Balık Burcunda Güneş Tutulması

9 Mart’ ta 03:54’de Balık burcunun 18°55’’ derecesinde Tam Güneş Tutulması meydana gelecek.9 Mart’ ta 03:54’de Balık burcunun 18°55’’ derecesinde Tam Güneş Tutulması meydana gelecek. 


Ülkemizden izlenemeyecek olan tutulma, Hint, Pasifik okyanusu, Endonezya, Filipinler, Sumatra, Malezya, Singapur, Güney Asya ve Avustralya’nın kuzey bölgesinden görülebilecek.


Güneş tutulmaları çok güçlü yeniaylardır ve hem kişisel hem de toplumsal konularda önemli dönüşümler ve değişimler meydana getirebilirler. Etkileri bir ay önceden hissedilmeye başlanabilir ve bir sonraki Güneş tutulmasına kadar devam edebilir. En yoğun olarak bir tutulma etkisi meydana geldiği hafta içerisinde ve bir ay sonra hissedilebilir. Bunun yanısıra Güneş’ in tutulma noktasına transit açı yapacağı üç ay sonrası da önemli bir dönemdir. Diğer gezegenler de transitleri sırasında tutulma derecesine temas ettiklerinde olaylar meydana gelebilir.


Zodyak’ın bu noktasındaki en son tutulmayı 9 Mart 1997’de yaşadık. O dönemde kişisel horoskoplarınızın aldığı etkilere göre aynı olmasa da benzer olaylarla karşılaşabilirsiniz. Büyük gezegen döngüleri şu ana göre farklıydı. Kişisel gezegenlerinize temas varsa biraz geçmişi gözden geçirmekte yarar var.


Balık burcu Zodyağın son burcudur ve genellikle sonlanmalar ve dağılmalarla ilgilidir. Oldukça yaratıcı, sanatkar, duyarlı, fedakar ve hayalperesttir. Büyük vizyonlarımıza ve ideallerimize odaklanabileceğimiz bu dönemde sezgilerimizi dinlemeliyiz ancak hayallerin arasında kaybolmamaya da dikkat etmeliyiz. 

Kollektife ait kavramlar, maneviyat, ruhsallık, sanat, yaratıcılık isteyen konularla ilişkilerimiz güçlenebilir. 

Güçlü değişim enerjileri ile geçmişimizle yüzleşip, gerekliliği kalmamış bitmiş, tamamlanmış kavramları yaşamımızdan çıkarabilir, bize zarar veren bağımlılık ve alışkanlıklarımızdan vazgeçebiliriz ya da bunlara kendimizi daha fazla kurban edebiliriz. Kişisel farkındalık seviyeleri yaşayacağımız olayları da şekillendirecektir.

Yoğun duygular ve sezgilerle bağlantılı Balık burcu ihtiyaç sahiplerine karşı daha duyarlı olma, yardımlaşma, empati, bağışlama, fedakarlık gibi temaları çok öne çıkarıyor. Tutulma derecesi yaralı şifacı Chiron ile birleşerek adeta geçmişten gelen veya şu anda yaşadığımız tüm acılara, kayıp ve hayalkırıklıklarına şifa verme niyetinde. Yaşadığımız zamanda tüm dünyanın buna ihtiyacı var. Ruhsal, bedensel veya zihinsel tüm yaralarımız, eksiklerimiz ve hatalarımızla yüzleşip, acı çekerek tekamüle ulaşma ve arınma dönemindeyiz. Şifalanma kendimizden başlayarak dalga dalga yayılarak tüm evrene ulaşabilir.


Savaş nedeniyle yurdundan uzaklaşmak zorunda kalan yollarda telef olan masumlar, kıtlık, açlık ve hastalıktan ölenler, dünyayı bencilce yöneten kişilerin zulmettiği insanlar, kör inançlar nedeniyle yok olan vicdanlar… Şimdi bunların hepsi tüm dünya insanlarının daha duyarlı ve farkındalıklı olabilmesi için iyice göz önünde yaşanıyor. Yapacağımız seçimler, alacağımız tavırlar geleceğimizi şekillendirecek. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın sözü artık geçerli değil. 


Hristiyanlık sembolü Balık ile İslam sembolü Yay burcu arasındaki gerilimli görünüm, din ve inançlar, din adamları, dini liderler, ibadethaneler, fanatik ve ırkçı hareketler, dinin siyasete alet edilmesi, inanç sömürüsü gibi kavramların tüm dünyada sınav haline geleceğini ve bu alanlarda önemli kayıp ve sıkıntılarla karşılaşabileceğimizi de simgeliyor.


Tutulma anı haritasında Oğlak burcu yükseliyor. Haritasının tepe noktasında Akrep burcu var. Güneş ve Ay haritanın ikinci ve üçüncü evini etkiliyor. Güneş ve Ay ile birlikte Merkür, Chiron, Neptün, Ceres de Balık burcunda yer alıyor. Tutulma yöneticisi Jüpiter ve yükselen yöneticisi Satürn tutulma derecesi ile dik açı yaparak gökyüzünde Güneş, Ay ve Chiron’un etki aldığı T-Kare açı kalıbı oluşturuyor. Bu oldukça gergin, zorlayıcı ve dönüştürücü bir açıdır.


Güney düğüm yönünde olan bu tutulma geçmişten gelen  ödül ve cezaları karşımıza çıkarabilir. Jüpiter ve Satürn iki karma gezegeni olarak hakedişlerle ilgilidir ve bu tutulmada başrolde olacaklar. Karşı koyamayacağımız kadersel olaylar yaşayacağız… Yaşamımızda bazı kapılar kapanacak, yeni önemli kapılar açılacak. Oğlak burcundaki Plüton tutulma noktasına ve Jüpiter’e destekleyici yerleşimde. Amaç ve hedeflerimizde kararlılığımızı ve dayanıklılığımızı arttırırken, güçlü yardımlar da alabiliriz. Koç burcundaki Uranüs ise gerilim ve tansiyonu arttırırken, hızlı değişim ve sürprizleri de tetikleyebilir.


Jüpiter zayıf bir pozisyonda olduğu için şans ve bereketi azalıyor. Aksine bencil, egoist ve abartılı beklentilerin Satürn’ün sopasını yiyebileceği bir görünüm var. Sorumsuzluk, tembellik, ihmal ve bencillik büyük kayıplar getirebilir. Bireysel yaşamlarımızda görmezden geldiğimiz bir sağlık problemi, duyarsız ve sorumsuz davrandığımız ilişkilerimiz, bencil ve materyalist yaklaşımlar, gerçeklerden uzak hayaller şimdi sorun haline gelebilir.


Tutulmanın gerçekleştiği Ferulmukaddem Ay durağı Arap Astrolojisinde Balık burcunun 16. derecesinden başlar. Özellikle ilişkiler açısından olumlu bir dönemdir. Ayrıca başkalarından destek görmek ve başlanılan işlerde başarılı olmak için olumlu bir dönem olarak tavsiye edilirdi.


Tutulmalar saros döngüleri dediğimiz ailelere aittir. Geçmişte kadimler bu şekilde tutulmaları takip etmişler, ne zaman olacağını önceden hesaplamışlardır. Bir aileye ait tutulma, 18 yıl, 11 gün, 8 saat sonra Saros Periyodu ile tekrar eder. Seriler ortalama 1300-1400 yıl sürer, 71-73 ttulma içerir. Herhangi bir zamanda, yaklaşık 40 tane Saros serisi mevcuttur.

9 Mart’ ta meydana gelecek tutulma 130 no’lu Saros serisine ait. Bir önceki tutulmayı 26 Şubat 1998’de yaşadık.  Bu tutulma ailesi 1096 yılında başlamış ve 2394 yılında sona erecek. 52. tutulmayı yaşayacağımız bu seride toplam 73 tutulma olacak. Her aileye ait tutulma kendi başına anlamlar taşısa da aslında ailenin ilk tutulmasının bir parçası gibidir. Yani saros serisini bir insan bedeni olarak düşünürsek, ailenin her tutulması bu bedenin ayrı ayrı organlarıdır ve bedene bağlıdır.

Bu serinin başladığı 1096 yılında 4 Güneş tutulması meydana gelmiş. İki tutulma ailesi uzun yıllar önce tamamlanmış. İki tutulma  ise devam ediyor. Birisi 9 Mart’ta yaşayacağımız 130  no’lu seri, bir diğeri de 13 Eylül 2015’de gerçekleşen 125 no’lu seri… 125 No’lu seri ise 1060 yılında başlamış… Tabii biraz meraktan tarihçilik yaparak geçmişe baktığımda bu tarihlerde dikkat çeken iki gelişme var. 1060 Alparslan’ın Selçuklu Devletinin başına geçtiği tarih, 1096 ise Haçlı seferlerinin başladığı tarih. Dünyanın şu anki durumuna bakarsak bu tarihler bana oldukça ilginç geldi ve üzerinde düşünmek gerek.


Tutulma ülkemizin horoskopunun MC noktasında, onuncu evinde meydana gelecek. Onuncu ev ülkenin imajı, yöneticiler, hükümet, liderler, ünlüler, iş dünyası, ülkenin geleceği, dünya üzerindeki statüsü ile ilgilidir.  Yükselen noktası Oğlak ise horoskopumuzun yedinci evini etkiliyor. Siyaset, diplomasi, diğer ülkelerle ilişkiler, anlaşmalar, açık düşmanlıklar, rakipler, hukuk ve mahkemeler de mercek altında olacak. 


Tutulma derecesi ülkemizin Uranüs, Venüs, Plüton arasındaki su üçgenini de tetikliyor. Transit Uranüs’ün Koç burcunda natal Chiron üzerinde olduğunu da unutmamak gerek. Ülkemizin inanç, maneviyat, bağışlama, yardım, fedakarlık gibi temalarda önemli misyonları var ve bu temalarda dünya üzerinde de önemli etkileri, belirleyici rolleri olabilir.  Aynen yaralı şifacı Chrion gibi kendimizden önce başkalarının derdine şifa olmaya çalışıyoruz. Burada aslında kendi karmik yüklerimiz, acılarımız, yaralarımız, zayıflıklarımız, hatalarımızla yüzleşip onları şifalandırmamız gerekiyor. Millet olarak önemli ödevlerimiz var.


Tutulmanın öncü aksında natal horoskopun Kronos, Ceres, Güneş, Zeus yerleşerek ülkenin en tepesini, lideri etkileyecek önemli gelişmeleri tetikleyebilir. Bu durum başkanlık sistemi ile ilgili girişimleri hızlandırabilir. Referandum ve erken seçim gibi konular gündeme gelebilir. Ayrıca Zeus askeri liderleri, orduya ait önemli girişimleri de tetikleyebilir.


Demeter astroidi ile birleşen tutulma derecesi tarım, beslenme, anne çocuk ilişkileri, aile, ebeveynlik, korunma, güvenlik kavramlarında hassasiyetleri arttırabilir. Neptün’ün de söz sahibi olduğu bu tutulma su, sıvı, kimyasallar, gazlardan gelebilecek zararları da arttırabilir. Özellikle tutulmanın gözlendiği bölge ve ülkelerde, sel, su baskını, denizde deprem, tsunami, deniz kazası, boğulmalar, salgın hastalıklar, uyuşturucu, alkol ve kimyasallarla ilgili problemler de önümüzdeki üç aylık süreçte çok daha fazla gündemde olabilir. Aşırı yağış veya kuraklık gibi iklimde yaşanabilecek dengesizlikler tarım ürünlerini ve gıda kaynaklarımızı etkileyebilir.

 

Tutulma horokopunuz ve kişisel gezegenlerinizle temas ediyorsa beden ve ruh sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Sinir ve sindirim sisteminiz, alerjiler, ayaklar, ayak parmakları, ayak bileği, lenf sistemi, karaciğer, safra kesesi, bağırsaklar bu dönemde hassas olabilir. Kronik sorunlarınız varsa onlarla ilgilenebilir, gerekli şifa ve tedavi çalışmalarına başlayabilirsiniz. Ruhsal sorunlar, psikosomatik rahatsızlıklar için de terapi ve bilinçaltı çalışmaları çok daha verimli olabilir.


Tutulma değişken grup İkizler, Başak, Yay ve Balık burçlarının ,ikinci dekanında doğanlar ile değişken burçlarda kişisel gezegenleri olanları daha fazla etkileyebilir.


5-15 Mart, 5-14 Haziran, 7-16 Eylül, 6-15 Aralık tarihlerinde doğanların bu tutulmadan çok etkilenebileceklerini ve yaşamlarında bu yıl önemli değişimlerle karşılaşabileceklerini söyleyebiliriz. Eğer bu grupta yer alıyorsanız önümüzdeki yılı daha iyi analiz edebilmek için kişisel astroloji danışmanlığı almanızı tavsiye ederim.


Güneş tutulmasının genel etkilerini öz burcunuz ile birlikte yükselen burcunuza göre de takip etmelisiniz.


KOÇ (21 Mart - 20 Nisan)

Yeniay bilinçaltınıza ve gizli konulara ışık tutabilir, farkındalıklar kazandırabilir. Bu dönemde hayalgücünüz ve manevi duygularınız çok yoğunlaşabilir. Şifa, tedavi, yardım ve ruhsal çalışmalar için uygun bir dönemdesiniz. Arkdaşlardan yana şanslınız. Sosyal hedeflerinizi büyütebilirsiniz.


BOĞA (21 Nisan-21 Mayıs)

Yeniay hayaller, umutlar ve arkadaşlıklar evinizde meydana gelecek. Sosyal yaşamınızda yenilikler olabilir. Yeni teklifler alabilir, iş projelerine başlayabilirsiniz. Eğlenceli ve kalabalık ortamlara katılmanız mümkün. İş ve kariyer konularında Jüpiter büyük fırsatlar karşınıza çıkarabilir.

 

 

İKİZLER (22 Mayıs–21 Haziran) 

Yeniay kariyer yaşamınızda iş değişimi, terfi, atama, yer değişikliği gibi bazı dönüşümlere neden olabilir.  Toplum önünde dikkat çekebilir, hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Uluslararası kavramlar, medya ve eğitim ile ilgili konularda şanslısınız.


YENGEÇ ( 22 Haziran-22 Temmuz)

Yeniay, yüksek öğrenim, yurtdışı, medya, yayıncılık ve hukuksal konularda yenilikler getirebilir. Yabancı kültürden kişilerle tanışabilir, ilginç fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Başkalarıyla paylaştığınız kaynaklardan maddi destek alabilirsiniz.


ASLAN (23 Temmuz –23 Ağustos)

Yeniay, hisseli paralar, kredi, prim, miras, sigorta vb. konularda hızlı gelişmelere imkan verebilir. Bu dönemde işiniz ve kariyeriniz için gerekli maddi desteği bulmanız mümkün olabilir. İşbirlikleri ve ilişkilerden yana şanslısınız.


BAŞAK (24 Ağustos-22 Eylül)

Yeniay, ilişkileriniz, ortaklıklarınız, sosyal hayattaki kimliğinizle ilgili bazı gelişmeleri öne çıkarabilir ve ilişkilerinizle ilgili önemli kararlar alabilirsiniz. İş ve çalışma konularında şanslı bir dönemdesiniz.


TERAZİ (23 Eylül-23 Ekim)

Yeniay ile birlikte günlük yaşamınızda, iş ve çalışma koşullarınızda, sağlığınızda bazı hızlı gelişmeler olabilir. Günlük rutinlerinizi düzenleyebilir, çalışma saatlerinizi değiştirebilirsiniz. Aşk ve çocuklarla ilgili konularda şanslısınız. Evcil hayvanlarla ilgili konular öne çıkabilir.


AKREP (24 Ekim-22 Kasım)

Yeniayda aşk, flörtler, eğlence, organizasyon ve çocuklarla ilgili projeleriniz hızlanabilir. Sanat ve yaratıcılık gerektiren konularda yeteneklerinizi kullanabilir, sosyal yaşamda dikkat çekebilirsiniz. Ev, aile, emlak ile ilgili konularda şanslısınız.


YAY (23 Kasım-21Aralık)

Yeniay, eviniz, yaşadığınız yer, aileniz ve ebeveynleriniz ile ilgili konuları hareketlendirebilir. Ev içi tadilat, taşınma, emlak kiralama, alım, satım gündeme gelebilir. Evde çalışacağınız bir iş fırsatı karşınıza çıkabilir. Eğitim ve seyahat fırsatları karşınıza çıkabilir.


OĞLAK (21 Aralık–20 Ocak)

Yeniay ile birlikte yakınlarınız, kardeşlerinizle ilişkiler,  iletişim, bilişim, eğitim ve ticari faaliyetleriniz yoğunlaşabilir. Gelecek hedeflerinizi şekillendirecek gelişmeler yaşayabilir, iş, eğitim ve seyahat fırsatları ile karşılaşabilirsiniz. Maddi konularda şanslısınız.


KOVA (21 Ocak–18 Şubat)

Yeniay ile birlikte  maddi durumunuz ve gelir kaynaklarınızla ilgili değişimler ve yenilikler söz konusu olabilir. Yeteneklerinizi değerlendirebileceğiniz yeni kazanç imkanları karşınıza çıkabilir. Jüpiter maddi konularda sizi destekliyor.


BALIK (19 Şubat -20 Mart)

Burcunuzdaki Yeniay ile birlikte yaşamınızı şekillendirecek önemli girişimler yapabilirsiniz. İlişkilerle ilgili alacağınız kararlar hayatınızın yönünü etkileyebilir. İşbirlikleri, arkadaşlar ve sosyal çevrenizde sürpriz gelişmeler olabilir. Manevi yönünüz güçleniyor.


Astrolog Demet BALTACI