir yıldızdır. Kişisel girişimlerde ve iş hayatında başarı şansını arttıran bir durum. Merkür Aslan burcundaki Venüs’e olumlu bakarken Plüton ile zıtlaşıyor.  Barış, uyum ve adalet için gizli bigilerin, anlaşmaların, kumpasların araştırılması mümkün. Bol miktarda komplo teorisinin oluşmasını da bekleyebiliriz. Mars Aslan burcunda oldukça güçlü ve Uranüs ile açı yaparak heyecanlı, çılgın, kontrolsüz bir güç ortaya çıkarabiliyor. Kişisel hırslar, liderlik beklentileri, kibir ve gurur ile kışkırtıcı ve isyankar tutumlar yaratabilir. Duphe yıldızı ile birleşen Venüs bu etkileri daha da arttırabilir.

Güneş ve Ay horoskopun on birinci evinde ve Koç burcundaki Uranüs ile 150’lik açısı var. Tutulma derecesi Denelobe sabit yıldızı ile birleşiyor. Sert etkileri olan bu yıldız sinirsel problemler, huzursuzluk, toplumda karmaşa, umutsuzluk, kamu alanlarında rezaletler ve doğal afetlerle ilgilidir.


Toplumsal gerilimi ve huzursuzluğu arttırabilen bu görünüm altında kışkırtmalar, provakosyonlar ani olaylara sebep olabilir. Güneş ve Ay ile tam karşıtlık yapan Chiron geçmiş yaralarımızın, duygusal ihtiyaçlarımızın, inançlarımızın yaşayacaklarımıza olan etkisini anlatıyor. Kendi şifamız kendi elimizde ve bunun için geçmişten ders almamız gerekiyor. Zayıf noktalarımızı kullanıp kendi hırsları için kullananlara karşı temkinli olmalı, tüm hatalarımızla yüzleşip kabullenmeliyiz.


Tutulma Satürn/Plüton ve Mars/Uranüs orta noktalarını tetikliyor. Şiddet, çatışma, kaza, ölüm, dönüşüm enerjileri daha da yoğunlaşarak açığa çıkabilir. Kuşkusuz kolay bir dönem değil özellikle toplumsal konularda.

Ülkemizin horoskopunun dördüncü evinde meydana gelecek olan tutulma iç huzurumuz, halkın güvenliği, topraklarımız, madenler, tarım alanları, doğal kaynaklar, muhalefet partilerine dikkat çekiyor. Tutulma derecesi aynı zamanda TC’ nin progress horoskopunun ASC noktası ile kavuşarak daha önemli hale geliyor. Burası ülkenin kimliği, dışarıdan görülen imajı, genel olarak halkı temsil eder.


Önümüzdeki minumum altı aylık dönemde bu alanlarda ciddi kırılmalar meydana gelebilir. Transit gezegenlerin tetiklemeleri ile 11-17 Eylül, 12-15 Ekim, 27-29 Ekim, 22-25 Kasım, 11-13 Aralık, 15-16 Ocak, 7-9 Mart tutulma etkilerinin yoğun olarak hissedilebileceği zamanlar olabilir.


Tutulma derecesi ile temas eden astreoidler Psyche, isis, Chiron, Amor ve Pandora olarak görülüyor. Ruhsal ve bedensel travmalar, geçmiş yaralar ve bunların üzerimizdeki etkileri ile gerekli şifa arayışlarımız bizi hiç beklenmeyen sürpriz durumlarla karşılaştırabilir ve başka boyutlara taşıyabilir. Kişisel yaşamlarımızda bu bir aşk yarası, acizlik, suçluluk, güvensizlik hisleri, saplantılı duygular, takıntılar, psikolojik sorunlar olabilir. Şimdi bunlarla yüzleşip, derinlere gömdüğümüz tüm acıları şifalandırma zamanı. Bunun öncesinde dibine kadar acıyı yaşamamız gerekebilir.


Ülkemizdeki toprak bütünlüğünü kaybetme, dağılma, parçalanma, aynı topraklarda yaşadığımız kardeş halklarla olan sorunlar, kardeşler arası çatışmalar ve bunlarla ilgili geçmişte yaşadığımız tecrübelerin verdiği endişelerin, korkuların yarattığı huzursuzluklar nedeniyle ülke içerisinde rahat bir dönemde olmayacağız. Pandoranın kutusu ülkenin Güneş’i ve Kronus’u ile temasta. İktidar hırsı ile tüm kavramları kendi çıkarları için kullanan yönetici ve iktidar sahiplerinin beklentileri dışında sürpriz sonuçlarla karşılaşması mümkün. Muhalefetin daha fazla dikkat çekeceği ve güçleneceği bir dönemde olduğunu söyleyebiliriz.


Ülkedeki madenler ve tarım alanları ile ilgili daha planlı, programlı çalışmalar yapılabilir. Bu tutulma kuzey düğüm yönünde ve Jüpiter Başak burcunda. Doğal zenginliklerimizden daha fazla verim almak ve doğru değerlendirmek adına şanslı bir dönemdeyiz. Sağlıklı yaşam için ithal tohumlara düzenlemeler getirilebilir, çiftçiler ve yerli tarım desteklenebilir. Madenlerimizi işletme ve üretimde daha verimli kullanma çalışmaları yapılabilir.


Geleceği yeniden yapılandırmak ve sorunları çözmek için şansımız var. Ancak Jüpiter bu dönemde var olan sorunları daha da büyütecektir. Ta ki bunları iyice görüp farkedene kadar.


Tutulmanın genel etkilerini öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre takip ediniz…


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Yeniay sizin günlük rutinleriniz, iş yaşamınız ve sağlığınızı temsil eden alanda gerçekleşecek. Günlük yaşamınızda ve iş çevrenizde, düzenlemeler yapabilir, sağlığınız için tedavi ve diyete başlayabilirsiniz. Yanınızda çalışan kişiler, akrabalar ve evcil hayvanlarınızla ilgili gelişmeler meydana gelebilir.


BOĞA (21 Nisan - 21 Mayıs)

Yeniay sizin beşinci evinizde gerçekleşiyor. Özel ilişkileriniz, duygusal hayatınız, yaratıcılığınız ve çocuklarınız ile ilgili konularda yeni gelişmeler bekleyebilirsiniz. Yurtdışı ile ilgili işleriniz, eğitim ve hukuksal davalarınızda meydana gelecek gelişmeler genel olarak hayatınıza olumlu yansıyabilir.


İKİZLER (22 Mayıs – 21 Haziran) 

Yeniay ile birlikte eviniz, aileniz, ebeveynleriniz ile ilgili duygularınızı etkileyecek gelişmeler, bazı kavramlarda sonuçlanmalar yaşayabilirsiniz. Gerekli finansal desteği bularak ev sahibi olabilir ya da bir süredir uğraştığınız bir gayrimenkulun satışını gerçekleştirebilirsiniz.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Yeniay ile birlikte yakın çevreniz, kardeşleriniz ve akrabalarınızla ilgili gelişmeler olabilir. İşiniz ile ilgili eğitim, tanıtım, basın, internet ve yayıncılık gibi faaliyetlerde bazı gelişmeler gündemde olabilir.


ASLAN (23 Temmuz – 23 Ağustos)

Yeniay sizin para ve kazançlar evinizi aydınlatacak. Maddi durumunuzu etkileyecek önemli değişimler ve dönüşümler meydana gelebilir. Daha önceden başlamış bazı iş ve girişimlerin artık maddi sonuçlarını almaya başlayabilirsiniz.


BAŞAK (24 Ağustos - 22 Eylül)

Burcunuzdaki Yeniay ile birlikte daha fazla öne çıkabilir, fark edilebilirsiniz. Dış görünümünüzde imaj değişimleri yapabilir, özel ilişkilerinizde dönüşümler yaşayabilirsiniz. Kariyer alanında bireysel yaratıcı çalışmalarınız daha fazla dikkat çekebilir. Emeklerinizin karşılığını artık alabilirsiniz.


TERAZİ (23 Eylül - 23 Ekim)

Yeniay ile birlikte duygusal hassasiyetiniz çok artabilir, eviniz ve aile büyükleri ile ilgili bazı belirsizlikler sonuca bağlanabilir.  Sağlık kontrolleri yaptırmak, zararlı alışkanlıkları bırakmak, diyete başlamak için uygun bir dönemdesiniz. Günlük rutinlerinizde, alışkanlıklarınızda değişimler yaşayabilirsiniz.


AKREP (24 Ekim - 22 Kasım )

Yeniay sosyal yaşam ve insan ilişkileri konusunda şansınızı arttırabilir. Grup çalışmaları ve kalabalıklara hitap eden işlerde başarılı olabilirsiniz. Daha önceden başladığınız girişimler, başarılı olabilir ve hayallerinize kavuşabilirsiniz. Aşk, romantizm, çocuklar konusunda şanslısınız. 

 

YAY (23 Kasım-21Aralık)

Yeniay kariyer ve ev yaşamınıza dikkat çekiyor. Aile, ev ve iş yaşamında duygusal olarak biraz zorlanabileceğiniz gelişmeler yaşayabilirsiniz. Ancak karşınıza çıkan fırsatları değerlendirebilmek için olaylara objektif bakmalısınız. Kararsız kalmaz, zamanında hareket ederseniz kariyerinizde ilerlemenizi sağlayacak adımlar atabilirsiniz.


OĞLAK (21 Aralık – 20 Ocak)

Yeniay sizi için şanslı enerjiler veriyor. Geleceğinizi etkileyecek güzel fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Siz veya çocuğunuzun eğitimi, akademik kariyeri ile ilgili gelişmeler hızlanabilir. Hukuksal bir soruna çözüm bulabilirsiniz. Keyifli bir tatil ve seyahate de çıkabilirsiniz.


KOVA (21 Ocak – 18 Şubat)

Yeniay ortak kazançlar ve gelir giderler konusunda belirsizlikleri giderip, bazı farkındalıklar kazanmanıza olanak sağlayabilir. Miras, sigorta, vergi, nafaka, kredi gibi konular da bu yeniay ile birlikte daha fazla gündeminizde yer alacaktır.


BALIK (19 Şubat – 20 Mart)

Yeniay ikili ilişkiler ve işbirlikleri alanında bazı dönüşümler yaşamanızı sağlayabilir. Evlilik ve iş ortaklığı kararı alabilir, gerekli adımları atabilirsiniz. Süregelen ilişkilerde dönüşümler de yaşanabilir. Eş ve partnerinizin yaşamındaki bazı gelişmeler de sizi etkileyebilir.


Astrolog Demet BALTACI